موانع ترانزیتی ایران-آذربایجان با دیپلماسی قابل‌حل است

عضو هیئت‌مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه با بیان اینکه موانع ترانزیتی ایران-آذربایجان با دیپلماسی قابل‌حل است، گفت: مسیر ترانزیت ایران و البته جزئی از مسیر کریدور شمال و جنوب در قلمرو آذربایجان قرار دارد و ازاین‌رو روسیه نیز باید با مقامات آذربایجان مذاکره کنند تا این مسیر دستخوش موضوعات موقت سیاسی نشود.

به گزارش مجله خبری تپــــور، سید جلال جلالی فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار تپور در رشت با اشاره به کارشکنی دولت آذربایجان در ترانزیت کامیون‌ها، اظهار کرد: گمرک آذربایجان پس از رسانه‌ای شدن بحث ترانزیت ارمنستان در تردد کامیون‌ها به بهانه مختلف مانند خرابی دستگاه ایکس ری، قطعی سیستم و امثالهم مانع‌تراشی می‌کند.

وی با بیان اینکه مشکلات ترانزیتی بین ایران و آذربایجان قابل‌حل است، افزود: با توجه به همسایگی کشور آذربایجان با ایران باید موانع موجود با روش‌های دیپلماسی حل شود.

عضو هیئت‌مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه با اذعان به اینکه اغلب صادرات کالاها از ایران به مقصد روسیه است، گفت: مسیر ترانزیت ایران و البته جزئی از مسیر کریدور شمال و جنوب در قلمرو آذربایجان قرار دارد و ازاین‌رو روسیه نیز باید با مقامات آذربایجان مذاکره کنند تا این مسیر دستخوش موضوعات موقت سیاسی نشود.

جلالی فر با تصریح بر اینکه مسیر دریایی نمی‌تواند جایگزین مسیر ریلی و جاده‌ای شود، گفت: ما نباید به فکر جایگزین مسیر ترانزیتی باشیم چراکه حجم صادرات کشورمان با همه ظرفیت‌های لجستیکی بسیار ناچیز است.

وی با بیان اینکه باید تمامی میسرها را فعال، موانع را برداشته و حتی تقویت کنیم، افزود: در مسیر حمل‌ونقل دریایی مشکلات فراوانی از قبیل کمبود ناوگان دریایی، فقدان کشتی رو – رو، فقدان کشتی کانتینری، فقدان سردخانه در بنادر انزلی و بنادر جنوبی روسیه و دشواری مقررات و ضعف‌های خدمات اداری مربوط به ترخیص وجود دارد که باید به دنبال ترخیص مقررات باشیم.

انتهای پیام/1303