اتاق داوری بازرگانان در روسیه راه‌اندازی می‌شود/ قول مساعد طرف روسی به ایران در دعوت از تجار ایرانی

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه از راه‌اندازی اتاق داوری بازرگان در سرای تجاری ایرانیان در روسیه خبر داده و گفت: تجار برای حل‌وفصل اختلافات قبل از مراجعه به مراجع قضایی در این اتاق با مذاکره به حل اختلافات خواهند پرداخت.

به گزارش مجله خبری تپــــور، صبح امروز، هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با دنیس آفاناسیف، وزیر صنایع و منابع طبیعی آستراخان و ولادیمیر گالاوکف، رئیس آژانس روابط بین‌الملل استانداری آستراخان ملاقات کرد.

در این ملاقات که در استانداری آستراخان صورت گرفت طرفین بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و روسیه تأکید و اعلام کردند که تمامی تلاش و مساعدت خود را برای حل مشکلات موجود تجار و بازرگانان ایرانی و روسی بکار خواهند بست.

 رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تشریح این دیدار اظهار کرد: در حال حاضر که تحریم سختی از طرف غرب علیه ایران و روسیه وجود دارد اکثر تجار و بازرگانان ما به روش غیرمرسوم به تجارت می‌پردازند که گاهاً دچار مشکلاتی در انتقال ارز و تحویل کالا می‌شوند.

 به گفته هادی تیزهوش تابان، تجار برای حل‌وفصل این نوع اختلافات قبل از مراجعه به مراجع قضایی لازم است به روش گفتگو و مذاکره به حل آن بپردازند.

مدیرعامل سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه با تأکید بر اینکه تصمیم گرفته‌شده تا با همکاری و مساعدت مسئولین مربوطه استان آستراخان اتاق داوری در سرای تجاری ایرانیان در آستراخان تشکیل شود، گفت: انتظار است با این اقدام تجار و بازرگانان ایرانی و روسی بتوانند با مراجعه به آن و طرح دعوی از طریق گفتگو و مذاکره به حل آن بپردازند.

همچنین در نشست اخیر فعالان بخش خصوصی با مسئولان دولت روس، برای ساماندهی واردات انواع چوب از روسیه به ایران با هماهنگی طرف روسی کارگروهی تشکیل‌شده که می‌تواند به کاهش مشکلات واردات چوب از روسیه به ایران و همچنین به حذف واسطه‌ها من‌جمله دلالان آذری کمک شایانی کند.

 رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه همچنین با اشاره به آمدوشد سختگیرانه تجار و بازرگانان به سبب شیوع بیماری کرونا، خاطرنشان کرد: در شرایط سخت کنونی شیوع ویروس کرونا، سفر تجار و بازرگانان ایرانی به روسیه به خاطر مقررات سختگیرانه طرف روسی بسیار به‌سختی و کندی صورت می‌گیرد.

تیزهوش تابان گفته است که یک تاجر ایرانی فروشگاه عمده‌فروشی و خرده‌فروشی کالاهای ایرانی را در طبقه همکف سرای تجاری ایرانیان در آستراخان تأسیس کرده ولی صاحب این فروشگاه به خاطر مقررات سخت طرف روسی نمی‌تواند وارد آستراخان شود و عملاً شروع بکار کند.

وی همچنین از طرف روسی درخواست کرد که مساعدت لازم را برای تسهیل ورود تجار و بازرگانان ایرانی به روسیه حداکثر تلاش را به عمل‌آورند.

ولادیمیر گالاوکف، رئیس آژانس روابط بین‌الملل استانداری آستراخان نیز در این نشست تأکید کرده تا نسبت به درخواست طرف ایرانی، پیگیری‌ها و مساعدت‌های لازم را برای دعوت رسمی از تجار و بازرگانان ایرانی برای سفر به روسیه به عمل خواهد آورد و در حل مشکلات آن‌ها کمک خواهد کرد.

 

انتهای پیام/۱۳۰۳