رئیس‌جمهور در صحن مجلس: اصرار در انتصابات نکنید

به گفته یکی از نمایندگان مجلس، رئیس جمهور در دیدار با نمایندگان مجلس معتقد بود که نیروهایی که در دولت به‌کارگیری می‌شوند باید افرادی پاک‌دست باشند اگر به هر دلیلی گزارشات مردم و نمایندگان مجلس به این نتیجه برسیم که نیرویی ناکارآمد یا فاسد است به هیچ‌وجه تحمل نمی‌کنیم و افراد خاطی برکنار می‌شوند.

به گزارش مجله خبری تپور؛ صبح امروز سومین جلسه مشترک مجلس شورای اسلامی و دولت به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد که در این نشست رئیس جمهور و اعضای هیات دولت حضور داشتند و قرار بود نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای هیات دولت به بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل جاری کشور بپردازند.

پس از اتمام این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد جلسه علنی شدند.همچنین در جلسه مشترک امروز نامه رسمی معرفی مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و پس از علنی شدن جلسه صحن مجلس، این نامه اعلام وصول شد.

احمد راستینه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد جلسه غیر علنی مشترک دولت و مجلس گفت: در این جلسه موضوعات مهم کشور در حوزه اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و وزرا و نمایندگان موضوعات خود را در این زمینه مطرح کردند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس بیان داشت: بررسی اعتبارات لایحه بودجه ۱۴۰۲ ، برنامه هفتم توسعه و ضرورت توجه به زیر ساخت های ناکار آمدی اقتصادی کشور از دیگر موارد مورد بحث در این جلسه غیرعلنی بود.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در این جلسه نظرات نمایندگان و وزرا درباره مباحث ویژه تخصصی هر وزراتخانه بررسی شد که عمده تمرکز این جلسه بر مباحث اقتصادی و اعتبارات بودجه ۱۴۰۲ بود.

راستینه خاطر نشان کرد: علاوه بر رییس جمهور، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی، احمد وحیدی وزیر کشور، صولت مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در این جلسه حضور دارند.

وعده رییس جمهور برای افزایش بودجه فرهنگی در نشست مشترک مجلس و دولت

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در خصوص نشست مشترک مجلس و دولت گفت: در این جلسه گزارشی از مسائل روز کشور به نمایندگان ارائه شد.

وی افزود: در این جلسه نمایندگان نسبت به بودجه پایین بخش فرهنگ معترض بودند که رئیس جمهور قول داد تا افزایش بودجه بخش فرهنگ را در بودجه سال آینده لحاظ کند.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان/ تحقق ۸۰ درصدی درآمدهای دولت

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در مورد جزییات جلسه غیر علنی مجلس گفت: طبق اظهارات رییس سازمان برنامه و بودجه ۸۰ درصد درآمد های دولت در سال ۱۴۰۱ محقق شده است.

وی ادامه داد: براساس گزارش میرکاظمی، صادرات بخش صنعت ۲۰ درصد در سال ۱۴۰۱ افزایش یافته و صادرات ایران به عمان ۱۰۰ درصد رشد کرده است.

سلیمی گفت: حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۲ حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

محمدتقی نقدعلی، عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور و هیات وزیران اظهارکرد: رئیسی کاندیدای جریان ارزشی و اصولگرا بود و نمایندگان مجلس در جریان انتخابات از ایشان حمایت کردند. جلسه امروز نیز جلسه‌ای برای همراهی و همکاری نمایندگان و وزرا برای حل مشکلات مردم بود.

وی در تشریح بیانات رئیس جمهور در جلسه غیرعلنی گفت: بخشی از اظهارات رئیس جمهور درخصوص شخصیت آیت‌الله مدرس با تاکید بر ویژگی‌های بارز ایشان مبنی بر حق‌طلبی، آزادیخواهی و مردم‌محوری بود.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی افزود: اظهارات رئیس جمهور حول محور توجه ویژه به فرهنگ، دین، آموزش در برنامه‌های هفتم توسعه، عدالت در پرداخت‌ها، رفع تبعیض، تحقق عدالت به عنوان سند بالادستی در برنامه هفتم بود.

