کاروانسرای تی تی سیاهکل ثبت جهانی می‌شود

ارزیاب یونسکو برای بازدید و بررسی شرایط ثبت جهانی کاروانسرای تی تی، به سیاهکل رفت تا مقدامت ثبت جهانی این بنای تاریخی را بررسی و فراهم کند.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ “جان بینان” نماینده و ارزیاب سازمان جهانی یونسکو برای بررسی شرایط و الزامات ثبت جهانی کاروانسرای تی تی از این اثر تاریخی، بازدید کرد.

وزارت میراث فرهنگی در نظر دارد در ۲۴ استان کشور ۵۶ کاروانسرا از عهد ساسانیان تا قاجاریه را به ثبت جهانی برساند که کاروانسرای تی تی یکی از این کاروانسرا‌ها است.

در این بازدید محمدحسین طالبیان، مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، رسول فرخی میکال نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و کشوری نماینده یونسکو را همراهی کردند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در این بازدید گفت: کاروانسرای تی تی به علت قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و مسیر جاده ابریشم در گذشته از اهمیت بسیاری برخوردار و محل استراحت و اتراق بسیاری از مردم بود.

رسول فرخی میکال افزود: با ثبت جهانی کاروانسرای تی تی سیاهکل، در فهرست آثار یونسکو این اثر تاریخی به‌عنوان یکی از مقصد‌های گردشگری داخلی و بین‌المللی موردتوجه قرار خواهد گرفت.

وی اعطای کمک‌های مالی بین‌المللی برای حفاظت و جلوگیری از تخریب و رونق اقتصاد گردشگری منطقه را از مهم‌ترین مزایای ثبت جهانی این اثر تاریخی دانست.

بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده این کاروانسرا به دستور تی‌تی خانم، همسر احمد دوم، آخرین پادشاه کیائی گیلان در ۱۲ کیلومتری شهر سیاهکل با نقشه‌ای مربعی شکل ساخته شد که درون‌گرا بودن برای در امان ماندن از حمله سارقان و متجاوزان ازجمله ویژگی‌های معماری این اثر تاریخی است.

کاروانسرای تی‌تی شهرستان سیاهکل با شماره ۱۷۸۴ در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/۱۳۰۱