زباله‌سوز رشت نیازمند اعتبارات ملی است/ ثبت رشت به عنوان شهر خلاق صنایع‌دستی یونسکو

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه قرار داد احداث زباله‌سوز در رشت در سال ۹۲ منعقد شد، گفت: تسریع در احداث زباله‌سوز در رشت نیازمند افزایش اعتبارات ملی است.

به گزارش مجله خبری تپـــــور از رشت، رئیس شورای اسلامی شهر رشت ظهر امروز در هفتاد و یکمین جلسه علنی شورا که با حضور سه نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ساختمان جلسات شورای رشت برگزار شد، اظهار کرد: سه نماینده مردم رشت در کنار دیگر نمایندگان ملت بزرگ ایران در مجلس شورای اسلامی وظیفه خطیری بر عهده دارند و بسیاری از اقدامات خوب در راستای توسعه شهرها از جمله شهر رشت با تلاش و پیگیری‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی محقق می‌شود.

محمدحسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه شورا پارلمان محلی است، افزود: شهر رشت با چالش‌های فراوانی مواجه است و امیدواریم که با تعامل ما بین پارلمان ملی و محلی بسیاری از دغدغه‌ها برطرف می‌شود.

وی به تشکیل شوراها با تاکید و پیام امام راحل اشاره کرد و گفت: اصل یکصد تا یکصد و هفتم قانون اساسی به مبحث شوراها توجه کرده است و بر اساس آن به نقش و مشارکت مردم در تصمیم گیری‌ها اشاره شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با ابراز گلایه از اینکه حیطه اختیارات شوراها همچنان محدود به نظارت بر شهرداری‌ها محدود شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه سالهاست موضوع مدیریت یکپارچه شهری در قالب لایحه ارائه شده است، از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم تا با همکاری دیگر نمایندگان مجلس کشور رسیدگی به این لایحه تسریع شود.

کارگرنیا با اشاره به اینکه کاهش اختیارات شوراها مغایر با تفکر امام راحل است، افزود: یکی از اختیارات شوراها انتخاب شهرداران است و گویا برخی به دنبال سلب این اختیار از شوراها هستند که با توجه به تاکیدات امام راحل مبنی بر مشارکت گسترده مردم در تصمیم گیری‌ها، یقینا این اقدام با تفکرات امام خمینی (ره) مغایر است.

زباله سراوان چالش بزرگ
وی به چالش بزرگ زباله سراوان اشاره کرد و گفت: متاسفانه بر اساس یک تصمیم اشتباه، زباله‌ها در گذشته به سراوان سرازیر شد و با توجه به اینکه قرار است مکانی جدید به منظور سرازیری زباله‌ها در نظر گرفته شود انتظار داریم تا در جابجایی مکان جدید سرازیری زباله‌ها تسریع شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با انتقاد از اختصاص اعتبارات اندک به موضوع احداث زباله سوز در رشت گفت: از سال ۹۲ قرار داد احداث زباله سوز در رشت منعقد شد اما متاسفانه به دلیل‌عدم اختصاص اعتبارات مورد نیاز تا کنون اقدامی در این باره به نتیجه نرسیده است و با این وضعیت اختصاص اعتبارات حتی تا ۱۰ سال آینده نیز نمی‌توانیم شاهد راه اندازی آن باشیم.

کارگرنیا با اشاره به دو رودخانه رشت بیان کرد: ۲ رودخانه‌های رشت که نعمتی برای این شهر محسوب می‌شدند به واسطه‌عدم مدیریت صحیح به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در رشت تبدیل شده‌اند و انتظار داریم به منظور ساماندهی و احیای دو رودخانه رشت اعتبارات ملی در بودجه سال ۱۴۰۲ کشور اختصاص داده شود.

عدم توسعه خیابان‌های رشت
وی با ابراز گلایه از وضعیت ترافیک رشت افزود: متاسفانه خیابان‌های رشت بر اساس میزان جمعیت و تعداد خودروها توسعه پیدا نکرده و در حال حاضر شهر رشت با مشکلات فراوانی در حوزه ترافیک مواجه است و حمل و نقل عمومی با وجود تعداد اندک اتوبوس‌ها در رشت با دغدغه‌های فراوانی مواجه است و انتظار داریم با همراهی و حمایت نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نسبت به خرید اتوبوس‌های جدید و همچنین بهره مندی از انبوه برهای پیشرفته بهره‌مند شویم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به وضعیت پروژه ژ پنج و رینگ ۹۰ متری تصریح کرد: متاسفانه بخشی از موانع موجود در راستای اجرای این پروژه‌ها به‌عدم مدیریت یکپارچه شهری رشت برمی گردد و با ورود نمایندگان مجلس برخی از دغدغه‌های مربوط به تعاملات درون دستگاه‌ها نیز برطرف شود.

