مطالعه اسکلت‌های کشف شده در آزمایشگاه انسان‌شناسی گیلان

مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری استان گیلان با اشاره به ۲۰۰ اسکلت کشف شده در آزمایشگاه انسان‌شناسی گیلان مطالعه می‌شود، گفت: آثار تاریخی و فرهنگی در گیلان شناسایی شده که یک هزار و ۲۲۰ اثر تاریخی از این تعداد شامل بناهای تاریخی و محوطه‌ها در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ ولی جهانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در حال حاضر گیلان نخستین استانی است که دارای آزمایشگاه انسان‌شناسی در کشور است، اظهار کرد: بر اساس کاوش‌هایی که در منطقه لیارسنگ بن املش از سال ۹۳ تا ۱۴۰۰ انجام شد، بالغ بر۲ هزار شی و ۲۰۰ اسکلت انسان به دست آمد که باتوجه‌به اسکلت‌های کشف شده، نیازمند مکانی برای نگهداری آنها برای استفاده دانشجویان، اساتید و مطالعات کافی درباره آنها بودیم.

وی با اشاره به انجام کارهای کارشناسی و باستان‌شناسی در آزمایشگاه‌های انسان‌شناسی بیان کرد: آزمایش‌هایی که در این آزمایشگاه بر مجموعه‌ای از اسکلت‌های مکشوفه انجام می‌شود، اطلاعاتی درباره موضوعاتی همچون شکل استخوان‌ها و دندان‌های انسان‌هایی که در آن دوران می‌زیستند و همچنین نوع غذا، قد و چهره‌شان، بومی و غیربومی بودن را در اختیار ما قرار می‌دهد و مردم می‌توانند از گذشته آنها اطلاعات بیشتری به دست آورند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری استان گیلان با اشاره به طبیعت ناب گیلان و تاریخی بودن آن افزود: ۶ بافت تاریخی در گیلان وجود دارد که قدیمی‌ترین آثار تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان و اوایل دوره اسلامی بوده و بیشتر بناهای تاریخی گیلان مربوط به دوره اسلامی دوره قاجار و اواخر صفویه است.

به گفته جهانی قبل از قاجار و صفویه بناهای زیادی در گیلان بوده؛ اما به دلیل اقلیم آن تخریب شده است که بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی می‌توانیم اطلاعات ذی‌قیمتی را از این بناها کسب کنیم.

وی با بیان اینکه کانون کاوش‌های باستان‌شناسی بسیاری در گیلان انجام شده است، تصریح کرد: در محل مسجد صفی در تپه پیرانشهر لاهیجان و در منطقه رودسر انجام شده و نشان‌دهنده آن است که باستان‌شناسی دوره اسلامی بسیار قوی بوده و نیازمند حمایت دولت و اعتبارات کافی است تا بتوانیم کاوش‌های باستان‌شناسی بیشتری انجام دهیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ایجاد دفتر باستان‌شناسی را یکی از اهداف باستان‌شناسی شهری دانست و بیان کرد: این دفتر استعلامات حوزه بافت تاریخی را پاسخ می‌دهد به این معنا که اگر قرار است بنایی در بافت تاریخی ساخته شود و نیاز به تعیین حریم دارد، حریم آن مشخص و سپس مجوز صادر شود.

جهانی با اشاره به شناسی پنج هزار اثر تاریخی و فرهنگی در گیلان گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته پنج هزار اثر تاریخی و فرهنگی در گیلان شناسایی شده که یک هزار و ۲۲۰ اثر تاریخی از این تعداد شامل بناهای تاریخی و محوطه‌ها در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/۱۳۰۱