آب رفتن اراضی کشاورزی در گیلان!

استاندار گیلان با اشاره به وضعیت قرمز تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان گفت: نباید اجازه داد تا اراضی با ارزش کشاورزی در استان روز به روز آب برود و با هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان به شدت برخورد می‌شود.

به گزارش مجله خربی تپور؛ اسدالله عباسی استاندار گیلان در نشست شورای کشاورزی استان در سالن اجلاس جهاد کشاورزی، کشاورزی را پایه و اساس توسعه دانست و اظهار کرد: بخش کشاورزی باید به عنوان رکن توسعه اقتصادی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

استاندار گیلان با تاکید بر ظرفیت‌سنجی استان در بخش کشاورزی مطابق با سیاست‌های کلی نظام و دولت سیزدهم گفت: سرمایه‌گذاری روی محصولی صورت گیرد که مطابق با شرایط اقلیمی، آب و خاک و هم خوانی هزینه‌های تولید و درآمد باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر اینکه تولید محصولات کشاورزی به شیوه ۳۰ سال قبل پاسخگوی نیاز امروز نیست، افزود: رویکرد دانش بنیان به بخش کشاورزی منجر به شکوفایی اقتصادی در این بخش می‌شود.

عباسی با اشاره به ساماندهی مازاد تولید کیوی گفت: میزان تولید کیوی مازاد بر مصرف است و باید برای صادرات این محصول برنامه‌ای مدون و اثربخش دیده شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گیلان در بخش تولید فندق افزود: شیوه برداشت، بسته‌بندی و عرضه فندق باید تحول صورت گیرد تا در بازارهای خارجی هم خریدار داشته باشد.

استاندار گیلان با بیان اینکه هیچ زمینی نباید بدون کشت باقی بماند، گفت: با تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان به شدت برخورد می‌شود.

عباسی با تاکید بر شناسنامه دار کردن اراضی کشاورزی در استان گیلان بیان کرد: داشتن داده‌های آماری در بخش‌های مختلف کشاورزی قدرت تصمیم گیری و دامنه برنامه‌ریزی را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به وضعیت قرمز تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان افزود: نباید اجازه داد تا اراضی با ارزش کشاورزی در استان روز به روز آب برود.

استاندار گیلان با اشاره به میزان بارش ۶ میلیارد متر مکعب باران و تولید آب در این استان گفت: در بخش ذخیره‌سازی آب‌های سطحی و بارش‌ها با مشکل جدی مواجه هستیم.

عباسی با تاکید بر اینکه دست واسطه‌ها در بخش کشاورزی کوتاه شود، افزود: هر چه قدر فاصله تولیدکننده و مصرف کننده کوتاه‌تر شود منافع آن به هر ۲ بخش می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه صادرکنندگان مرکبات از ۵۰ درصد معافیت ارزی بهره‌مند می‌شوند، بیان کرد: رایزنی‌های خوبی برای صادرات مرکبات صورت گرفته که نتایج خوبی در این بخش به همراه خواهد داشت.

پایان پیام/۱۳۰۱