گروگانگیری سلامت مردم در پورسینا با کارشکنی در بهره‌مندی از تبسم

همه مسؤولان گیلان باید بدانند که رضایت مردم از دریافت به‌موقع و ارزان خدمات، امنیت شغلی شاغلان و نیز حفظ عملکرد آموزشی بخش تصویربرداری در مرکز آموزشی درمانی پورسینا توأمان باید مدنظر بوده و هر مخالفتی با واگذاری به شرکت تبسم باید با ادله متقن باشد نه نگاه منفعتی احتمالی.

به گزارش مجله خبری تپور؛ موضوع تصویربرداری در امر پزشکی، ابزار بسیار مهم در تشخیص بیماری‌ها و عصای دست پزشکان به‌خصوص در مراکز بیمارستانی است؛ یعنی زمانی که پزشک از بیماری شرح حال می‌گیرد و معاینه می‌کند، در بسیاری از موارد، بخصوص در بیماری‌های مهم نیاز به ابزار کمکی از جمله آزمایشگاه و تصویربرداری مثل سونو، CT یا MRI دارد.

نکته‌ای قابل تأمل در فرایند درمان به ویژه زمانی که پزشک نیاز به نتیجه آزمایش و یا گرافی‌ها دارد، «زمان انجام آزمایش و تصویربرداری» و نکته مهم‌تر «زمان دریافت گزارش» رادیولوژیست است.

مشکلی که از سال‌ها قبل در اغلب بیمارستان‌های دولتی استان به‌خصوص در بیمارستان‌های دولتی بزرگی مثل پورسینا یا رازی وجود دارد، محدودیت در انجام روش‌های تشخیصی و از آن مهم‌تر تأخیر در ارائه گزارش توسط رادیولوژیست‌هاست که اغلب یک تا دو هفته زمان می‌برد؛ موضوع مهمی که در روند تشخیص درست بیماری تأخیر ایجاد کرده و سبب می‌شود درمان بیماران دیر شروع شود و نهایتاً این موضوع سبب ضرر و زیان به بیمار می‌شود.

در روز‌های اخیر خبری از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر استفاده از توان مالی و مدیریتی شرکت دولتی تبسم جهت ارایه خدمات تصویربرداری در بیمارستان پورسینا با تعرفه دولتی منتشر شد که از همان دقایق ابتدایی برخی‌ها با این موضوع شتابزده برخورد کرده و سعی کردند با تشویش افکار عمومی، سلامت مردم را گروگان گرفته و از فضای ملتهب ایجاد شده، ماهی مورد نظر خود را بگیرند.

یکی از دلایلی که به نظر می‌رسد دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصمیم به استفاده از شرکت تبسم جهت تصویربرداری در پورسینا گرفته باشد، کمبود پزشکان رادیولوژیست است.

فرهاد روشنفکر، مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در همین رابطه می‌گوید: «به دلیل کاهش تعرفه‌ها، جذابیت ماندگاری پزشکان رادیولوژیست حتی به صورت هیئت‌علمی در دانشگاه پایین بوده و همچنین وجود قانون سقف پرداختی به پزشکان نیز باعث عدم جذابیت کار در مراکز دولتی است.»

به گفته وی، علت بعدی در استفاده از توان مالی و مدیریتی شرکت تبسم، عدم چابکی سیستم دولتی در ارائه خدمات تصویربرداری است که در این زمینه هم سیستم تصویربرداری ما از این مشکل مجزا نبوده و نیاز است تغییری در نحوه‌ی مدیریت آن ایجاد شود.

با تشدید تحریم‌ها و فشار‌های جامعه جهانی علیه ملت ایران، موضوع درمان نیز یکی از شاهراه‌های مدعیان حقوق بشر به ویژه آمریکا بود که موجب شد تا حوزه سلامت در واردات تجهیزات پزشکی و حتی واردات قطعات آن با چالش مواجه شود.

