پیک کرونا باز هم میهمان گیلانی‌ها می‌شود

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌گوید به دلیل افزایش نسبی تعداد بیماران ابتلا به کرونا و بستری‌شده در مراکز درمانی گیلان ردپای آغاز موج بعدی کرونا در گیلان به چشم می‌خورد.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ چند روزی از کنترل موج پنجم کرونا در کشور گذشته و در طی این مدت هر روز بر تعداد بیماران ابتلا به کرونا و فوتی‌های ناشی از این ویروس در کشور کاسته شده و در روز گذشته کمترین نرخ ابتلای روزانه نسبت به سه ماه گذشته ثبت‌شده است.

ولی با این حال کارشناسان حوزه بهداشت و درمان از افزایش تعداد بیماران ابتلا به کووید۱۹ در برخی از شهرستان‌های کشور ابراز نگرانی کرده و هشدار آغاز موج بعدی کرونا در کشور را اعلام کردند.

افزایش بیماران مبتلابه کرونا و مراجعه سرپایی به مراکز درمانی در برخی شهرستان‌ها نشانه‌ای از احتمال آغاز خوشه‌های ابتلای خانوادگی در آینده نزدیک است و بروز چنین اتفاقی می‌تواند زنجیره ابتلا را دوباره فعال کرده و به دلیل سطح پایین رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمینه دوباره ویروس منحوس آغاز شود.

گیلان یکی از استان‌های گردشگری و توریست پذیر در کشور بوده و همین ویژگی در روزهای کرونایی به پاشنه آشیل آن تبدیل‌شده است زیرا با کوچک‌ترین تعطیلی مردم از استان‌های مجاور به گیلان سفرکرده و زمینه‌ساز آغاز موج بعدی کرونا را ایجاد می‌کنند.

بنا بر اعلام کارشناسان حوزه بهداشت و درمان در صورت درگیر شدن استان‌های گردشگر پذیر با کرونا فقط چند روز زمان لازم است تا استان‌های مجاور و بعضاً پرجمعیت خود را درگیر کنند، در همین خصوص سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌گوید به دلیل افزایش نسبی تعداد بیماران ابتلا به کرونا و بستری‌شده در مراکز درمانی گیلان ردپای آغاز موج بعدی کرونا در گیلان به چشم می‌خورد.

به گفته فردین مهرابیان در حال حاضر ۳۵۶ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۷۳ نفرشان در شبانه‌روز گذشته بستری‌شده‌اند که از این تعداد ۶۷ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یوی بیمارستان‌های گیلان بستری بوده و ۱۱ بیمار امروز به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند.

به گفته مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۲۴۹ پایگاه واکسیناسیون در گیلان وجود دارد که برخی از آنان به‌طور شبانه‌روزی به افراد خدمات ارائه می‌دهند زیرا بنا بر اعلام کارشناسان وزارت بهداشت تنها راه جلوگیری از شیوع و موج بعدی کرونا در کشور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و انجام فرآیند واکسیناسیون است.

انتهای پیام/1301