تالاب انزلی با برداشتن پل موقت منتهی به شنبه بازار “روگا” زنده شد

فرماندار شهرستان بندرانزلی با اصاره به اینکه برداشتن یکی از پل های موقت کمربندی بندرانزلی که بر روی رودخانه منتهی به شنبه بازار روگا بود، گفت: با این‌ کار جریان آب تالاب در آن محدوده تسهیل شد.

به گزارش مجله خبری تپور از بندرانزلی، فرماندار شهرستان بندرانزلی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده جهت احیای تالاب انزلی، اظهار کرد: طی دو ماه اخیر و با دستور استاندار گیلان در رابطه با احیای تالاب انزلی اقدامات و پیگیری های لازم در این زمینه با جدیت در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه یکی از این اقدامات برداشتن یکی از پل های موقت کمربندی بود، تصریح کرد: این‌ پل بر روی یکی از رودخانه های اصلی منتهی به شنبه بازار روگا وجود داشت و قرار بر این بود تا پل موقت در مدت کوتاهی جمع آوری شود ولی به دلیل متوقف ماندن احداث کمربندی نزدیک به ۲۰ سال از احداث پل گذشته بود و طی این مدت با کند کردن جریان آب همچون سد عمل کرده و گل و لای پشت آن جمع شده و مانع جریان آب تالاب به سمت دریا شده بود.

پورخوش‌سعادت با اشاره به فواید برداشتن این پل، بیان کرد: این امر علاوه بر بستن مسیر آب و تجمع گل و لای به دلیل پایه های فلزی پل که درون آب و دور از دید بود باعث بروز مشکلات و حوادث برای قایق ها می شد که با برداشتن این پل یک اتفاق مثبت برای قایق داران، صیادان و بهره‌برداران حوزه تالاب رخ داد.

فرماندار شهرستان بندرانزلی با تاکید بر اینکه در انجام این کار دخالتی در اکوسیستم تالاب نشد، افزود: تلاش بر این بود عبور و مرور قایق ها و همچنین جریان آب، تسهیل و تالاب از حالت مردابی خارج شود.

وی با اشاره به اینکه عملیات احداث کمربندی انزلی از دهه ۷۰ آغاز شده و تا به امروز به اتمام نرسیده، گفت: این پروژه در حدود ۱۵ کیلومتر پیش بینی شده که در حال حاضر نزدیک به هشت کیلومتر آن آسفالت شده و در مابقی مسیر نیز کارهای ابنیه و راه ها باقی مانده است.

انتهای پیام/۱۳۰۳