کارگرنیا به تلاش به منظور ثبت رشت به عنوان شهر خلاق صنایع دستی در یونسکو اشاره کرد و گفت: یقینا با این اقدام در کنار معرفی و ماندگاری بیشتر آداب و سنن شهر رشت، می توانیم شاهد رقم خوردن اتفاقات خوبی در حوزه ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در شهر باشیم.

پنجاه درصد از زمین‌های رشت فاقد سند
وی با بیان اینکه حدود پنجاه درصد از زمین‌های رشت فاقد سند هستند، افزود: با ورود و همراهی دستگاه قضا و دادستان پس از سال‌ها شاهد رفع مشکلات زمین‌های نسقی در رشت هستیم اما در حوزه صدور سند املاک همچنان شاهد دغدغه‌های فراوانی هستیم که امیدواریم برطرف شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه عدم برگزاری جلسات کمیسیون ماده پنج مشکلات فراوانی را برای شهرداری رقم زده است، بیان کرد: پس از سال‌ها قرار است هتل ۲۱ طبقه‌ای در خیابان پرستار رشت احداث شود اما متاسفانه به دلیل تاخیر در برگزاری جلسات کمیسیون ماده پنج که در اداره راه و شهرسازی مستقر است هنوز نتیجه موثری در این باره مشاهده نمی‌شود و حتی سرمایه گذار تهدید به خروج سرمایه از رشت کرده است و انتظار داریم با ورود نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، انتقال دبیرخانه کمیسیون ماده پنج به ساختمان شهرداری رشت تسریع پیدا کند.

افزایش یک هزار تنی ظرفیت کارخانه کودآلی
سرپرست شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات بحث زنجیره پسماند است، اظهار کرد: روز گذشته طی آخرین بازدیدی که از وضعیت سراوان داشتیم حدود ۱۸ درصد پیشرفت فیزیکی داریم و قرار داد بحث پوشش کامل سراوان ۱۲ ماهه است که خوشبختانه نسبت به زمان تعیین شده نیز جلوتر هستیم.

یوسف یزدانی به دیدار با معاون سازمان برنامه و بودجه کشور اشاره کرد و گفت: طی این دیدار قول‌های مساعدی پیرامون واریز اعتبارات به منظور رفع مشکلات سراوان داده شد.

وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت کارخانه کودآلی در کاهش مشکلات سراوان بسیار تاثیرگذار است، افزود: چنانچه شرکت پیمانکار به تعهداتش عمل کند می‌توانیم به زودی شاهد افزایش ظرفیت کارخانه کودآلی به روزانه یکهزار تن باشیم.

سرپرست شهرداری رشت با اشاره به وضعیت ترافیک رشت بیان کرد: مطالعات رینگ ۹۰ متری در گذشته انجام شد و امیدواریم این موضوع در ردیف اعتبارات ملی سال ۱۴۰۲ قرار بگیرد و یقینا تحقق این مهم نیازمند همراهی نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی است.

یزدانی به پروژه کانال ژپنج اشاره کرد و گفت: با سازمان آب منطقه‌ای گیلان نشست‌های متعددی در این باره انجام شد و با اجرایی شدن این پروژه بخش عظیمی از ترافیک رشت برطرف می‌شود.

پارک پانصد هکتاری لاکان از جمله ظرفیت‌های رشت است

رئیس کمیسیون توسعه پایدار شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پارک پانصد هکتاری لاکان از جمله ظرفیت‌های رشت است اظهار کرد: این پارک می‌تواند به یک جاذبه بزرگ گردشگری تبدیل شود.

هادی رمضانی با بیان اینکه از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی انتظار همراهی داریم، افزود: یقینا بسیاری از پروژه‌ها نیازمند اعتبارات ملی است و امیدواریم در این باره با حمایت نمایندگان مردم رشت در مجلس، اعتبارات خوبی به پروژه‌های مهمی همچون زباله سوز، رودخانه‌ها و ترافیک رشت اختصاص پیدا کند.

