اقدام عجیب دولت در حذف برنج از سبد خانوار کالای اساسی!

از آنجایی که اضافه و كم كردن گروه كالاهای اساسی به پيشنهاد كارگروه تنظيم بازار و تصويب ستاد هدفمندسازی يارانه‌ها انجام می‌شود، تصمیم‌گیران بر چه اساسی نام برنج را از لیست کالای اساسی حذف کرده‌ و آیا د.لت پذیرفته که قدرت خرید مردم اینقدر پایین آمده که دیگر برنج نخرند؟

به گزارش مجله خبری تپور؛ لیست کالای اساسی بر اساس نیاز روز جامعه به صورت سالانه توسط دولت تنظیم شده و برای واردات یا تولید، توزیع و پخش تا زمان رسیدن آن به دست مصرف کننده، بودجه گذاری می‌شود.

کالای اساسی باید با ارز دولتی و بودجه بندی دولت وارد شده یا تولید شود و قیمت گذاری آن نیز توسط همین ارگان به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود و مسئلۀ نظارت دولت بر کالاهای اساسی منجر به کنترل قیمت بازار و جلوگیری از گران فروشی خواهد شد.

گوشت قرمز، گندم، آرد، نان، برنج، روغن نباتي، شكر، كره، جو، ذرت، كنجاله سويا، گوشت مرغ، شير خشك صنعتي، شير خام، كود اوره،‌كود فسفات و پتاس ازجمله کالاهای اساسی بود كه با نظارت دولت قيمت گذاري و عرضه می‌شد که در جدیدترین لیست اعلام برنج از این لیست حذف شده است.

ابراهیم نجفی اسپیلی عضو مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه امسال برنج از سبد کالاهای اساسی خارج شده است از افزایش چندین و چند برابری کودهای کشاورزی انتقاد و اذعان کرد: در این مورد جدای از اینکه در صحن به وزیر جهاد کشاورزی تذکر دادیم نمایندگان گیلان مکاتبه‌ای هم با وزیر جهاد داشتند تا برنج حتما در سبد کالای اساسی قرار گیرد زیرا امسال فقط برای گندم، جو، کلزا و چغندر قند یارانه کود منظور شده بود.

از آنجایی که اضافه و كم كردن گروه كالاهای اساسی كه سالانه بنا به ضرورت و شرايط بازار ممكن است تغيير كند به پيشنهاد كارگروه تنظيم بازار و تصويب ستاد هدفمندسازی يارانه‌ها انجام خواهد شد که سوال مشخص اینجاست که تصمیم‌گیران بر چه اساسی نام برنج را از لیست کالای اساسی حذف کرده‌اند.

آیا با این اقدام دولت پذیرفته که قدرت خرید مردم در زمان خدمتی دولت سیزدهم کاهش چشمگیری داشته که چنین تصمیمی گرفته و عملاً کار را برای کشاورزان و حتی مردم سخت‌تر کرده‌اند؟

گفتنی است استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد که سالانه یک میلیون و ۱۶۰ تن شلتوک از آن استحصال می شود و از این میزان حدود ۷۵۰ تن برنج سفید با کیفیت بدست می آید.

انتهای پیام/1301