آماده‌باش برای برف ۱٫۵ متری در زمستان

به گفته مدیرکل مدیریت بحران‌ گیلان همه دستگاه‌ها باید برای بارش برف بیش از ۱۵۰ سانتی‌متری در زمستان آماده باشند و هیچ عذری از هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ امیر مرادی امروز در نشست ویژه ستاد بحران با بیان اینکه در سیلاب‌های اخیر اقدامات پیشگیرانه خوبی انجام شد اظهار کرد: این اقدامات سبب شد تا شاهد تخریب چند پل ارتباطی و خسارات سنگین در استان گیلان نباشیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به اعتبار لازم برای مقابله با مخاطرات با بیان اینکه مقوله کمبود اعتبارات را به استحضار رییس سازمان مدیریت بحران کشور رساندم گفت: پیش‌بینی می‌شود به اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی نیاز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه قطعاً مهار بحران نیازمند تجهیزات و هزینه است، تصریح کرد: از آن‌جایی که مقوله مقابله با بحران ارتباط مستقیمی با جان مال مردم استان گیلان دارد بنابراین وظیفه بنده ایجاب می‌کند که نگرانی شدید در حوزه مقابله با بحران‌ها داشته باشم.
مرادی با اشاره به اینکه طبق مصوبات گذشته، نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها بر عهده مدیرکل امور دفتر شهری استانداری خواهد بود تصریح کرد: از این رو نقش نظارت و تهیه گزارش از عملکرد ادارات در شرح وظایف واحد بازرسی و امور حقوقی استانداری نیز است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان افزود: فرمانداران، شهرداران و بخشداران باید ضمن اهتمام ویژه به انجام دستورالعمل ابلاغی(دارای ۲۴ بند) از ظرفیت بخش دولتی و خصوصی خود آگاه باشند تا هنگام بحران بهترین استفاده را از امکانات ببرند.

وی همچنین با تأکید بر لزوم تهیه تجهیزات لازم برای برف‌روبی توسط شهرداری‌ها خاطرنشان کرد: شهرداران استان از اکنون نسبت به خرید تجهیزات برف‌روبی اقدام کنند تا هنگام بارش برف برای بازگشایی مسیرها و خدمات به مردم استان با مشکل مواجه نشوند.

مرادی قانون مدیریت بحران کشور را براساس مستندات قانونی سر آمد همه قوانین دستگاه‌ها خواند و گفت: از سرپرست شهرداری رشت آقای بهارمست برای خرید ۲۰ تیغه برف‌روبی و اقدامات در حال انجام وی درحوزه مدیریت بحران کمال تشکر را داریم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان همچنین از فرماندهان نیروی‌های نظامی مسلح استان خواست تا طبق سلسله مراتب فرماندهی خود، مجوز‌های لازم را کسب کنند تا در زمان وقوع بحران و در صورت نیاز سریعاً پای کار بیایند.

وی با تأکید بر لزوم آمادگی همه دستگاه‌ها با تجهیز امکانات استانی و فراخوان از دستگاه همتراز ملی افزود: از هیچ دستگاهی، عذری پذیرفتنی نیست و همه دستگاه‌ها اعم از ادارات آب، برق و گاز آماده بارش‌های بیش از ۱۵۰ سانتی‌متری را در زمستان داشته باشند.

مرادی اظهار کرد: همچنین فرماندهی سپاه استان گیلان با بسیج کلیه تیپ‌های مستقر در استان و هماهنگی با استان‌های همجوار گیلان به‌عنوان آخرین حلقه امدادی در حالت آماده‌باش باشند تا در صورت وقوع حادثه و بحران برای کمک به سایر دستگاه‌ها وارد عمل شوند.

وی بیان کرد: مدیران‌کل شهرداری‌ها و روستاها با فراخوان شهرداران و دهیاران جدید ضمن ارائه‌ آموزش‌های لازم در حوزه مدیریت بحران با هماهنگی پلیس راه، راهور و راهداری استان آمادگی لازم برای خدمات برف‌روبی در جلگه و دامنه‌های استان را داشته باشند.

مرادی با بیان اینکه فرماندهی انتظامی جلسات هماهنگی را با استان‌های همجوار و پلیس راه‌های آنان برگزار کند افزود: فرمانداران استان ضمن برگزاری جلسات مدیریت بحران و ابلاغ دستورالعمل زمستانه سازمان مدیریت بحران استان از هم‌اکنون تجهیزات لازم برای مقابله با برف احتمالی را داشته باشند.

فریبرز مرادی مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای استان نیز در این جلسه با اشاره به آمادگی ۳۹ راهدارخانه ثابت، ۱۸ پایگاه سیار و ۳۵۹ دستگاه ماشین‌ گفت: عمر میانگین ماشین‌آلات ۲۲ و بعضاً ۴۰ سال است از این رو به نوسازی ناوگان و همچنین راننده ماشین‌آلات سنگین نیاز داریم.

در این نشست ادارات گزارشی از آمادگی واقدامات خود ارائه کردند در این راستا معاون خدمات شهر شهرداری هم از خرید ۲۰ تیغه برف‌روبی و آمادگی ۵۴ دستگاه ماشین‌آلات مربوط به برف‌روبی خبر داد.

همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر ضمن آمادگی نیروها را در کمک‌رسانی و ذخیره مواد غذایی در زمان وقوع حادثه اعلام کرد و مدیرکل هواشناسی نیز درباره هشدارهای سطح زرد نارنجی و قرمز، تغییر اقلیم و بارش‌ها و پیش‌بینی‌های هواشناسی توضیحاتی را ارائه داد.

انتهای پیام/۱۳۰۱