رخت نوبر تن سایت کتابخانه مجلس

وب سایت جدید کتابخانه مجلس با ارائه خدماتی تازه، با همان آدرس پیشین (www.ical.ir) از امروز قابل دسترسی است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ وب سایت جدید کتابخانه مجلس با خدمات جدیدی از جمله کتابخانه مجازی مجلس (باغ میراث بهارستان) و بازدید مجازی از موزه مجلس، آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش، وب سایت جدید کتابخانه مجلس با ارائه خدماتی تازه، با همان آدرس پیشین (www.ical.ir) از امروز قابل دسترسی است.

حجت‌الاسلام مجتبی عباسلو، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در این باره اظهار داشت: از عمر وب‌سایت کتابخانه مجلس به عنوان یک ‌سایت فرهنگی، بیش از دو دهه می‌گذرد. از همان ابتدا در کنار امکان جستجو در رکوردهای اطلاعاتی این مرکز، اطلاع رسانی اخبار فرهنگی نیز در این وب‌سایت انجام می‌شده است. به مرور زمان،‌ امکانات دیگری از جمله دسترسی به مشروح مذاکرات مجلس، ارائه فایل مجلات و نشریات منتشره کتابخانه مجلس، معرفی آثار انتشارات کتابخانه مجلس و ارائه اخبار داخلی این سازمان نیز به وب‌سایت اضافه شد.

وی با بیان اینکه در ایام شیوع ویروس کرونا و ارائه خدمات مجازی کتابخانه مجلس به پژوهشگران، نیاز به امکان ارائه این خدمات از طریق وب‌سایت کتابخانه مجلس و اضافه شدن برخی قابلیت‌های دیگر احساس شد، تصریح کرد: در وب‌سایت قبلی این امکان فراهم نبود. از سوی دیگر وب‌سایت قبلی از نظر ظاهری نیاز به تغییراتی داشت. در نهایت با مشورت‌ها و جلسات متعدد، سایت فعلی، طراحی شد.

عباسلو در ادامه ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید وب‌سایت جدید این مرکز را برشمرد و گفت: کتابخانه مجازی مجلس با عنوان «باغ میراث بهارستان» با ارائه فایل دیجیتال تمام منابع این کتابخانه اعم از نسخ خطی، کتاب‌های چاپ سنگی و سربی، اسناد و…، در وب‌سایت کتابخانه مجلس قابل بازیابی است. این مجموعه شامل فایل دیجیتالی همه نسخ خطی اسکن شده، حدود ۲۴ هزار کتاب چاپ سنگی و سربی و حدود ۳۲۰ هزار سند پارلمانی، منابع دیداری، شنیداری و گزارش‌های دولتی است. این قابلیت بی‌نظیری که اکنون در وب‌سایت کتابخانه مجلس عرضه شده است، نیازهای پژوهشی محققان را از گوشه و کنار دنیا بدون مراجعه به کتابخانه‌ها، مرتفع خواهد کرد.

وی گفت: همچنین سامانه «بازدید مجازی موزه مجلس» که مجموعه‌ای چند رسانه‌ای با جلوه‌های ویژه، همراه ارائه اطلاعات هر یک از تالارها، گالری‌ها و آثار و اشیاء نمایشی موجود در موزه مجلس را شامل می‌شود، از طریق وب سایت جدید عرضه شده است.

عباسلو در مورد سایر امکانات وب‌سایت کتابخانه مجلس که اکنون بهبود یا ارتقا یافته است، گفت: برای سهولت دسترسی مخاطبان به منابع این مرکز، آیکون جستجو با امکان دسترسی به بیش از یک میلیون رکورد اطلاعاتی، در صفحه اصلی تعبیه شده است. فایل pdf نشریات کتابخانه مجلس به طور کامل در حال بارگذاری است. مشروح مذاکرات مجلس سنا، مجلس شورای ملی و مجلس شورای اسلامی در این وب‌سایت با سهولت قابل دسترسی است و البته در تلاش هستیم تا مذاکرات مجلس شورای اسلامی را نیز مثل مذاکرات مجلس سنا و شورای ملی با فایل ورد و قابلیت جستجوی بهتری ارائه کنیم.

وی افزود: قسمتی از وب‌سایت جدید، برای اطلاع‌رسانی همایش‌ها و نشست‌های تخصصی کتابخانه مجلس در نظر گرفته شده است. بخشی نیز به گالری تصاویر و فیلم‌های کتابخانه مجلس اختصاص یافته که در تلاشیم تا فیلم‌های متعددی را از فعالیت‌های مختلف کتابخانه مجلس برای این قسمت تهیه و بارگزاری کنیم. دو بخش اخبار کتابخانه که به معرفی و ارائه منابع و اطلاع‌رسانی اخبار داخلی کتابخانه مجلس اختصاص داشت و بخش خواندنی‌ها که به معرفی کتاب، نشریات، مقالات، شرح احوال بزرگان اهل فرهنگ و اطلاع‌رسانی همایش‌ها و نشست‌ها می‌پرداخت نیز پربارتر از گذشته به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وی در پایان از پژوهشگران،‌ نویسندگان و شعرا، اساتید، طلاب و دانشجویان دعوت کرد تا با معرفی کتاب‌ها، مقالات، یادداشت‌های فرهنگی و مناسبتی خود یا اطلاع‌رسانی همایش‌ها و نشست‌های فرهنگی در وب‌سایت این مرکز به ایمیل pr@ical.ir ارسال کنند.

انتهای پیام/1301