جزئیات وام صد میلیون تومانی برای فرهنگیان

رابطه تسهیلات و عملکرد در کار و پیشرفت جامعه همواره رابطه مستقیمی بوده‌اند، همچنین با توجه به اهمیت آموزش در جهان و جایگاه معلم در دنیا، ارائه تسهیلات متعدد قطعاً یکی از راه‌های ایجاد انگیزه در معلمان و توسعه آموزش در کشور است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ سید سعید مقدم‌زاده، سرپرست اداره کل رفاه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با «ایران» از پیگیری تسهیلات رفاهی معلمان گفته است؛

برای این امر تقریباً چند روش داریم مانند اعطای وام از طریق صندوق وام ضروری یا در قالب تفاهمنامه با بانک‌ها. صندوق وام ضروری از سال‌ها قبل در تمام ادارات کل آموزش و پرورش تشکیل شده و در همه مناطق، نواحی و شهرستان‌ها یک صندوق وام ضروری داریم که از محل پاره سهام‌هایی که همکاران از حقوق خود پرداخت می‌کنند، تأمین می‌شود. از این رو ارائه وامی با سود صفر درصد، به میزان سه برابر پولی که فرد در صندوق گذاشته وجود دارد.

سقف وام ضروری برای فرهنگیان چقدر است؟

میزان وام در شهرهای مختلف متفاوت است زیرا هزینه زندگی در شهرهای گوناگون با هم فرق دارند. از آنجایی که تعداد پرسنل ما در مناطق مختلف، متفاوت است در یک استان ممکن است سقف وام ضروری با استان و منطقه دیگر متفاوت باشد، اما در هر صورت وام ضروری کارمزد بسیار پایینی داشته و حتی کارمزد آن در حد صفر است. از آنجایی که وام ضروری متقاضی بسیاری دارد، طبیعتاً نوبت انتظار وام طولانی می‌شود اما تلاش کردیم نوبت انتظار به دو تا سه ماه کاهش پیدا کند.

فاصله زمانی دریافت این وام برای فرهنگیان چند ماه است؟

در مقوله وام با بانک‌های مختلف طرف قرارداد هستیم، اما سعی ما در این دوره بر این بوده است که کیفیت آن را ارتقا دهیم. این ارتقا، هم شامل میزان تسهیلات و هم شامل زمان طی کردن پروسه‌هایی است که فرد برای دریافت وام باید طی کند. بزرگترین سرویس‌دهنده وام به فرهنگیان، بانک ملی است. طبق آخرین تفاهمنامه که مربوط به سال ۹۸ است به میزان دو هزار میلیارد تومان تفاهمنامه برای ارائه وام به فرهنگیان امضا شده بود. این وام با عنوان مرابحه با سقف ۶۰۰ میلیون ریال (بدون مسدودی) پرداخت می‌شود. در دوره جدید خدمات، عدد تفاهمنامه با بانک ملی هفت برابر شده و تا ۱۴ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. در حال حاضر سقف وام اعطایی به فرهنگیان به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است. این وام به خود استان‌ها ابلاغ شده و استان‌ها بر اساس مقتضیات خودشان می‌توانند به افراد وام دهند. به هر حال باید در نظر داشت سطح زندگی و هزینه‌ها در کلانشهرها با شهرهای کوچک قابل قیاس نیست و شاید وام ۳۰ میلیون تومانی برای افرادی که در تهران هستند مؤثر نباشد اما برای کسی که در شهرهای کوچک‌تر زندگی می‌کند، این وام تا حدی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

ضمانت این وام چیست؟

در تفاهمنامه جدید با بانک ملی برای بازپرداخت دیگر نیازی نیست که ماه به ماه به بانک مراجعه شود، بلکه بازپرداخت تسهیلات از طریق کسر از حقوق اعمال می‌شود. هم‌اکنون به منظور رفاه همکاران فرهنگی شاغل با داشتن دو ضامن که گواهی کسر از حقوق ضامنین نیز الزامی نیست، این وام برای فرهنگیان قابل دریافت است. اگر مدارک فرد تکمیل باشد معمولاً ظرف یک هفته مبلغ وام به حساب فرد واریز خواهد شد.

با توجه به اینکه معلمان نیروهای رسمی کشور هستند و اغلب وام‌ها شرایط ضامن رسمی را گذاشته‌اند، درخواست ضمانت به معلمان زیاد است. آیا آماری دارید که چند درصد از ضمانت‌های بانکی بر دوش معلمان است؟

قاعدتاً اطلاعات این موضوع در اختیار اداره کل امور مالی است زیرا آنها مرجع صدور گواهی کسر از حقوق هستند، اما به‌طور کلی معلمان نماد اعتماد در جامعه بوده و ممکن است افراد زیادی برای کمک از آنها درخواست ضمانت کنند. ما با دو سه مجموعه بانکی دیگر در زمینه وام برای فرهنگیان همکاری داریم و تفاهمنامه‌ای با آنها منعقد کرده‌ایم که به ما سرویس‌هایی ارائه می‌دهند اما به هر حال نیازمند تقویت بیشتری در زمینه اعطای وام و تسهیلات هستند.اینجا هم دقیقاً اتفاقی مانند پوشش بیمه پیش خواهد آمد. ما باید ببینیم که طرف ما در سیستم بانکی پیشنهاددهنده آیا می‌تواند از عهده توزیع وام در ۸۰۰ نقطه آموزشی کشور برآید. شاید بانکی که به ما پیشنهاد همکاری داده در خیلی از شهرها شعبه نداشته باشد، اما بانکی برای ما اهمیت دارد که در تمام شهرها شعبه داشته باشد و بتواند به راحتی به فرهنگیان تسهیلات بدهد. ما در این قضیه هیچ نفع شخصی نداریم ولی هر بانکی که بتواند بهترین سرویس را به فرهنگیان بدهد و ایجاد رضایتمندی کند از آن استفاده خواهیم کرد.

موضوع معیشت معلمان و حتی بیمه از منویات مقام معظم رهبری نیز بوده است. طوری‌که حضرت آقا در ۲۱ اردیبهشت ماه امسال در جمع معلمان نمونه، صراحتاً به عبارت درمان معلمان اشاره کردند. این تأکید رهبر انقلاب به ما در گرفتن سهم دولت در بیمه فرهنگیان کمک بسیار زیادی کرد. پس ضرورت ارتقای کیفیت تسهیلات به فرهنگیان کاملاً در دولت و حاکمیت مشخص است و ما هم وظیفه داریم با تسهیلاتی که قرار است از جانب هر سازمان و نهادی بخواهد به بهترین شکل به جامعه فرهنگیان ارائه شود، همکاری کنیم. هر کدام از این قراردادهایی که ما با شرکت‌ها و سازمان‌ها بسته‌ایم اگر در حین اجرا با مشکل و چالشی مواجه شود و منجر به‌عدم رضایت همکاران ما باشد قطعاً ما روش ادامه همکاری با آن شرکت را تغییر خواهیم داد.

انتهای پیام/۱۳۰۱