افزایش یکصد دستگاه اتوبوس در شهر رشت
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امروز برای بخش بودجه شورای رشت روز مبارکی است، اظهار کرد: یقینا با حضور سه نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی می‌توانیم به اختصاص اعتبارات ملی با هدف اجرای پروژه‌های بزرگ در شهر رشت امیدوار باشیم.

سید شمس شفیعی با بیان اینکه متاسفانه در گذشته سهم رشت از بودجه ملی طی چند سال ثابت بود، افزود: طی چند ماه اخیر در حوزه بودجه شهرداری رشت اتفاقات خوبی رقم خورده است و به تحقق بودجه سال ۱۴۰۱ امیدوار هستیم.

وی به پروژه بازگشایی سعدی به سرگل اشاره کرد و گفت: این پروژه هزینه هنگفتی به بیت المال شهر تحمیل می‌کند و برای چنین پروژه‌هایی باید از اعتبارات ملی بهره‌مند شویم و این مهم ورود نمایندگان مردم رشت در مجلس را می‌طلبد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت با اشاره به بررسی بخش‌های مختلف بودجه کشور تصریح کرد: رشت بر اساس قانون در حوزه حمل و نقل عمومی می‌تواند از اوراق مشارکت مالی بهره‌مند شود و در صورت تحقق این مهم می‌توانیم اتفاقات خوبی در حوزه حمل و نقل از جمله خرید اتوبوس‌های جدید انجام دهیم.

شفیعی با بیان اینکه تا شب عید یکصد دستگاه اتوبوس به حمل و نقل عمومی رشت افزوده می‌شود، افزود: این اقدام افتخاری برای شورای ششم رشت است و ما در تلاشیم تا با افزایش خدمات حمل و نقل عمومی رضایت شهروندان را در این باره جلب کنیم.

وی با تاکید به اینکه صدور مجوز ساخت و ساز برای نسق سازان خبر خوشی برای شهروندان رشت بود، گفت: از تلاش‌های جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در راستای جذب اعتبارات ملی در حوزه حمل و نقل عمومی رشت تشکر می‌کنم.

تعیین تکلیف مالکیت تالاب عینک رشت
رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پسماند دغدغه جدی شهر است، اظهار کرد: رفع این دغدغه بزرگ نیازمند اختصاص اعتبارات ملی است.

حسن کریمی به تالاب عینک رشت اشاره کرد و گفت: یقینا با تعیین تکلیف مالکیت تالاب، در کوتاهترین زمان ممکن پروژه سرمایه‌گذاری در آن اجرایی می‌شود که به لحاظ گردشگری و ایجاد اشتغال بسیار تاثیر گذار است.

وی با تاکید به تجهیز ناوگان آتش نشانی شهرداری رشت به تجهیزات مدرن افزود: یقینا آتش نشانان خدوم و پر تلاش رشت به منظور اجرای عملیات‌های اطفای حریق نیازمند برخورداری از تجهیزات مدرن هستند و برای این اقدام نیازمند نیازمند اعتبارات فراوانی هستیم که خارج از توان شهرداری رشت است.

بحران آب و فاضلاب در رشت
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه همدلی خوبی در شورا حاکم است، اظهار کرد: سرپرست شهرداری رشت تمام تلاشش را به منظور رفع مشکلات و تسریع در اجرای پروژه‌ها به کار گرفته است.

مسعود عباس نژاد با بیان اینکه بحران آب و فاضلاب در رشت به زودی دامان شهر را می‌گیرد، افزود: هدر رفت آب در خیابان جانبازان رشت در شرایطی که زنگ خطر بحران آب در کشور به صدا درآمده است بسیار تعجب برانگیز است.

وی با تاکید به اینکه رشت در حوزه بودجه ملی بسیار فقیر است، تصریح کرد: تحقق بودجه ملی در شهرها توسط نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی محقق می‌شود و شهر رشت با توجه به مشکلات عدیده نیاز دارد تا از این بخش بیشتر بهره‌مند شود.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای رشت با اشاره به اینکه وجود تیر و برق‌ها در وسط خیابان‌ها و معابر در اختیارات شورا و شهرداری نیست، بیان کرد: رینگ ۹۰ متری پروزه بزرگی است که نیازمند ورود جدی و حمایت نماینده‌های مردم رشت در مجلس شورای است.

