تعطیلی پنجشنبه‌ها یا قطع گاز پرمصرف‌ها؟!

گزارش‌های شرکت گاز گیلان نشان می‌دهد مصرف گاز در استان با سرد شدن هوا بی‌رویه افزایش‌یافته که لازم است در کنار اقدامات ابتکاری از سوی قرارگاه جهادی مدیریت مصرف بهینه گاز، اطلاع‌رسانی و آگاه بخشی مردم از طریق رسانه‌های جمعی موردتوجه قرار بگیرد. همچنین توجه به راهکارهای تنبیهی همچون قطع گاز پرمصرف‌ها نیز می‌تواند کارساز باشد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ با آغاز فصل سرما و به راه انداختن ملزومات گرمایشی، سیر تدریجی مصرف گاز در مناطق سردسیر ازجمله در استان بارش خیر گیلان آغاز شده و طی روزهای اخیر به اوج خود رسیده است.

در استان گیلان حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک از نعمت گرمابخش گاز برخوردار هستند و به‌ صورت متوسط حدود ۱۲ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌کنند.

بنابر گزارش‌های شرکت گاز گیلان، طی شبانه‌روز گذشته حدود ۲۱ میلیون مترمکعب گاز توسط مشترکان گیلانی به مصرف رسیده که بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب آن در بخش خانگی و حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب در بخش صنعتی بوده است.

تغییرات مصرف گاز در گیلان طی شبانه‌روز گذشته در مقایسه با متوسط مصرف این انرژی نشان از مصرف قابل‌ملاحظه گاز به‌ ویژه در بخش خانگی می‌دهد که لازم به بررسی و البته اقدامی پیشگیرانه و جدی است.

گاز مصرفی گیلانیان برای رسیدن به چرخه مصرف، مسیری به طول یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر را از جنوب کشور طی می‌کند و لازم است نهایت دقت در مصرف آن از سوی همگان موردتوجه قرار بگیرد.

تبلیغات و اطلاع‌رسانی گسترده به جهت مصرف بهینه، بهسازی و نوسازی تجهیزات و ملزومات مصرفی گاز به‌ ویژه در تأسیسات گرمایشی و یا در نظر گرفتن مشوق‌های قانونی جهت کنترل و پیشگیری از اسراف آن ازجمله اقداماتی است که می‌تواند در مصرف بهینه گاز مؤثر باشد.

خوشبختانه برای بهینه مصرف کردن گاز، دولت مشوق‌هایی را برای مشترکان برقرار کرده که می‌تواند از بروز مصرف بی‌رویه آن جلوگیری کند.

#image_title

۳ پله اول الگوی مصرف شامل افزایش قیمت نمی‌شود

عیسی جمال نیکویی، مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: امسال با توجه به افزایش بهای گاز، مشترکان سه پله اول الگوی مصرف هیچ‌گونه افزایش قیمتی را شامل نمی‌شوند؛ یعنی اگر مشترکان گاز تا مرز ۳۲۵ مترمکعب طی یک دوره این انرژی را مصرف کنند مشمول افزایش قیمت در بها نخواهند شد.

به گفته وی، اگر مشترکان گاز به‌گونه‌ای مصرف کنند که طی یک دوره حجم گاز مصرفی آن‌ها از ۳۲۵ مترمکعب تجاوز نکند، مشمول تخفیف تا ۷۰ درصدی در تعرفه گاز خواهند شد.

جمال نیکویی، مدیرعامل شرکت گاز گیلان این را هم گفته که اگر مشترکانی یک درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر گاز مصرف کنند، سه درصد پاداش می‌گیرند و این پاداش تا مرز ۴۵ درصد نیز قابل‌ افزایش است؛ بماند که بهای مصرف گاز برای مشترکان نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی کاملاً رایگان است.

اگر مشترکان از جمله در بخش خانگی تنها یک درجه دمای محیط را کاهش دهند، ۶ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

کارشناسان شرکت گاز نیز می‌گویند اگر مشترکان ازجمله در بخش خانگی تنها یک درجه دمای محیط را کاهش دهند، ۶ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

البته به پرمصرف‌ها نیز توصیه‌شده تا همگام با دیگر خوش مصرف‌ها، الگوی مصرف را رعایت کنند، به گفته نیکویی، مدیرعامل شرکت گاز گیلان حدود هفت هزار و ۵۰۰ مشترک پرمصرف گاز در استان گیلان وجود دارد که به همه آن‌ها پیامک داده‌ شده تا الگوی بهینه مصرف را رعایت کنند.

