نکاتی جالب در باب آشنایی با انواع نهال گردو

نهال گردو در کشورهایی مانند ایران، اوکراین، ترکیه و ایالات متحده به صورت عمده تولید می‌شود و در حقیقت این کشورها مرجع تولید و صادرات آن‌ محسوب می‌شوند و اگر می‌خواهید این نوع محصول را پرورش دهید، باید محیطی با دمای حداقل منفی 30 درجه سانتی‌گراد و حداکثر مثبت 30 درجه سانتی‌گراد را آماده کنید.

به گزارش مجله خبری تپور، ارتفاع نهال گردو نیز باید 5 الی 6 متر باشد، اگر ارتفاع بیشتر برآورد گردد، ممکن است طی عملیات با مشکل مواجه شوید. خاطر نشان می‌کنم نهال گردو می‌تواند محصولات باکیفیتی را ارائه دهد، همچنین چوب درخت گردو بسیار مقاوم و گران‌قیمت است. در بسیاری از صنایع چوبی از آن‌ها برای تولیدات مختلف مانند تولید میز و صندلی استفاده می‌کنند. به دلیل انواع مختلف نهال، محصول و قیمت آن‌ها نیز متفاوت است. در این متن تمامی نکاتی که باید درباره خرید نهال گردو برای کاشت را بدانید را با شما در میان می‌گذاریم.

پرطرفدارترین انواع نهال گردو

انواع مختلف نهال گردو وجود دارد که شناخت آن‌ها در خرید و پرورش بسیار مؤثر است. این درخت خشکبار ابتدا در ایران یافت شد و سپس در کشورهای دیگری از طریق اصلاح ژنتیک نیز به مرحله تولید رسید. البته ویژگی‌ها و برخی مشخصات آن‌ها در برخی مناطق متفاوت هستند، این تفاوت‌ها و تغییرات به دلیل آب‌وهوا و خاک به وجود می‌آیند. حتی در برخی نمونه‌ها شکل ظاهری آن‌ها نیز متفاوت است و به‌ طور کلی، 25 نوع نهال وجود دارد که در هر کشور و منطقه با توجه به نوع آب‌وهوای سازگار، نوعی از آن رشد می‌کند. در ادامه به پرطرفدارترین نهال‌های گردو در نهالستان‌های مختلف می‌پردازیم.

نهال گردو اسرائیلی

این نهال یکی از بهترین و پرطرفدارترین نهال‌های گردو به شمار می‌آید که کاشت و پرورش آن سوددهی خوبی دارد و از نظر اقتصادی نیز بسیار به‌صرفه است. اگر می‌خواهید با آب‌وهوا و شرایط ایران یک نهال گردو با سازگاری مناسب را انتخاب کنید که محصول خوبی نیز داشته باشد و سود اقتصادی خوبی به شما بدهد، انتخاب این محصول می‌تواند عاقلانه به نظر برسد. محصولات این نهال مطلوب و مرغوب هستند و از بهترین نمونه‌ها در بازار به حساب می‌آیند. این نهال‌ها به شکل خوشه‌ای رشد می‌کنند و روی یک شاخه مانند خوشه محصول می‌دهند. وجه‌تسمیه این نهال به دلیل این است که روی هر شاخه 5 تا 7 و نهایتاً 25 مغز گردو به عمل می‌آید. گردوهای آن نیز کاغذی شکل هستند و به‌راحتی از پوست خود جدا می شوند و معمولاً این نهال در ارتفاعات 1500 متر، بالاتر از سطح دریا رشد بسیار خوبی دارند.

نهال گردو پدرو

این نوع نهال معمولاً به صورت بومی در کشور آمریکا کاشته می‌شود و یکی از بهترین و رایج‌ترین نمونه‌ها برای خرید نهال محسوب می‌شود و همچنین، این نوع نهال درختانی بسیار مقاوم دارد که گفته می‌شود تا صدسال نیز عمر می‌کنند. هر چه از سن درختان بیشتر بگذرد، محصول‌دهی آن‌ها نیز به مراتب قابل قبول‌تر است. به همین دلیل معمولاً کشاورزانی که به شکل‌های سنتی فعالیت می‌کنند، به خرید این نهال علاقه دارند. این درختان در سرمای معینی رشد خوبی دارند و حتی در مناطق اروپایی نیز می‌توان آن‌ها را به ثمر رساند. دمای منفی یازده درجه را نیز تحمل می‌کنند و ارتفاعات 700 الی 1500 متر بالاتر از سطح دریا برای آن‌ها مناسب است. رنگ مغز محصول این درختان قهوه‌ای روشن مسی است و طعم بسیار خوبی دارند. این درختان پس از یک سال بار می‌دهند اما محصول سوددهی آن از 5 سال بعد از کاشت خواهد بود. محصول نهایی ترد است و به‌ راحتی از پوست‌ کاغذی جدا می‌شود و بهتر است آن‌ها را در مناطقی که تابستان‌های خنکی دارند بکارید.