گلایه رییس جمهور از مجلس

وی ادامه داد: رئیس جمهور بر لزوم تشکیل صندوق عدالت و پیشرفت تاکید داشت، تشکیل این صندوق در بودجه ۱۴۰۱ در مجلس به تصویب نرسید. رئیس جمهور معتقد بود که تشکیل این صندوق موجب ایجاد گشایش‌هایی در استان‌ها می‌شود.

وی افزود: آیت‌الله رئیسی معتقد بود که نیروهایی که در دولت به‌کارگیری می‌شوند باید افرادی پاک‌دست باشند اگر به هر دلیلی گزارشات مردم و نمایندگان مجلس به این نتیجه برسیم که نیرویی ناکارآمد یا فاسد است به هیچ‌وجه تحمل نمی‌کنیم و افراد خاطی برکنار می‌شوند.

 رئیسی خواستار انصاف نمایندگان در قضاوت‌ نسبت به عملکرد وزرا و مدیران شد

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رئیس جمهور خواستار انصاف نمایندگان در قضاوت‌ها نسبت به عملکرد وزرا و مدیران استان شد و در عین حال تذکر و مشورت نمایندگان را فرصتی مغتنم دانست.

هشدار رییس جمهور به اتخاذ تصمیمات غلط در مجلس و کمیسیون‌ها

وی با بیان اینکه رئیس جمهور بر لزوم پیگیری مصوبات سفرهای استانی تاکید داشت، گفت: رئیسی معتقد بود، برخی تصمیمات غلط در کمیسیون‌ها و یا صحن علنی مجلس در کوتاه مدت و یا بلندمدت امکان دارد برای نظام هزینه‌های غیرقابل تحمل داشته باشد.

رئیس جمهور معتقد بودند که مشورت با نمایندگان برای انتصابات و معرفی گزینه‌ها راه و کانالی برای شناسایی استعدادهای خوب است اما بعد از انتخاب مسئولان باید دست آنها برای انتخاب و انتصاب مدیران پایین‌دستی باز باشد که روالی منطقی و قانونی است.

تقاضای رئیسی از نمایندگان: بعد از معرفی گزینه‌ها و مدیران، اصرار بر انتصاب نداشته باشید

وی ادامه داد: رئیس جمهور از نمایندگان تقاضا کرد بعد از معرفی گزینه‌ها و مدیران، اصرار بر انتصاب نداشته باشند و اتخاذ تصمیم نهایی را بر عهده مسئول مربوطه بگذارند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در جلسه امروز وزرای بهداشت، اطلاعات، صمت، گزارشی از عملکرد خود ارائه دادند. ۶ نفر از نمایندگان نیز نظرات خود را درخصوص عملکرد دولت اعلام کردند.

وی اظهار کرد: محور اظهارات نمایندگان این بود که دولت سیزدهم دولتی خدمتگزار است و غیرقابل مقایسه با دولت قبل می‌باشد. البته برخی ضعف‌ها در زمینه فرهنگی، تبعیض در پرداخت‌ها، لزوم حذف بانیان وضع موجود مورد تاکید نمایندگان بود.

وی اظهار داشت: محور بحث رئیس مجلس شورای اسلامی نیز همراهی و تعامل با دولت برای حل مشکلات مردم و تدوین و تصویب قانون بودجه و قانون برنامه هفتم توسعه بود. قالیباف معتقد بود که دولت باید برنامه ویژه‌ای برای کنترل تورم داشته باشد.

تذکر جدی قالیباف به نمایندگان

عضو فراکسیون روحانیون مجلس در مورد حواشی این جلسه گفت: در چنین جلساتی وقتی نمایندگان، وزرا را می‌بینند مشکلات حوزه‌های انتخابیه را در قالب مکاتبات مطرح می‌کنند تا دستور وزیر را برای حل مشکلات اخذ کنند. برخی نمایندگان در حال گفت و گو و رایزنی با وزرا بودند که موجب شد فضای مجلس شلوغ شود و آرامش لازم برای شنیدن اظهارات وزرا وجود نداشت لذا رئیس مجلس دقایقی پشت تریبون حاضر شدند و از نمایندگان تقاضا کردند که آرامش جلسه را حفظ کنند تا جلسه جداگانه‌ای برای بررسی مشکلات حوزه‌های انتخابیه برگزار شود.

انتهای پیام/ 1301