عباس نژاد به یک ماده قانونی که در سال ۱۳۳۶ ثبت و در سال ۱۳۶۶ اصلاح شد اشاره کرد و گفت: در این ماده قانونی موضوع استفاده پزشکان از ساختمان‌ها بررسی شد و وقتی یک ساختمان توسط یک پزشک به مجتمع پزشکی تبدیل می‌شود یقینا نیازمند ایجاد پارکینگ‌های متعددی است و پزشکانی که چنین حجم درآمدی بالایی دارند باید سهم تجاری خود را به شهرداری پرداخت کنند تا شهرداری بتواند نسبت به ایجاد پارکینگ‌های عمومی اقدام کند.

وی به خرید اتوبوس‌های جدید برای رشت اشاره کرد و گفت: ۹ دستگاه اتوبوس جدید را به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه کرده‌ایم و اتوبوس‌های دیگر نیز تا پایان سال فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

یک پنجم کاربری‌های رشت غیرمرتبط است
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شورای ششم رشت برای دومین مرحله میزبان نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی است، اظهار کرد: انتظار داریم ارتباطات ما بین پارلمان محلی و ملی به صورت ماهیانه باشد.

مهدی نوری هریس با بیان اینکه صدور سند برای زمین‌های نسقی باید تسریع شود، افزود: متاسفانه بروکراسی صدور سند برای زمین‌های نسقی بسیار فراوان است و از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم تا این مهم تسریع شود.

وی به وجود دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در ادارات راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: گویا در بسیاری از شهرها کمیسیون ماده پنج در حال جابجایی به درون شهرداری‌ها هستند و انتظار داریم در این باره نیز اقدامات در شهر رشت تسریع شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای رشت با اشاره به اینکه در بحث اختصاص بودجه ملی به شهر رشت نسبت به بسیاری از شهرها عقب هستیم، تصریح کرد: اداره آب و فاضلاب برای لوله‌گذاری‌های مربوط به آب و فاضلاب و اداره برق برای جابجایی تیرهای برق با فقدان بودجه مواجه هستند و امیدواریم در بودجه ملی سهم بیشتری به این مهم اختصاص پیدا کند.

نوری با تاکید به اینکه کاربری‌های غیر مرتبط در رشت نیازمند اصلاح است، افزود: یک پنجم کاربری‌های رشت غیر مرتبط است و برای ساماندهی این کاربری‌ها نیازمند حمایت نمایندگان مردم رشت در مجلس هستیم.

وی با ابراز گلایه بابت طولانی شدن دریافت مجوز شن و ماسه بیان کرد: ماه‌ها درگیر دریافت مجوز شن و ماسه هستیم و شهر رشت به عنوان مرکز استان باید در تمامی مباحث الگویی برای دیگر شهرها باشد.

مسوول کار فرهنگی در رشت کیست؟ 
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در ابتدا می‌خواهم بدانم مسؤول انجام کار فرهنگی در رشت کیست، اظهار کرد: برای روز رشت قصد داشتیم برنامه‌های شاد و جذابی برگزار کنیم اما متاسفانه با مکاتبات و پیام‌های فراوان اجازه برگزاری بسیاری از برنامه‌ها را ندادند.

علیرضا تاج شهرستانی با بیان اینکه به ظاهر ادارات مختلفی از جمله ارشاد و غیره متولی مباحث فرهنگی هستند، افزود: اما هر زمان که موقع کار فرا می‌رسد می‌گویند سازمان فرهنگی شهرداری باید کارها را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه بنده با رای اعتماد دوستان در شورای شهرستان رشت نیز به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی انتخاب شدم، بیان کرد: متاسفانه هیچ اعتباری در این باره در اختیار کمیسیون فرهنگی شورای شهرستان رشت قرار ندارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت به حضور دستفروشان در رشت اشاره کرد و گفت: باید دستگاه‌های دیگری همچون راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی نیز در این باره با شهرداری همراهی کنند.

تاج شهرستانی با انتقاد از عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: هر زمان می‌خواهیم پروژه‌ای اجرایی کنیم میراث می‌گوید که این بخش جزو بافت تاریخی است اما پس از آن برای نگهداری، مرمت و حتی رنگ‌آمیزی ساختمان‌های تاریخی اعتباری در اختیار شهرداری قرار نمی‌دهد.