نهال گردو پکان

این گردوها مغز بسیار چرب و لذیذی دارند و به‌ طور کلی از آمریکا صادر می‌شوند و همچنین، در سراسر جهان طرفداران زیادی دارند. نهال این گردو به‌ طور انحصاری توسط آمریکا تولید و عرضه می‌شود و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌که باعث محبوبیت این محصول شده است، این است که در دمای گرم‌تر هم محصول خوب و مطلوبی می‌دهد؛ یعنی برای مرغوبیت نیاز به سرمای زیاد ندارند و می‌توانید در مناطق گرم‌تر نیز از این درخت استفاده کنید. قیمت این گردوها بالا است و برای باغبانان و دیگر افراد می‌تواند سودآور باشند. مناطق گرمسیری مانند قشم، آبادان، اهواز، دزفول، گیلان و مازندران در ایران برای این نهال جزء گزینه‌های ایده‌آل هستند.

نهال گردو تو سرخ

این نهال نیز کیفیت بسیار خوبی دارد و به خاطر مزه عالی و رنگ جذابش، مورد توجه افراد زیادی قرار می‌گیرد. این گردوها بسیار گران‌قیمت هستند و بسیاری از افراد با دید معامله و سوددهی به خرید و مراقبت از نهال می‌پردازند. این نهال پایه کوتاهی دارد و برای مناطق سردسیر گزینه مناسبی است. یکی از مشخصه‌های آن نیز دیر گل بودن است که در این زمان، گردوها از سرمای فصل بهار در امان هستند. پایه کوتاه بودن آن‌ها باعث می‌شود دسترسی به محصولات آسان‌تر باشد و هرچه ارتفاع محل کاشت بیشتر باشد، رشد و عملکرد آن کاهش پیدا می‌کند.

نهال گردو چندلر

این نهال در سال 1979 توسط دانشگاه کالیفرنیا و بر اساس تحقیقاتی که انجام می‌شد، جزء محصولات اصلاح‌شده‌ با کیفیت بهتری روی کار آمد. زودرس بودن گردوی این نهال، بازدهی بالا و باکیفیت همگی جزء دلایل واضح برای استفاده باغ داران است. مغز این گردوها ترد و پرچرب است و همچنین، پوست‌ کاغذی آن می‌تواند نتیجه بسیار قابل توجهی را به نمایش بگذارد. این نهال در برابر خشکی مقاومت و استحکام بالایی از خود نشان می‌دهد. همچنین باید زمان برداشت به ساقه‌های درخت دقت کنید تا آسیبی به آن نرسد. از طرفی این نهال عمر بسیار بالا و محصول دهی آن نیز بسیار عالی است.

نهال گردو خوشه‌ای

این گردو از دسته محصولاتی است که با شرایط اقلیمی و آب و هوایی مختلف سازگاری دارد. محصولات این نهال‌ها بسیار باکیفیت هستند و به‌ویژه برای مواقعی که می‌خواهید نهال‌ها را برای سوددهی و سرمایه‌گذاری تهیه کنید، این نمونه گزینه خوبی محسوب می‌شود و بهتر است بدانید که نهال گردو خوشه‌ای به‌طور کلی از فرانسه تولید خود را آغاز کرده است، همچنین بر اساس معادلات و معاملات، این نهال بسیار به‌صرفه است. این گردوها بیضی شکل هستند و ارتفاع آن‌ها حدود بین 30 الی 60 فوت است. این محصولات پوسته سختی داشته و طعم آن‌ها نیز فوق العاده است.

نهال گردو فرانکت

این گردوها در سال 1800 در سطح جهانی معرفی شده‌اند. کیفیت بالایی دارند و با پوست نازک خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. سوددهی و ارزش آن در برخی مواقع از نهال‌های گردویی مانند چندلر نیز بهتر است. مغز این گردو اغلب سفید است و در کالیفرنیا شهرت بالایی دارد. این نوع نهال گردو از سال ششم به بعد بار می‌دهد و سودآوری خواهد داشت. بهترین ارتفاع برای کاشت آن 1200 الی 1400 متر بالاتر از سطح دریا است. این نهال بسیار با ارزش است و باید در نگهداری آن نکات مختلفی را رعایت کنید. به‌ ویژه باید در بهاری که هوا سرد است، مراقب بازدهی محصولات باشید. با توجه به آب‌وهوا این نهال محصول‌آوری خود را دیرتر و یا زودتر ممکن است نشان دهد.

نهال گردو فرنت

این نهال‌ها بسیار باارزش، پربار و مرغوب هستند. اگر می‌خواهید با هدف سرمایه‌گذاری نهال گردو تهیه کنید، این گزینه می‌تواند انتخاب خوبی باشد. اندازه‌ گردوهای این نهال درشت است و همچنین نیمه کاغذی هستند. رنگ قهوه‌ای روشنی دارند و بسیار پربار و خوش طعم هستند و البته، چربی این گردوها متوسط است. این نهال‌های مرغوب از فرانسه وارد می‌شوند و پوستی نیمه کاغذی دارد البته نه بسیار نازک و کاغذی و نه آنقدر سخت که جدا کردن گردو از پوست را دشوار سازد.

