منطقه آستراخان قطب راهبردی در حوزه حمل‌ونقل و تامین کالاهای اساسی ایران

سفیر ایران در روسیه با تاکید بر ضرورت پتانسیل‌های بازرگانی و تجاری آستراخان برای تجار ایرانی جهت دست‌یابی به بازار روسیه گفت: اهمیت و جایگاه اقتصادی منطقه آستراخان برای کشورحائز اهمیت است و به عنوان قطب راهبردی در حوزه حمل و نقل و تامین کالاهای اساسی ایران قلمداد می‌شود.

به گزارش مجله خبری تپــــور، کاظم جلالی در سفر اخیر خود به استان آستراخان روسیه و حضور در سرکنسولگری ایران در آستراخان که با حضور سرکنسول و جمعی از تجار ایرانی مقیم در این استان برگزار شد از طریق کنفرانس تصویر با هادی تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی گیلان مشکلات مربوط به فعالان اقتصادی را پیگیری کرد.

سفیر ایران در روسیه در این ویدئو کنفرانس با تاکید بر ضرورت پتانسیل‌های بازرگانی و تجاری آستراخان برای تجار ایرانی جهت دست‌یابی به بازار روسیه اظهار کرد: اهمیت و جایگاه اقتصادی منطقه آستراخان برای جمهوری اسلامی حائز اهمیت است و به عنوان قطب راهبردی در حوزه حمل و نقل و تامین کالاهای اساسی جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌شود، لذا شرایط جدید برای تسهیل تجارت وبازرگانی در آستراخان ایجاد خواهد شد.

به گفته این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران، این منطقه با داشتن پایانه‌های مهم دریایی در روسیه در دریای خزر یکی از مهمترین نقاط مواصلات رودخانه‌ای برای تجارت با ایران است.

وی، از سرای تجاری ایرانیان در استراخان روسیه به عنوان یک سکو برای معرفی کالاهای ایرانی برای کشور بزرگ فدراسیون روسیه و همینطور ورود کالاهای ایرانی به بازار اوراسیا عنوان کرد و گفت: اتاق بازرگانی گیلان تلاش‌های خوبی را در آستراخان و ایجاد سرای تجاری داشته و بنا است کالاهای ایرانی تولیدکنندگان داخلی و محصولات تجار و بازرگانان ایرانی از طریق این سرا وارد بازارهای مصرف روسیه گردد.

جلالی، سرکنسولگری ایران در آستراخان را یک بستر برای تسهیل فعالیت‌های تجار و بازرگانان دانست و بیان کرد: آکوچکیان سرکنسول ایران در آستراخان یک دیپلمات با تجربه است و تجار می‌توانند از طریق سرکنسولگری مشکلات مربوط به تجارت را به ایشان انتقال دهند.

سفیر ایران در روسیه از سرکنسول و رییس اتاق بازرگانی گیلان درخواست کرد تا در هفته آینده موضوعات مربوط به زیرساخت‌های تجارت در آستراخان را بررسی کنند و افزود: قطعا اراده لازم برای حل مشکلات و هموار کردن مسیر تجارت وجود دارد و خوشبختانه از آذر ماه سال ۹۸ که مسؤولیت سفارت خانه را عهده دار شده‌ام شاهد رشد تجارت بین دو کشور بوده ام.

رییس اتاق بازرگانی گیلان نیز در این کنفرانس تصویری که تعدادی از تجار ایرانی مقیم در آسراخان روسیه نیز حضور داشتند با اشاره به اینکه سفارت خانه‌ها همواره مهم‌ترین بستر و تکیه گاه تسهیل تجارت هستند، اظهار کرد: روابط گیلان با استان آستراخان روسیه یک روابط بسیار دیرینه و در واقع این دو استان حلقه اتصال دو کشور بزرگ است و منطقه آستراخان بخشی از ناحیه جنوب روسیه و وابسته به منطقه اقتصادی ولگا است که واقع شدن این منطقه در مسیر تجارت و کریدورهای حمل و نقلی بستر مناسبی را برای تجارت کشورمان به همراه دارد.

هادی تیزهوش تابان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد کالاهای صادراتی ایران از طریق گیلان و مرز آستارای ایران به روسیه صادر می‌شود، افزود: مواردی در حوزه زیرساختی در دو کشور دیده می‌شود که بخشی از طریق مسؤولان در داخل کشور و بخش دیگر که مربوط به زیرساخت‌های تجاری از جمله صدور گوهی مبدا می‌باشد از طریق سفارت دنبال خواهد شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان نیز با تاکید بر لزوم تجارت و تقویت بازرگانی در استان آستراخان اظهار کرد: با توسعه روزافزون تجارت دو کشور در کنار بالا بودن سطح روابط سیاسی دو کشور می‌توانیم از پتانسیل‌های تجاری استان آستراخان برای گسترش مبادلات اقتصادی و معرفی کالاهای ایرانی در بازارهای هدف گام برداریم.

مهدی آکوچکیان نشست هفته آتی رییس اتاق بازرگانی گیلان و بازرگانان ایرانی مقیم آستراخان را گامی در جهت تقویت بازرگانی ایران برشمردو به تلاش‌های اتاق بازرگانی گیلان در مسیر تجارت تاکید کرد.

به گزارش فارس، بندر آستراخان روسیه از جمله پایانه‌های دریایی این کشور در دریای خزر برای تجارت با ایران است، در ایران نیز بخش بزرگی از صادرات و واردات به روسیه از راه بنادر انزلی و امیرآباد در استان‌های گیلان و مازندران انجام می‌شود، منطقه آستراخان، بخشی از ناحیه جنوب روسیه و وابسته به منطقه اقتصادی ولگا می‌باشد و واقع شدن این منطقه در تقاطع مسیرهای تجارت، بسترهای مناسبی را جهت توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل منطقه فراهم آورده است. منطقه آستراخان یکی از قطب‌های استراتژیک و با اهمیت حمل و نقل می‌باشد.

استان آستاراخان در آخرین رتبه‌بندی تقسیمات توسعه اقتصادی و رفاهی اجتماعی روسیه از میان ۸۵ استان جمهوری سرزمین منطقه خودمختار و شهرهای فدرال در روسیه رتبه ۵۶ را دارد و از لحاظ مدیریت اداری توسط نهادهای فدرالی و منطقه‌ای اداره می‌شود، نهادهای فدرالی زیر مجموعه استانداری آستراخان می‌باشند.

انتهای پیام/۱۳۰۳