 

سیدعلی صدر، مدیر تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این رابطه می‌گوید: «یکی از دلایل استفاده از اینگونه شرکت‌ها برای ارایه خدمات تصویربرداری پزشکی، ضعف سیستم دولتی در تأمین به موقع منابع برای تعمیرات تجهیزات پزشکی من جمله دستگاه‌های تصویربرداری و نیز تأمین قطعات مورد نیاز در مواقع ضروری است که بعضاً منجر می‌شود ارایه خدمت پزشکی حتی در مناطق محروم روز‌ها و چه بسا هفته‌ها مختل شود در صورتی که تجربه بسیاری از دانشگاه‌ها نشان داده که با ورود شرکت‌های توانمند امر تعمیر، نگهداری و حتی تجهیز به دستگاه‌های نو، بسیار سریع‌تر و با کارایی بیشتری انجام می‌شود.»

آنطور که مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌گویند در شرایط فعلی تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از مراجعین به بخش تصویربرداری را بیماران سرپایی و گذری تشکیل می‌دهند در حالیکه بیماران بیشتری می‌توانند به بخش دولتی مراجعه و خدمات تصویربرداری را به صورت سرپایی دریافت کنند.

اما اینکه چرا دانشگاه علوم پزشکی گیلان از شرکت تبسم برای ارایه خدمات تصویربرداری در پورسینا استفاده کرده، موضوع مبهمی است که باید ابعاد برای دغدغه‌مندان نظام سلامت استان تبیین و تشریح شود.

بنا به گفته سیدمهدی موسوی، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، برای برون رفت سریع و علمی از مشکلاتی که در بخش تصویربرداری مراکز آموزشی درمانی از جمله پورسینا وجود دارد، بعد از بررسی لازم در عملکرد سایر دانشگاه‌ها، اخذ مشاوره از وزارت متبوع و بررسی سابقه کاری شرکت تبسم در استان در بخش آنژیوگرافی بیمارستان دکتر حشمت رشت، مشاهده کردیم که این شرکت، تجربیات بسیار خوبی، حداقل در بیش از ۳۰ تا ۴۰ مرکز در سطح کشور دارد که بسیاری از آن‌ها، مراکز آموزشی درمانی بزرگ هم بودند.

آنطور که معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان اذعان کرده، دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اعزام یک تیم کارشناسی متشکل از همکاران تخصصی و با تجربه در حوزه‌های مختلف مالی، بیمارستانی و حقوقی به برخی از این مراکز به ویژه پورسینا و رازی و بررسی عملکرد شرکت در آن مراکز، تصمیم‌گیری نهایی را در شورای معاونین دانشگاه انجام داده و از توان مالی و مدیریتی شرکت تبسم در ارایه کمی و کیفی خدمات تصویربرداری پزشکی بهره گرفته است.

نکته حایز اهمیت دیگر در این مسأله اینکه برخلاف پروپاگاندای رسانه‌ای و البته کاذب، شرکت تبسم نه تنها یک شرکت خصوصی نیست، بلکه یک شرکت سهامی خاص است که ۳۰ درصد سهام آن مربوط به هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت و ۷۰ درصد آن مربوط به شرکت دولتی مپنا، آستان قدس و نیز سهام عدالت دولت است؛ شرکتی که موظف است به مردم خدماتی با تعرفه دولتی ارایه کند.

مسأله بسیار مهم و چالش برانگیز دیگر در موضوع استفاده از شرکت تبسم برای ارایه خدمات تصویربرداری در پورسینا، طرح دغدغه‌های به‌حق و به‌جای تعدیل و یا اخراج نیرو توسط تبسم با آغاز به کارش بود؛ موضوعی که باید دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این رابطه صراحتاً، رویکرد خود را شفاف بیان می‌کرد.

مسأله حائز اهمیتی که موسوی، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان صراحتاً اعلام کرده، طبق قرارداد، همه پرسنل موجود اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی و طرحی، زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستند و ادامه قرارداد و پرداخت حقوق آن‌ها هم توسط دانشگاه انجام می‌شود‌.

