کمیته کودک و نوجوان ستاد بزرگ‌داشت دهه فجر گیلان تشکیل‌جلسه‌داد

دومین نشست اعضای کمیته کودک‌ونوجوان ستاد بزرگ‌داشت چهل‌و‌چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با هدف سیاست‌گذاری و هم‌سو‌سازی برنامه‌ها در رشت برگزار‌شد.

به گزارش مجله خبری تپور از رشت، این نشست که به‌منظور سیاست‌گذاری و هم‌سو‌سازی اهداف و برنامه‌های دستگاه‌های عضو کمیته کودک ونوجوان ستاد بزرگ‌داشت چهل‌و‌چهارمین سالگرد پیروزی شکوه‌مند انقلاب اسلامی صورت‌گرفت، با تاکید بر لزوم برنامه‌محوری آغاز‌شد و با ارایه برنامه‌ها از سوی نمایندگان عضو این کمیته به انجام‌رسید.

سرپرست کانون استان گیلان طی نشست هم‌اندیشی که به میزبانی این مجموعه فرهنگی در رشت صورت‌گرفت، ضمن خوش‌آمد‌گویی به حاضران و قدردانی از ممارست و پیگیری دستگاه‌های عضو این کمیته در برنامه‌ریزی هدف‌مند فعالیت‌های کودک و نوجوان محور این ایام، از هم‌زمانی این جلسه با سالگرد شهادت روحانی مبارز، سید‌مجتبی نواب‌صفوی سخن‌گفت و پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مرهون رشادت‌های مبارزان، رهبری داهیانه امام راحل(ره) و ولایت‌پذیری مردمان این دیار دانست.

سید‌جلیل میرعظیمی برهمین‌اساس نقش دستگاه‌های متولی حوزه کودک و نوجوان را مهم ارزیابی‌کرد و با تاکید بر ضرورت آشناسازی آینده‌سازان با پیشینه این انقلاب مردمی گفت: تشریح روند این حرکت انقلابی و تشریح دست‌آورد‌های این نظام مردمی، از رسالت‌های دستگاه‌های فرهنگی در جهت ایجاد پل‌های میان‌نسلی و پیش‌گیری از گُسست‌های فرهنگی است.

مسئول کمیته کودک ونوجوان ستاد بزرگ‌داشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان در ادامه به عناوین مهم‌ترین برنامه‌های کانون پرورش فکری اشاره و از ضرورت اجرای چند ویژه‌برنامه فاخر مشترک‌ صحبت‌کرد.

وی در این میان به برگزاری مهرواره بومی‌محلی«تی‌تی»، اعزام کاروان پیک امید در قالب امداد فرهنگی به مناطق روستایی و کم‌تر‌برخوردار شهری اشاره‌داشت و برگزاری مسابقه نقاشی «انقلاب باشکوه» و برپایی نشست ادبی شاعران و نویسندگان با موضوع ادبیات پایداری را از جمله این برنامه‌ها اعلام‌کرد.

وی هم‌چنین، از برگزاری آیین ادبی«یک آسمان ستاره»، نشست انجمن عکاسان نوجوان با موضوع «عکاسی روایی و معرفی عکاسان انقلابی»، بازدید‌های علمی، اجرای نمایش‌های کتاب‌خانه‌ای با عنوان «یک‌نمایش، یک‌کتاب» صحبت‌کرد و راه‌اندازی پویش‌های کتاب‌خوانی با محوریت پیروزی و پایایی انقلاب اسلامی را از دیگر ویژه‌برنامه‌ها برشمرد.

اجرای«طرح سپاس»، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی «نوراندیشه» و اجرای تئاتر، ویژه مخاطبان کودک و نوجوان ‌نیز از اهم برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی‌است که در صحبت‌های میرعظیمی به آن اشاره‌شد.

مسئول کمیته کودک و نوجوان ستاد بزرگ‌داشت دهه فجر استان در همین حال به ارایه طرح‌های پیشنهادی، جهت اجرای مشترک پرداخت و افزود: «یادواره شهدای کودک و نوجوان» و «جشن انقلاب»، از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند درسایه هم‌افزایی دستگاه‌های عضو کمیته برگزار‌شود.

ادامه‌ بخش این نشست که به میزبانی اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشت برگزار‌شد، تشریح برنامه‌های پیشنهادی از سوی نمایندگان دستگاه‌های عضو کمیته بود.

بر این اساس، مشارکت در فضا‌سازی و انعکاس هرچه مطلوب‌تر فعالیت‌های حوره کودک و نوجوان در ایام‌الله دهه فجر، اهدای کتاب و بسته‌های فرهنگی به آینده‌سازان، اجرای رایگان نمایش‌های عروسکی، اکران نیم‌بهای فیلم و اعزام راویان انقلاب به مدارس و مناطق، از جمله برنامه‌های پیشنهادی دستگاه‌ها به‌شمار‌می‌رفت.

برپایی نمایشگاه دست‌آورد‌ها، بازدید رایگان کودکان و نوجوانان از موزه‌ها، برگزاری جشنواره‌های بومی‌محلی و خوراک‌شناسی با همراهی کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها، برگزاری محافل قرآنی با رویکرد معنی و مفهوم‌گرایی، جشن انقلاب با محوریت چهار میم «مبلغ»، «محله»، «منزل» و«مدرسه»، ارایه خدمات فرهنگی، هنری به کودکان خانه‌های شبانه‌روزی هم از برنامه‌های فجرانه‌ای است که اعضای کمیته کودک و نوجوانان دهه فجر گیلان به آن اشاره‌داشتند.

این درحالی است که راه‌انداری پویش«نقاشی و روایت‌های انقلابی»، «دعا برای کشورم»، و «شهدا را زندگی کنیم» نیز مورد توجه قرار‌گرفت و در این میان بر ایجاد بستر‌های مناسب برای افتخار کودک و نوجوان به هویت ملی و دینی به عنوان گزاره‌ای بنیادین تاکید‌شد.

اشتراک‌گذاری دیدگاه‌ها از سوی حاضران بود و اتفاق نظر حاضران بر لزوم نهایی‌کردن برنامه‌های کمیته طی جلسه آتی و کاربست پیشنهاد‌های ارایه‌شده در ایام الله چهل‌و‌چهارمین فجر انقلاب اسلامی در استان گیلان، پایان‌بخش این نشست هم‌اندیشی محسوب‌می‌شد.

 

انتهای پیام/۱۳۰۳