دولت به تعیین مکانی جدید برای لندفیل زباله تاکید دارد

محمدرضا احمدی با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست اظهار کرد: این گونه نشست‌ها نشانه دلسوزی و اهمیت مباحث شهری برای اعضای شورای شهر است و از نطق‌های انجام شده پیرامون مباحث مختلف شهری توسط اعضای شورا استفاده کردم و یقینا برقراری چنین جلساتی در رفع مشکلات بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه یقینا در چنین جلساتی از مباحثی همانند کم کاری‌های برخی از دستگاه‌ها در روند اجرای پروژه‌ها مطلع می‌شویم، افزود: دولت تاکید دارد تا مکانی جدید برای لندفیل سراوان تعریف کند و برای تحقق این مهم باید تمامی دستگاه‌ها همراهی کنند و در حوزه ساماندهی رودخانه‌های رشت نیز برنامه‌هایی در دست انجام است.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با تاکید به تعامل هر چه بیشتر نمایندگان پارلمان ملی و محلی بیان کرد: این جلسات را هر ماه برگزار کنیم تا توسعه همه جانبه شهر رقم بخورد و از ریاست شورای رشت بابت برگزاری این جلسه قدردانی با هدف تسریع در رفع مشکلات شهر قدردانی می‌کنم.

کارشکنی برخی از دستگاه‌ها در موضوع ساخت‌وساز در زمین‌های نسقی رشت
جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت و خمام در مجلس نیز با اشاره به اینکه برگزاری چنین جلساتی نیازمند چندین ساعت وقت است، اظهار کرد: از نگاه خوب مجموعه شورا پیرامون برگزاری چنین جلساتی تشکر می‌کنم و هر زمان که نیاز باشد حتما در جلسات شورا حضور پیدا می‌کنم.

وی به موضوع ساخت و ساز در زمین‌های نسقی در رشت اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از دستگاه‌ها در این باره کارشکنی می‌کنند و در این باره مکاتباتی انجام داده‌ام و بر اساس مکاتبات انجام شده موضوع ساخت و ساز در زمین‌های نسقی باید سریعا اجرایی شود.

کوچکی نژاد با بیان اینکه در برخی از املاک نسقی سالهاست که ساکنین به واسطه فقدان امتیازاتی همچون آب و گاز و غیره با مشکلات فراوانی مواجه هستند، افزود: در مواردی شاهد استفاده غیرقانونی از امتیازات و یا استفاده از کپسول گاز و غیره هستیم که در کنار خطرات احتمالی، هزینه‌های فراوانی را نیز به شهروندان تحمیل می‌کند.

مطرح کردن اختلافات داخلی به بیرون صحیح نیست
سید علی آقازاده نماینده مردم رشت در مجلس نیز با اشاره به اینکه برگزاری چنین جلساتی و طرح موضوعات در رفع مشکلات بسیار تاثیرگذار است، اظهار کرد: مردم رشت از نمایندگان مجلس و شورا مطالبات مشترک دارند و به نوبه خودم از ریاست شورای رشت به منظور برگزاری این جلسه تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری از جایگاه بالایی برخوردار است، افزود: توصیه ما این است که مدیریت شهری رشت و دیگر دستگاه‌ها با هم تعامل داشته باشند و این می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و اگر بتوانیم مدیران اجرایی استان را در کنار یکدیگر داشته باشیم یقینا بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

آقازاده با تاکید به اینکه بسیاری از مباحث مطرح شده در این جلسه با تعامل بیشتر با دستگاه‌ها برطرف می‌شود، گفت: نمایندگان مجلس می‌توانند این تعاملات را رقم بزنند و در این دوره با توجه به اینکه ما بین نمایندگان مردم رشت در مجلس وحدت نظر بیشتری وجود دارد یقینا اتفاقات بهتری نیز رقم می‌خورد.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فاضلاب شهر رشت یکی از مباحث بحرانی بود، بیان کرد: درباره فاضلاب رشت با تعاملات انجام شده و ورود وزیر مربوطه اتفاقات خوبی در دست انجام است و تاکید دارم اگر ما بین اعضای شورا اختلافاتی وجود دارد، باید درون مجموعه مطرح شود و مطرح کردن اختلافات به بیرون صحیح نیست.

آقازاده با تاکید به اینکه در چنین جلساتی زمینه‌ها برای اقدامات بهتر فراهم می‌شود، افزود: نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در کنار شورا هستند و برای بهبود وضعیت نیازمند همراهی استاندار و دیگر دستگاه‌ها نیز هستیم.

انتهای پیام/۱۳۰۳