روند پروژه راه‌آهن رشت کاسپین رضایت‌بخش نیست

استاندار گیلان با اشاره به اینکه روند حال حاضر پروژه راه آهن رشت کاسپین رضایت‌بخش نیست، گفت: این پروژه علیرغم تاکیدات، جدی گرفته نشده و این نوع کار کردن مناسب این دولت نیست.

به گزارش مجله خبری تپـــــور از بندرانزلی، اسدالله عباسی عصر امروز در جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزادانزلی، این منطقه را به عنوان نگین اقتصادی گیلان برای استان بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: اگر صحبت از پیشرفت اقتصادی و توسعه اقتصادی و اقتصاد دریا محور است، منطقه آزاد انزلی می‌درخشد چون این یک منطقه بین‌المللی است و در استان گیلان و شهرستان بندرانزلی خلاصه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه منطقه آزادانزلی نقطه اتصال گیلان و کشور با اقتصاد بین الملل است و ما علیرغم همه تلاش‌ها به هدف توسعه یافتگی مورد نظر دست نیافته‌ایم و هنوز در ابتدای راه قرار داریم، گفت: برای کوتاه شدن این مسیر باید برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و هدف‌گذاری داشته باشیم و پروژه باقیمانده زیرساختی ساماندهی و به اتمام برسد.

استاندار گیلان با بیان اینکه نظرات غیرکارشناسی در مورد الحاق زمین به منطقه آزاد انزلی قابل قبول نیست، افزود: در خصوص الحاق زمین‌های روستاهای اطراف منطقه آزاد انزلی منافع مردم، استان و کشور برای ما مهم بوده و اظهار نظرات غیرکارشناسی پذیرفتنی نیست.

عباسی با بیان اینکه آنچه لازم و ملزوم است باید در کنار هم باشد و ما نمی‌توانیم پروژه را ناقص عمل کنیم، تصریح کرد: در منطقه آزاد انزلی با محدودیت زمین روبرو هستیم، باید به سمت توسعه عمودی حرکت کنیم و با حداقل زمین حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم تا راندمان کار را افزایش دهیم در بخش تجاری نیز باید اهتمام ویژه‌تر شود.

وی با بیان اینکه منطقه آزادانزلی یک منطقه آزاد گردشگری نیز است و باید از همه ظرفیت‌ها برای تبدیل شدن به هاب گردشگری منطقه استفاده کنیم، گفت: باید از ظرفیت گردشگری دریا در شش ماه نخست سال با توجه به شرایط آب و هوایی بیشتر و بهتر بهره‌مند شد، باید انسجام و همپوشانی بین بنادر وجود داشته باشد و از موازی کاری پرهیز کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه تولید در همه شهرک‌های استان انجام می‌شود اما در منطقه آزاد انزلی تولید باید صادرات محور باشد، افزود: سیاست راهبردی دولت این است که بر اساس برنامه استراتژیک افق ۱۴۰۴ و برنامه هفتم توسعه اقتصاد دریا محور شکوفا شود.

به گفته عباسی، دریای خزر و بندرانزلی نزدیکترین فاصله با پایتخت دارد از این رو می‌تواند فرصت مناسبی برای موسسات گردشگری در این منطقه باشد.

استاندار گیلان با تاکید بر تسهیل روند سرمایه‌گذاری در استان گیلان بیان کرد: در این استان با رفع موانع، تسهیل در امور و کاهش بروکراسی اداری، همه مدیران در کنار هم تصمیم گیری می‌کنند و همه در راستای منویات رهبری و سیاست‌های راهبردی دولت عمل می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه روند حال حاضر پروژه راه آهن رشت کاسپین رضایت‌بخش نیست، گفت: این پروژه علیرغم تاکیدات، جدی گرفته نشده و این نوع کار کردن مناسب این دولت نیست، متولیان امر باید دقت کنند در هر کاری که انجام می‌دهیم باید پایه‌های اقتصادی استان و کشور را محکم کند.

عباسی در خصوص حل مشکل زمین ۵۰ هکتاری شهرک شماره ۳ منطقه آزاد انزلی نیز افزود: این مسئله با اختیارات استانی و ملی به زودی حل خواهد شد.

پایان پیام/۱۳۰۳