خلاصه جزئیات منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ + جدول

سید ابراهیم رئیسی، ریاست جمهوری امروز (چهارشنبه) لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور را به مجلس تقدیم کرد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ با توجه به اینکه سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه یک ماه بعد از آغاز فرایند بودجه‌نویسی ابلاغ شد؛ دولت این سیاست‌ها را در لایحه لحاظ کرد تا بودجه سال آینده با برنامه هفتم توسعه که قرار است به‌زودی به مجلس تقدیم شود هم‌راستا باشد.

توجه به پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت، امینت غذایی و بهبود معیشت مردم، اصلاح ساختار بودجه، ایجاد شفافیت در درآمدها و هزینه‌ها، جلب سرمایه عمومی و خصوصی برای طرح‌های نیمه‌تمام، اصلاح الگوی کشت، موضوعات مرتبط با آب و خشکسالی؛ توجه به طرح‌های مهم و اثرگذار اقتصادی؛ رعایت آمایش سرزمین و توجه به خانواده و بانوان از جمله موارد مهم سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه هستند که در لایحه بودجه به آن توجه ویژه‌ای شده است.

از سوی دیگر برنامه تحول دولت مردمی به‌عنوان سندی که پلی است بین سیاست‌های کلان و سیاست‌های اجرایی، موردتوجه قرار گرفته تا در پایان سال آینده طرح‌های مهم و ضروری پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشتند باشند و در طول سال هم نحوه انجام کار مورد ارزیابی و نظارت قرار گیرد.

براساس جداول کلان لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، مجموع منابع عمومی دولت ۱۹۸۴ هزار میلیارد تومان، درآمدهای اختصاصی دولت، ۱۸۰ هزار میلیارد تومان و منابع شرکت‌های دولتی موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها ۳۰۹۷ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ مجموع منابع و مصارف حدود ۵ هزار هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. در این بین مجموع منابع عمومی دولت هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان، درآمدهای اختصاصی دولت، ۱۸۰ هزار میلیارد تومان و منابع شرکت‌های دولتی موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها ۳ هزار و ۹۷ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

در بخش مصارف نیز جمع مصارف عمومی هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان و مصافر شرکت‌های دولتی نیز ۳ هزار و ۹۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

جدول خلاصه بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

انتهای پیام/۱۳۰۱