حمیدرضا حسینی دانا

یادداشت| چند هشدار جدی به دولت برای مواجه گسل‌های خطرناک پیش رو

دولت باید درک کند که پیشرفت تدریجی، چارۀ کار نیست و باید هوشیار باشد تا پیش از آنکه در هیاهوی مشروعیت مجازات اغتشاش‌گران به طغیانِ گسل گرانی برسد، از موضع غافلگیری خارج شده و به طور فعال وظیفه خود را ایفا نماید.

به گزارش مجله خبری تپور، حمیدرضا حسینی دانا رئیس اندیشکده فضای مجازی در یادداشتی نوشت: قدرت‌نمایی‌های اخیر ایران در پیمان‌های بزرگ اقتصادی، فروش نفت، بازدارندگی نظامی و بی‌اعتنایی کامل به تهدیدات شورای حکام IAEA سبب شد تا دشمنان با یکدیگر متحد شده و نقاط قوت ضعف جمهوری اسلامی ایران را هدف‌گیری کرده و افکار عمومی را به هرج‌ومرج خیابانی و به قول خودشان برادرکُشی بکشانند.

اکنون که حکمرانی داخلی بر اوضاع کشور مسلط شده، دشمن گسل دیگری را نشانه گرفته و خاموش و بی‌صدا روی این نقطه‌ضعف تمرکز کرده است. “گسل گرانی” از گسل “گسست فرهنگی” هم خطرناک‌تر است؛ چون مستقیماً روی اقشار ضعیف که اتفاقاً بیشترین حامیان نظام و انقلاب در بین آنها است، فشار کمرشکن وارد می‌کند.

خصوصاً آنکه پرواز قیمت ارز و طلا و خودرو، مستقیماً با زندگی مردم سروکار دارد که این فشار می‌تواند ضمن احیای ناآرامی‌های خیابانی و واقعی‌کردن اعتراض‌ها، انتخابات آینده را هم تحت‌الشعاع خود قرار دهد و یک دستاورد قابل‌توجه برای دشمنان این کشور باشد.

در حقیقت، جنبش برخوردارها به جنبش فقرا تبدیل خواهد شد و از طرفی به نظر نمی‌رسد که اقدامات همیشگی دولت مانند اضافه عرضه کالا و دلار و کاهش ناپایدارِ چند هزارتومانی قیمت مرغ و روغن، مانند همیشه بتواند چاره کار باشد.

بدیهی است با سقوط کنونی ارزش پول ملی، واردات نهاده‌ها در آینده نزدیک با قیمت‌های جدید انجام خواهد شد و نرخ تولیدات را به آسمان خواهد برد؛ کمااینکه همین‌الان نیز قیمت گوشت قرمز و ماهی، کاهش قیمت مرغ را به‌خوبی جبران کرده است.

مردم به‌خوبی می‌دانند که افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان برای پرهیز از زیان شرکت‌های متعلق به دولت است! و به‌زودی پس از ورود خودروهای چشم‌نواز خارجی، مردمی که به دلیل گرانی‌ها قادر به خرید خودروهای داخلی هم نیستند، سرخورده و غمگین خواهند شد و این سرخوردگی موجب نفرت و خشم و خیزش مجدد می‌شود.

اکنون بسیار ضروری است که دولت این نکته را درک کند که پیشرفت تدریجی، چارۀ کار نیست و باید هوشیار باشد تا پیش از آنکه در هیاهوی مشروعیت مجازات اغتشاش‌گران به طغیانِ گسل گرانی برسد، از موضع غافلگیری خارج شده و به طور فعال وظیفه خود را ایفا نماید.

اگر نگاهی به اخبار اخیر درباره سرانه مصرف گوشت در رسانه‌ها بیندازید می‌بینید که این خبر و اخبار نظیر آن چگونه مسیر رسیدن به طغیان گرانی را به شکل خزنده فراهم می‌کنند.

همگان باید هوشیار باشند که استراتژی‌های دشمن از “فشار حداکثری آمریکا” گرفته تا “کشتن با هزاران زخم تل‌آویو” و “فروپاشی از درونِ امارات” در کنار “ربات‌های سنتکام – ناتو” و “صلح ابراهیمی صهیونیست‌ها” و چراغ سبز آمریکا به رژیم سعودی برای رفاقت کامل با هم‌پیمان سنتی ایران؛ به طور فراگیر در جریان است و در هیاهوی جام جهانی و خستگی ایران از اغتشاشات 100 روز اخیر هنوز پایان خود را اعلام نکرده است.

انتهای پیام/1301