نظر دلخوش درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه و دلار

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد کشور در این شرایط نیازمند آرامش است، گفت: جابه‌جایی رئیس‌کل بانک مرکزی و اظهاراتش در خصوص بازار ارز، از روند صعودی دلار جلوگیری کرد و در واقع سیاست‌های بانک مرکزی اگر درست تدوین شود، می‌تواند بازار ارز را کنترل کند.

به گزارش مجله خبری تپور، سیدکاظک دلخوش اباتری با بیان اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه با شکل و سیاق فعلی هیچ اعتباری برای خوداظهاری قائل نشده است، اظهار کرد: وضعیت اقتصادی مردم امروز به شکلی نیست که به دنبال کار‌های فرعی باشیم. کمیسیون اقتصادی باتوجه‌به شرایط اقتصادی، باید پیگیر طرح‌هایی در جهت ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور باشد.

‌نتیجه تصویب مالیات بر عایدی سرمایه برای مردم عادی چیست؟

دلخوش: وضعیت اقتصادی مردم امروز به شکلی نیست که به دنبال کار‌های فرعی باشیم. کمیسیون اقتصادی باتوجه‌به شرایط اقتصادی، باید پیگیر طرح‌هایی در جهت ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور باشد. براساس طرح فعلی، هرکس با هر درآمدی باید مالیات پرداخت کند و هیچ تفکیکی میان درآمد‌ها و مشاغل وجود ندارد که این مسئله ایراد دارد. از طرفی طرح مالیات بر عایدی سرمایه با شکل و سیاق فعلی هیچ اعتباری برای خوداظهاری قائل نشده است. وقتی مسئله خوداظهاری در نظر گرفته نشود و مانند طرح سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی صرفاً تراکنش دستگاه‌های کارت‌خوان و حساب کسبه مورد استناد قرار گیرد، مردم به سمت استفاده‌نکردن از دستگاه‌های کارت‌خوان و انجام معاملات خود به‌صورت نقدی، ارزی و طلا هدایت می‌شوند.

‌فعالیت دلالان و سوداگران در بازار ارز می‌تواند با اجرایی‌شدن مالیات بر عایدی سرمایه پایان یابد؟

دلخوش: ادعای وزیر اقتصاد مبنی بر اثر مثبت این طرح بر بازار‌های طلا، ارز و مسکن نادرست است؛ طرح مالیات بر عایدی سرمایه تأثیری بر این بازار‌ها ندارد و بازار ارز دست دولت و بانک مرکزی است. دیدید که جابه‌جایی رئیس‌کل بانک مرکزی و اظهاراتش در خصوص بازار ارز، از روند صعودی دلار جلوگیری کرد. در واقع سیاست‌های بانک مرکزی اگر درست تدوین شود، می‌تواند بازار ارز را کنترل کند. زیرساخت اجرایی طرح مالیات بر عایدی سرمایه ناقص است؛ متأسفانه سامانه مؤدیان کامل نشده و جالب آنجاست که این سامانه برای کسبه به‌صورت ناقص به اجرا درآمده؛ اما در جریان این طرح می‌خواهند برای سایر مردم نیز از آن استفاده کنند. قطعاً این طرح نیاز به بررسی بیشتر دارد و آماده اجرا نیست. در شرایط فعلی سرانجام این طرح مانند طرح مالیات بر خانه‌های خالی اثر مثبتی نخواهد داشت و آشفتگی اقتصادی را بیشتر می‌کند. اقتصاد کشور در این شرایط نیازمند آرامش است.

انتهای پیام/۱۳۰۱