محاسبه مبلغ آب بهای کشاورزی بر اساس قانون تثبیت آب بهای زراعی

خرمی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در پاسخ به چگونگی تعیین آب بهای کشاورزی گفت: قیمت آب بهای کشاورزی براساس قانون محاسبه و تعیین شده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ وحید خرّمی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در برنامه زنده رادیویی “دریچه” رادیوی استان گیلان اظهار کرد: وضعیت آبی سال جاری چندان مناسب نیست و ما شاهد کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها هستیم که در نتیجه این امر متأسفانه حجم مخزن سد سفیدرود هم کاهش ملموسی را به نسبت سال قبل نشان می‌دهد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان افزود: هم اکنون در مخزن سد سفیدرود ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره داریم که این عدد در سال زراعی گذشته در همین هنگام ۲۳۰ میلیون متر مکعب بوده است که در شرایط نرمال این عدد باید چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب باشد.

به گفته خرمی این هشدارها و وضعیت، نشان دهنده این است که امسال هم باید همانند سال گذشته برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و مردم و مسئولین در کنار هم قرار بگیریم تا سال زراعی جدید را با تنش کمتری به پایان برسانیم.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در پاسخ به چگونگی تعیین آب بهای کشاورزی گفت: قیمت آب بهای کشاورزی براساس قانون محاسبه و تعیین شده است.

وی تشریح کرد: براساس آیین نامه نحوه اجرای قانون تثبیت آب بهای زراعی، ۳ درصد ارزش محصول در شبکه‌های مدرن و ۲ درصد قیمت محصول برنج در شبکه‌های نیمه مدرن و یک درصد در اراضی سنتی باید بعنوان آب بهاء وصول گردد که درخصوص سنتی آب خورها با تمهیدات قانونی اندیشیده شده، آب منطقه ای گیلان از آنها آب بها دریافت نمی‌کند.

خرّمی افزود: بعبارتی این فرمول به این معناست که در مجموعه ای که از شبکه‌های مدرن سد سفیدرود تأمین آب می‌شود اگر از یک هکتار، ۲ تن برنج سفید بدست آید، باید معادل قیمت ۶۰ کیلوگرم آن، یعنی بیش از ۶ میلیون تومان آب بهاء پرداخت شود. اما با علم به این موضوع، ما برای اینکه در آب منطقه ای گیلان بتوانیم زحمت‌ها و فشارهای وارده به کشاورزان محترم را به گونه ای جبران کنیم و کاهش دهیم، با راهکارهای قانونی و با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان و ملاحظه وضعیت اقتصادی کشاورزان عزیز، آب بهاء را به بیش از نصف کاهش داده ایم که برای هر هکتار از اراضی مشروب از شبکه مدرن به زیر ۳ میلیون تومان و هر هکتار از اراضی تحت شبکه‌های نیمه مدرن به زیر ۲ میلیون تومان رسیده است که اعداد مناسبی هستند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در بخش دیگری از این گفتگوی زنده رادیویی در خصوص دیگر اقدامات این شرکت از جمله لایروبی انهار نیز گفت: ما براساس اعتبارات سالانه ۵۰۰ کیلومتر لایروبی انهار درجه ۱ و ۲ در سطح استان را انجام می‌دادیم که پیرو تشکیل قرارگاه جهادی مدیریت منابع آب استان گیلان به ریاست استاندار گیلان در سال گذشته موفق به انجام کار بزرگ لایروبی یک هزار کیلومتر از انهار مذکور با کمک دیگر ادارات استان در سطح استان شدیم که در فصل زراعی گذشته موجب تسریع در آب رسانی شد و با جلوگیری از اتلاف حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب، به کمک مدیریت آب استان گیلان و کشاورزان گیلانی آمد.

وی درخصوص لایروبی آب بندان‌ها اظهار داشت: به دلیل وجود خاک با ارزش در آب بندان‌ها و عدم مجوز حمل خاک بعنوان انفال، در سنوات گذشته برای لایروبی آب بندان‌ها اعتبار خاص در نظر گرفته می‌شده است ولی براساس بند (ز) تبصره ۸ قانون بودجه سال گذشته جهت لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها، با درایت نمایندگان استان، لایروبی آب بندان‌ها نیز در قانون سالجاری اضافه شد.

خرّمی ادامه داد: براساس بند (ز) تبصره ۸ قانون بودجه سالجاری، خاک حاصلخیز و با ارزش آب بندان‌ها به عنوان حق الزحمه به پیمانکاران در ازای لایروبی آب بندان‌ها داده خواهد شد که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته با حضور استاندار گیلان در هفته جاری، لایروبی حدود ۳۰۰ هکتار از آب بندان‌های استان با این شیوه اجرائی خواهد شد و سایر آب بندان‌هایی که خاک با ارزش و حاصلخیز ندارند، با برنامه ریزی‌ها صورت گرفته توسط جهاد کشاورزی استان انجام خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه با برنامه ریزی‌های انجام شده و تلاش همکارانم در آب گیلان، در سال زراعی گذشته ۲۵۷ حلقه چاه نیمه عمیق کشاورزی و نزدیک به ۹۰۰ پمپ سنگین، آبرسانی به شالیزارها لحظه ای از خدمت رسانی باز نماندند، گفت: انجام خدماتی از این دست به‌علاوه ارائه سرویس، راه‌اندازی، تعمیر، برق رسانی‌های اضطراری به چاه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ، لایروبی نهرها و آب‌بندان‌ها و توزیع آب با همه تنگناها و منابع مالی محدود مستلزم این است که شرکت آب منطقه ای گیلان بتواند آب بهای زراعی را که از دیون دولتی است به موقع وصول نماید تا بتواند خدمات خود را پایدار نگه دارد و آن را صرف رفاه حال کشاورزان محترم گیلانی نماید.

وی در پایان تأکید کرد که از همه کشاورزان پر تلاش گیلانی صمیمانه تقاضا داریم تا با همان توجه و همراهی ای را که در طول فصل زراعی گذشته نسبت به فرزندان خود در آب منطقه ای گیلان مبذول داشته اند نسبت به پرداخت به موقع آب بهای کشاورزی خویش در جهت ارائه خدمات پایدار به کشاورزان عزیز اقدام کنند.

انتهای پیام/۱۳۰۱