ممنوعیت فروش گیاه سنبل آبی در گیلان

رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های محیط زیست گیلان با اشاره به خطرات زیست محیطی گیاه سنبل آبی گفت: فروش گیاه سنبل آبی در گیلان ممنوع است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ عباس عاشوری امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تالاب‌های موجود در گیلان یک جاذبه گردشگری بسیار مهم برای این استان محسوب می‌شوند، اظهار کرد: استان گیلان دارای پهنه آبی بسیار زیاد و تالاب‌هایی به مانند تالاب بین‌المللی انزلی، سوستان و عینک است که هر کدام به تنهایی دارای جاذبه بسیار خوب در حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری هستند.

وی با اشاره به معضل بزرگ گیاه سنبل آبی در پهنه‌های آبی استان گیلان گفت: بر اساس آمار چیزی در حدود ۶ هزار هکتار از پهنه آبی گیلان آلوده به گیاه سنبل آبی هستند که با توجه به قدرت تکثیر بسیار زیاد باید با آنان مبارزه کرد.

رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های محیط زیست گیلان با تأکید بر ممنوع بودن فروش گیاه سنبل آبی افزود: خطرات زیست محیطی گیاه سنبل آبی متوجه بخش عظیمی از تالاب‌های استان است که اگر با آن مبارزه نشود می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را متوجه گیلان کند.

عاشوری یکی از مشکلات مبارزه با گیاه سنبل آبی را هزینه بسیار زیاد مبارزه با این گیاه دانست و بیان کرد: متأسفانه با بررسی‌های به عمل آمده بخش اعظمی از تالاب‌ها، آب‌بندان‌ها و آبگیرهای گیلان به گیاه سنبل آبی آلوده است که این امر مشکلاتی را برای افراد پهنه آبی استان وارد کرده است.

وی بهترین روش روش مبارزه با گیاه سنبل آبی را روش مکانیکی و جمع آوری آن به صورت دستی و ماشینی دانست و تصریح کرد: هزار هکتار از تالاب انزلی و بخشی از چمخاله لنگرود آلوده به این گیاه غیربومی مهاجم است که باید در سریعترین زمان ممکن پاکسازی شوند.

انتهای پیام/1301