صیادان از امروز تورشان را به آب انداختند

مدیرکل شیلات استان گیلان از آغاز رسمی فصل صید در استان گیلان خبر داد و گفت: از امروز سه‌شنبه ۲۰ مهر صید ماهیان استخوانی در سواحل گیلان آغاز شد و در ۱۵ فرودین ماه سال ۱۴۰۱ با پایان فصل صید، صیادان تورهای خود را از دریا جمع می‌کنند.

به گزارش مجله خبری تَپور؛ عظیم مدبری امروز با آرزوی سال پر خیروبرکت برای صیادان گیلانی، اظهار کرد: امسال ۱۷۷ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی در سواحل گیلان رهاسازی شدند که از این تعداد یک‌میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری و مابقی را انواع ماهیان استخوانی مانند سفید، کولمه، سوف، سیم و انواع کولی‌ها تشکیل می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه گیلان از کانون‌های صیادی در شمال کشور است، افزود: شیلات استان گیلان در سال جاری به لحاظ تعداد گونه بازسازی‌شده و میزان بچه ماهیان رهاسازی شده در استان‌های شمالی مقام نخست را کسب کرده است.

چهار هزار صیاد در قالب ۵۱ شرکت تعاونی پره از ۲۰ مهر تا ۱۵ فروردین ماه سال بعد در ۳۰۰ کیلومتر آب‌های ساحلی استان به صید ماهی می‌پردازند.

روش صید پره، شیوه‌ای است که در آن تور آماده به کمک یک کرجی به‌صورت نیم‌دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا عمق ۱۴ متری دریا پهن می‌شود.

تور مورداستفاده از ۱۱ تکه پره با اندازه‌های مختلف به هم دوخته‌شده، تشکیل‌شده و عمل کشش تور در گذشته توسط نیروی انسانی و در حال حاضر با استفاده از نیروی تراکتور انجام می‌شود.

به گفته کارشناسان بیش از ۹۵ درصد ماهیانی که هم‌اکنون در سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می‌شود، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات است.

انتهای پیام/1301