البته قانون علاوه بر توصیه به رعایت الگوی مصرف به پرمصرف‌ها، اهرم‌هایی را هم در دستور کار قرار داده تا بتواند ترمز آن‌ها را بکشد، آن‌طور که مدیرعامل گاز گیلان بیان کرده اگر مشترکان پرمصرف گاز، الگوی مصرف بهینه را رعایت نکنند و در پله ۱۱ الگو قرار بگیرند، به ازای هر مترمکعب ۵۰۰۰ تومان و اگر در پله ۱۲ قرار بگیرند باید ۶۰۰۰ تومان بابت هر مترمکعب مصرف گاز، تعرفه پرداخت کنند!

به‌منظور مصرف بهینه گاز و پیشگیری از قطع شدن این انرژی، قرارگاهی به ریاست استاندار گیلان ایجادشده تا با مشارکت و همت همه‌جانبه علاوه بر نهادینه کردن فرهنگ مصرف بهینه، از اسراف در بخش انرژی جلوگیری شود اما اینکه چقدر این دستور اسدالله عباسی در کاهش مصرف گاز و نهادینه کردن الگوی مصرف مؤثر بوده، خود جای تأمل و بررسی دارد.

۱۹۹ هزار مترمکعب صرفه‌جویی گاز فقط در تعطیلی یک روزه ادارات

بنا بر گزارش شرکت گاز گیلان، در راستای اجرای سیاست‌های قرارگاه مدیریت جهادی گاز استان و تعطیلی روز پنجشنبه در پی آن، حدود ۱۹۹ هزار مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی شده است؛ اما این کاهش مصرف در مقایسه با ۲۴۴ هزار مترمکعب مصرفی که روزانه بخش اداری و بانک‌های استان دارند، چندان قابل‌توجه نیست.

مردم گیلان در نقاط مختلف استان به‌ویژه در شهرها، فرسوده و مستهلک بودن سیستم‌های گرمایشی به‌ ویژه در موتورخانه‌ها را یکی از عمده دلایل افزایش مصرف گاز عنوان می‌کنند، آن‌ها می‌گویند قیمت ملزومات گرمایشی و تأسیساتی با توجه به تورم موجود آن‌قدر بالاگرفته که توان تعمیرات از عهده هر کسی برنمی‌آید.

حالا شرکت گاز برای آن دسته از واحدهای مسکونی دارای موتورخانه‌های غیراستاندارد، خدمات رایگانی را هم در دستور کار قرار داده و آن‌هم تعمیر و عایق کردن رایگان موتورخانه‌ها است.

شرکت گاز در اطلاعیه‌های خود از متقاضیان این خدمت خواسته تا برای دریافت این نوع خدمات در سایت شرکت ثبت‌نام کنند.

تغییرات ملموس دما در نقاط مختلف گیلان و لاجرم نیاز به مصرف بیشتر گاز برای گرم کردن از دیگر دلایلی است که روستائیان به‌ویژه مردم در ارتفاعات به آن اذعان می‌کنند.

حالا آنچه در اخبار و رویدادهای جهان پیداست، بیداد کردن کمبود انرژی به‌ ویژه در بخش گاز مصرفی است، اکنون‌که کشورهای اروپایی در پی حوادث و رخدادهای بین‌المللی دچار بحران انرژی شده‌اند و هیمه برای گرم کردن خود در بازارها داد و ستد می‌کنند، مردمانی در کشور و استان گیلان با مصرف بی‌رویه و غیراستاندارد گاز روبرو هستند و مسؤولان خواهان اصلاح الگوی مصرف آنان‌اند.

اکنون قرار است قرارگاه جهادی مدیریت مصرف بهینه گاز در استان گیلان با دستور استاندار تا پایان فصل سرما در استان تداوم داشته باشد، اما اینکه گاز بخش خانگی، اداری و صنعتی در استان گیلان با تصمیماتی که در این قرارگاه گرفته می‌شود در ادامه راه قطع می‌شود یا نه سؤالی است که باید در روزهای سردتر انتظار آن را کشید.

اصلاح مدیریت مصرف بیش از آنکه نیاز به تعطیلی پنجشنبه‌های گیلان مرتبط باشد ناشی از اتلاف انرژی در ساختمان‌ها، تأسیسات گرمایشی و نهایتاً مصرف غیراستاندارد و غیراصولی از سوی برخی مشترکان است که باید از طریق افزایش آگاهی و سواد مصرف بهینه انرژی در دستور کار مسؤولان قرار بگیرد. همچنین توجه به راهکارهای تنبیهی همچون قطع گاز پرمصرف‌ها نیز می‌تواند کارساز باشد.

انتهای پیام/۱۳۰۱