وزیر ارشاد: حکمرانی کشور باید عقلانی محور و گفتگو محور باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حکمرانی کشور را باید با تجربیات گذشته، عقلانی محور و گفتگو محور پیش رویم، گفت: این برنامه راهبردی دولت برای مدیریت عمومی جامعه است.

به گزارش مجله خبری تپور از رشت، محمدمهدی اسماعیلی ظهر امروز در اختتامیه کنگره بین‌المللی میرزا کوچک خان جنگلی در تالار مرکزی رشتبابیان اینکه استان گیلان استان فرهنگ و هنر است، اظهار کرد: گیلان در همه تحولات ایران در دوره‌های مختلف به ویژه در دوران معاصر، گیلانی پیشگام بوده و گیلان درخشیده است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه شهدای گیلان در دفاع مقدس، امنیت، مدافع حرم برای همه ما الهام بخش هستند، افزود:گیلان استان مشاهیر بزرگ و فراموش نشده مردم ایران است؛ استانی با علمای کم نظیر و برجسته چون آیت الله بهجت و اندیشمندان و بزرگان بسیاری که بر قله رشته‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی و نوین ایستاده اند.

اسماعیلی با اشاره به شخصیت بزرگ میرزا کوچک و دوران رنج و محنت آن سال‌ها که ایران تا واگرایی و بی نظمی به واسطه حضور استکبار جلو رفته بود تصریح کرد: در و دیوار رشت راویان خوبی از روزهای پرمحنت ایران عزیز و گیلان سرافراز است جایی که استعمارگران جولان داده و کشور با وجود حاکمان نالایق به محل تاخت و تاز قدرت‌های استعماری روس و انگلیس تبدیل شده بود و در این شرایط میرزا کوچک جنگلی با عزمی راسخ و دلی امیدوار به عنایات الهی مجاهدت کرده و به پا خواست.

وی آرمان میرزا کوچک خان را رهایی از استبداد و استعمار دانست و بیان کرد: همه نهضت‌ها ممکن است به سرانجام نکویی ختم نشود مانند نهضت میرزا که به دلایلی به شکست انجامید اما بذری بود در سرزمین پراستعداد ایرانی که درخت تناوری از نهضت و انقلاب در آن رشد کرد و اعتلا یافت و ثمره آن نهضت بزرگ انقلاب اسلامی بود.

اسماعیلی با اشاره به  اینکه دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در کشور است بیان کرد: دشمن به دنبال تکرار حوادث تاریخی گذشته در کشور برآمده و همواره در دوره‌های مختلف با عناوین و بهانه‌های مختلف این دشمنی را تکرار کرده است و به دنبال واگرایی به امید انشاق در جامعه ایرانی است.

وی با بیان اینکه امروز دشمن به دنبال ایجاد اختلاف و ناامیدی مردم است، گفت: دشمن تلاش کرد تا بین صفوف مردم با دو قطبی سازی شکاف ایجاد کند. ایجاد شکاف و از بین بردن وحدت سرزمینی در کشور اهداف دشمن است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ایران نقش آفرین و دارای قدرت تاثیر گذار در عرصه بین المللی برای دشمنان قابل تحمل نیست بیان کرد: هر روز با بهانه و دسیسه‌ای به دنبال توقف موفقیت‌های ایران اسلامی هستند و باید اصحاب فکر و اندیشه، فرهنگ و هنر پیشگام نقش آفرینی باشند و جهاد تبیین کنند .

وی با تاکید بر بیان دستاوردها و موفقیت‌های ایران اسلامی افزود: باید گوش شنوایی برای استماع نقدهای منصفانه باشیم، هم از پیشرفت سخن بگوییم هم برای رفع اشکالات خود تلاش کنیم و برای منتقدین و معترضینی که در چارچوب قانون سخن می‌گویند شنوا باشیم و این برنامه دولت است.

اسماعیلی با بیان اینکه دولت سیزدهم با همه گروه‌ها و اقشار با همه اختلاف سلیقه‌ها به گفتگو می‌نشیند، گفت: دولت گوش شنوایی بر انتقادات و تلاش راسخی بر از بین بردن آسیب‌ها دارد و نباید تجربیات تلخ گذشته چون دوران مشروطه و نهضت جنگل را تجربه کنیم .

وی با بیان اینکه حکمرانی کشور را باید با تجربیات گذشته، عقلانی محور و گفتگو محور پیش بریم، افزود: این برنامه راهبردی دولت برای مدیریت عمومی جامعه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شخصیت‌هایی مانند میرزا را رویکرد وزارت ارشاد دانست و بیان کرد: با معرفی چنین شخصیت‌هایی به دنبال نمادهای هویتی هستیم تا آنان را به جامعه امروز ایران اسلامی معرفی کنیم. شخصیت‌هایی که مشفقانه برای پیشرفت و وحدت کشور نقش آفرینی کردند .

وی با بیان اینکه هیچ زبانی به اندازه هنر قادر به نمایش عظمت ملت و ثبت آن در حافظه تاریخی است، گفت: هنرمندان با دغدغه در پی اقتدار نام ایران و فرهنگ باعظمت دینی و اسلامی هستند و از تلاش‌های آنان تقدیر می‌کنیم .

انتهای پیام/1301