البته این را هم باید گفت که نه تنها دانشگاه علوم پزشکی گیلان، هیچ برنامه‌ای جهت قطع همکاری هیچ یک از همکاران شاغل در بخش تصویربرداری پورسینا ندارد، بلکه اگر پرسنل کار اضافه انجام دهند، اضافه کاری آن‌ها توسط شرکت تبسم طبق ضوابط پرداخت می‌شود.

ناگفته نماند؛ بر اساس مدل مالی شرکت تبسم، حقوق، دستمزد و کارانه کارکنان مطابق مقررات بوده و در سرجمع هزینه‌های شرکت محاسبه شده و از مطالبات شرکت کسر می‌شود.

به نظر می‌رسد هدف دانشگاه علوم پزشکی گیلان در استفاده از توان مالی و مدیریتی شرکت تبسم، تنها ارایه خدمات متنوع و متعدد تصویربرداری با تعرفه دولتی نیست، بلکه باید مزیت‌های مدبرانه دیگری هم داشته باشد.

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره شود، ارایه خدمت شرکت تبسم مبنی بر تصویربرداری به صورت شبانه روزی حتی در ایام تعطیلات است. بررسی قرارداد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با شرکت تبسم نشان می‌دهد این شرکت نه تنها باید کلیه خدمات خود را با تعرفه دولتی ارائه کند، بلکه دانشگاه در درآمد ناخالص آن شرکت هم شریک است، کلیه هزینه‌ها، اعم از پرسنلی و جاری و تعمیراتی و غیره بر عهده شرکت تبسم بوده و نهایتاً هم اگر سودی برای شرکت حاصل شود، باید در دانشگاه و برای مردم استان سرمایه‌گذاری شود.

ضمانت اجرایی واگذاری مسوولیت تصویربرداری پزشکی توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان به شرکت تبسم، یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که همگان را به سؤال واداشته است؛ علوم پزشکی با چه تضمینی تصویربرداری پورسینا را به یک شرکت واگذار کرده است؟

مرتضی فلاح کرکان، مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این رابطه گفته است: «علاوه بر قراردادی که دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تبسم بسته، بررسی‌ها نشان داده که این شرکت در چندین مرکز آموزشی درمانی و بیمارستانی خدمت ارائه داده و همه از آن راضی بوده‌اند. به گفته وی، شرکت تبسم طی چند سال اخیر، در بخش آنژیوگرافی بیمارستان دکتر حشمت رشت نیز با دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرارداد همکاری دارد و از طرف دیگر، پشتوانه قوی مالی، حمایت تجهیزاتی، تعمیراتی و گمرکی که این شرکت دارد، می‌تواند تأیید‌کننده توان این شرکت در ارائه خدمات باشد.»

آنطور که مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان اذعان کرده‌اند وجود شرکت تبسم با ظرفیت و استعدادی که دارد، نه تنها خسران و ضرر نیست بلکه راهی برای نجات مردم و حتی آب باریکه‌ای برای افزایش درآمد شاغلان در بخش رادیولوژی بیمارستان پورسینا است.

نکته دیگر در این رابطه اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در قرارداد همکاری با شرکت تبسم عقد اخوت دایمی نبسته و قراردادش مادام العمر نیست.

آنطور که مدیران درمان و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان وعده کرده‌اند، عملکرد شرکت تبسم همه روزه و به‌صورت مستمر پایش می‌شود و مهمتر از همه، مردم بهترین قاضی و ناظر در این زمینه هستند.

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین موکداً اذعان کرده‌اند؛ هر زمانی به این نتیجه برسند که همکاری با شرکت تبسم منافعی برای مردم ندارد، حتماً نسبت به قطع همکاری با آن اقدام خواهند کرد.

آنچه همگان باید بدانند، رضایت مردم از دریافت به‌موقع و ارزان خدمات تصویربرداری، امنیت شغلی شاغلان و نیز حفظ عملکرد آموزشی بخش تصویربرداری در مرکز آموزشی درمانی پورسینا است.

انتهای پیام/۱۳۰۱