«خفگی» علت مرگ باکلان‌ها در سواحل چاف لنگرود

رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود با اشاره به مرگ تعداد ١٣٨ قطعه باکلان در سواحل چاف گفت: بر اساس شواهد موجود گرفتار شدن در تور صیادان و خفگی در دام صیادان پره، علت مرگ است.

به گزارش مجله خبری تپور از لنگرود؛ حسین جهش، رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود با اشاره به دریافت گزارشی مبنی بر مرگ تعداد قابل ملاحظه‌ای باکلان در سواحل چاف شهرستان لنگرود، اظهار کرد: بررسی این موضوع در دستور کار قرار گرفت بر اساس شواهد و مدارک اولیه گرفتار شدن در تور صیادان و خفگی علت مرگ احتمالی این تعداد باکلان است.

وی با تأکید بر اینکه بررسی اصلی علت مرگ در حوزه کاری ما نبوده و مربوط به اداره کل دامپزشکی است، گفت: اما بر اساس شواهد موجود میتوان گفت گرفتار شدن در تور صیادان و خفگی می‌تواند علت مرگ باشد.

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود، هر ساله با آغاز فصل صید در دریای کاسپین و وجود دامهای صیادان در دریا، شاهد استقرار این دامها در محدوده وسیعی از آبهای ساحلی لنگرود هستیم. با توجه به سبک زندگی و نوع تغذیه این گونه، شاهد خفه شدن جمعی آنها توسط تورهای ماهیگیری هستیم.

محیط زیست همچنین اعلام کرده که در همین خصوص پرونده قضایی علیه پره صیادی تشکیل و در اختیار مقام قضایی قرار گرفته است.

جهش با اشاره به تکرار این موضوع در سال‌های گذشته و استان‌های همجوار، خاطرنشان کرد: با توجه به جمعیت بالای این گونه از پرندگان در استان‌های شمالی و حتی دنیا هر ساله شاهد مرگ و میر تعدادی از باکلان‌های گرفتار در تورهای صیادی هستیم که در مقابل جمعیت بالای این پرنده ناچیز است.

به گزارش فارس، باکلان یک واژۀ روسی است و نام‌های دیگر این پرنده قره‌قار، قره‌غاز، دارغاز، آب‌قُنبِل (و در افغانستان: آزمند) است.

باکلان ها نوک انحنادار یا داسی‌شکل دارند که نوک آنها به سمت پایین خمیده شده است و در بين انگشتان پاهای آنها پرده‌ي کامل به هم پیوسته وجود دارد که از مشخصات پرندگان دريايي است.

اين پرندگان به دلیل نیاز به شنا، بال‌های نسبتا کوتاهی دارند و به همین دلیل، آنها بیش از هر پرنده دیگری در پرواز انرژی مصرف می‌کنند همه‌ي گونه‌هاي اين پرندگان ماهی‌خوار هستند و با غواصی از سطح آب ماهی را می‌گیرند.

برخی از گونه‌های اين پرندگان تا عمق ۴۵ متری شیرجه نيز می‌زنند و علاوه بر ماهي، اين پرندگان از خرچنگ‌ها، دوزيستان و نرمتنان نيز تغذيه مي‌كنند.

پایان پیام/