بیش از ۴۰ درصد سدهای کشور پُر شده است

وزیر نیرو با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد سدهای کشور پُر شده است، گفت: اگر روند بارش‌ها در ماه‌های آینده به گونه‌ای باشد که عقب‌ماندگی را در استان‌های مذکور جبران کند، سال خوبی را در پیش خواهیم داشت، در غیر این صورت باید روش‌های مدیریت مصرف را جدی بگیریم.

به گزارش مجله خبری تپـــــور، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو هم گفته که طبق برنامه‌ریزی‌‌های انجام شده، طرح‌های عمرانی در حوزه آب با سرعت بیشتری دنبال می‌شود تا شاهد یک کارگاه گسترده عمرانی برای پروژه‌های آبی در سطح کشور باشیم.

واقعیت این است که وزارت نیرو در سطح کشور با انباشت پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه آب و فاضلاب بجا مانده از  دولت‌های قبل دست و پنجه نرم می‌کند.گفته می‌شود به سرانجام رساندن این طرح‌های نیمه تمام دست‌کم  یکصد هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.از قرار معلوم، با توجه به حجم بالای طرح‌های نیمه تمام حوزه آب ، وزارت نیرو اتمام ۳۵۲ طرح نیمه تمام آبی را در دستور کار خود قرار داده است؛اقدام مهمی که باعث خواهد شد سرعت اجرای طرح‌های نیمه تمام اولویت دار روبه فزونی گذاشته و طرح‌های با درجه اولویت پایین‌تر در نوبت بعد تعیین تکلیف شوند؛سیاستی که در دولت قبل نادیده گرفته شد و برهمین اساس هم بخش زیادی از مشکلات آب کشور به دولت سیزدهم به ارث رسید.

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، عدم سرعت کافی در اجرای طرح‌های حوزه آب کشور را مشکل سال‌های اخیر در این بخش برشمرده و در عین حال گفته است که ۱۰ برنامه بزرگ در صنعت آب کشور در برنامه دولت مردمی قرار دارد که شامل، آبگیری یا افتتاح ۴۵ سد، تأمین آب شرب پایدار ۲۸۸ شهر، اجرای خطوط انتقال آب به طول ۲۴ هزار کیلومتر، بهره‌برداری از ۳۵ تصفیه‌خانه آب، اجرای ۳۰ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی، بهره‌برداری از ۶۹ تصفیه‌خانه فاضلاب، احداث ۱۲ هزار کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب، بهره‌برداری از ۵۵۰ هزار مترمکعب آب شیرین‌کن، بازسازی و ارتقای تأسیسات آب به طول ۱۴ هزار کیلومتر و تامین آب شرب پایدار ۱۴ هزار روستا در پایان چهار سال است.

اما با توجه به تلاش شبانه روزی وزارت نیرو برای از سر راه برداشتن طرح‌های نیمه تمام، آیا بودجه لازم و کافی در اختیار این وزارتخانه قرار می‌گیرد؟
بررسی وضعیت صنعت آب در لایحه بودجه سال آینده  نشان می‌دهد که رشد بودجه عمرانی بخش آب در سال آینده در محدوده ۱۵ درصد بوده است؛ رشدی اندک که به نظر می‌رسد بر روند اجرای طرح‌های نیمه تمام تأثیر بگذارد.

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، بودجه عمرانی حوزه آب کشور در قالب برآورد مصارف اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای سه شرکت آبفای کشور، مدیریت منابع آب و توسعه منابع آب و نیرو معادل ۲۳ هزار ۴۵۶ میلیارد تومان برآورد شده است.هر چند که بر اساس بودجه مصوب سال ۱۴۰۱، بودجه عمرانی حوزه آب کشور از محل مذکور، ۲۰ هزار ۲۴۳ میلیارد تومان بوده است.بر این اساس بودجه عمرانی حوزه آب کشور در بازه زمانی یک‌ساله حدود  ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

در همین راستا بررسی بودجه تفکیکی سه شرکت آبفای کشور، مدیریت منابع آب و توسعه منابع آب و نیرو، از افزایش ۲۱ درصدی آبفای کشور، ۱۲ درصدی شرکت مدیریت منابع آب و ۱۲٫۵ درصدی توسعه منابع آب و نیروی ایران خبر می‌دهد. واقعیت این است که با اراده و پیگیری‌های شبانه روزی وزارت نیرو در دولت سیزدهم برای اتمام طرح‌های نیمه تمام، اختصاص بودجه عمرانی بخش آب به مراتب بیشتر باشد.

ناگفته نماند که بخش آب کشور با چالش‌های مهمی مواجه بوده که از جمله آنها می‌توان به بهره‌برداری از منابع ‌آب بیشتر از ظرفیت برد آنها، تشدید پدیده‌های حدی هیدرولوژیکی (خشکسالی و سیل) به دلیل تغییرات اقلیم، نبود سیستم پایش و بیلان قابل اطمینان منابع آب و بهره‌وری نازل در تمام بخش‌های مصرف‌کننده با تأکید بر بخش کشاورزی و وجود طرح‌های نیمه‌تمام متعدد اشاره کرد.شکی نیست که وزارت نیرو برای اتمام طرح‌های نیمه تمام در کشور کمر همت را بسته اما اختصاص بودجه مورد نیاز بر روند این امر تأثیرگذار خواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه در نیمه جنوبی کشور بارش‌ها بیش از حد معمول و نرمال کشور اتفاق افتاده اما در نیمه شمالی کشور به ویژه در استان‌های مرکزی، تهران، قزوین، قم، همدان، البرز و سمنان میزان بارش‌ها نسبت به سال‌ها گذشته کمتر بوده است، تصریح کرد: میزان پرشدگی سدهای کشور بیش از ۴۰ درصد است، البته طبیعی است به خاطر نوع بارش‌ها که عمدتاً به صورت برف بوده و در سرشاخه‌ها هنوز ذوب نشده، امیداوریم با ذوب برف‌ها میزان پرشدگی سدها بهبود پیدا کند. اگر روند بارش‌ها در ماه‌های آینده به گونه‌ای باشد که عقب‌ماندگی را در استان‌های مذکور جبران کند، سال خوبی را در پیش خواهیم داشت، در غیر این صورت باید روش‌های مدیریت مصرف را جدی بگیریم. سیاست‌هایمان در حوزه انرژی و آب مدیریت مصرف است، با روش‌های مدیریت مصرف تلاش می‌کنیم میزان مصرف کاهش پیدا کند. سال جاری در حوزه مصرف آب نسبت به سال گذشته حداقل در تهران رشد مصرف نداشتیم بدین معنی که با وجود اضافه تقاضاها، صرفه جویی قابل توجهی داشتیم. در حوزه برق نیز در سالی که پشت سر گذاشتیم نسبت به سال قبل ۴.۵ درصد کاهش مصرف داشتیم.

انتهای پیام/۱۳۰۳