نهال گردو فرنور

همان‌طور که گفته شد، نهال‌های مختلف در شرایط آب‌وهوایی متفاوتی رشد می‌کنند. نهال گردو فرنور پیوندی است و معمولاً در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول نیز متعلق به فرانسه است و بهترین ارتفاع برای کاشت و به عمل آوردن آن 1800 متر بالاتر از سطح دریا برآورد شده است. این درختان سریع‌تر از بسیاری از نهال‌های گردوی دیگر بار می‌دهند و به دلیل کیفیت بالای خود می‌تواند برای سرمایه‌گذاری بهترین گزینه باشد و همچنین، این نهال‌ها بعد از 2 یا 3 سال محصول می‌دهند. در آب‌وهوای سرد به‌ خوبی بار می‌دهند و وزن گردو در این نهال‌ها تا 13 گرم نیز مشاهده شده است که 60 درصد آن را مغز گردو تشکیل می‌دهد. ارتفاع این درختان با توجه به هرس‌ها، 4.5 تا 8 متر است. رنگ مغز گردوی آن تقریباً روشن است و مصرف خوراکی دارد. پوست این نوع گردو بسیار نازک است که مغز به‌راحتی از پوست جدا می‌شود.

نهال گردو کاغذی

این نهال‌ها از خانواده درختان راش با قدمت بسیار طولانی معرفی می‌شوند که این نهال‌ها گردوی ایرانی هستند و در مناطق مختلف آن سازگاری بالایی دارند. کیفیت این گردوها بسیار بالا است و یکی از قدیمی‌ترین انواع نهال گردو، در جهان به حساب می‌آید. مغز این گردوها سفید است و کشاورزان و مصرف‌کنندگان به آن بسیار گرایش دارند. وزن هر مغز نیز بین 400 الی 450 گرم است. این نهال در اکثر نقاط ایران به‌خوبی رشد می‌کند و به همین دلیل مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است. همچنین به‌راحتی از پوست خود جدا می‌شوند و حتی به شکستن نیز نیازی ندارند و با دست نیز می‌توانید گردو را از پوست جدا نمایید. علاوه بر ایران این نهال‌ها در آمریکا نیز تولید می‌شوند و باردهی آن نیز در سال اول بسیار کم است. با این‌ حال از سال‌های بعدی بار بسیار خوب و مطلوبی با تعداد زیاد را به نمایش می‌گذارد.

نهال گردو محلی

این نهال‌ها نیز در نقاط مختلف ایران کاشته می‌شوند و با آب‌وهواهای مختلفی سازگاری دارند. محصول دهی بسیار خوبی دارند و در برابر سرما نیز مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل می‌توانید در مناطق سرد نیز از این نهال استفاده نمایید. باردهی آن‌ها نیز مطلوب است و گردوهای خوش‌طعمی با پوست‌های کاغذی به بار می‌آورند.

نهال گردو مراغه

این نهال‌ها از آذربایجان شرقی می‌آیند و یکی از مرغوب‌ترین و برترین نهال‌هایی هستند که می‌توانید بکارید. با آب‌وهوا و اقلیم‌های متفاوت سازگاری بسیار خوبی دارند و در استان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین، این نهال‌ها در تجارت بسیار شهرت دارند. اگر شرایط لازم را برای رشد آن‌ها فراهم کنید، می‌توانید به خاطر بار بالا به سودهی خوبی دست پیدا کنید. گردوهای آن‌ها خوش‌طعم هستند و به‌ زودی نیز بار می‌دهند. پوست کاغذی دارند و به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. بهترین ارتفاع آن‌ها از سطح دریا بین 1000 تا 1500 متر است.

نکات خرید بهترین نهال گردو برای کاشت

به مرغوب‌ترین نهال‌های گردو که محصولات باکیفیتی با بازدهی بالا دارند، اشاره کردیم. با این‌ حال باید شرایط مناسبی را برای کاشت و مراقبت از این نهال‌ها فراهم کنید. ابتدا شرایط مختلف را در نظر بگیرید و سپس با توجه به اطلاعات به‌دست‌آمده و بودجه مدنظر، بهترین گزینه را انتخاب کنید. فراموش نکنید این‌یک کار زمان‌بر و هزینه‌بر است و چون در طولانی‌ مدت جواب می‌دهد، باید در آن حساب‌ شده پیش بروید. در این بخش به نکاتی که لازم است هنگام خرید یک نهال گردو به آن‌ها دقت کنید می‌پردازیم.

شرایط آب‌وهوایی یکی از مهم‌ترین نکات است. همان‌طور که در بخش‌های مختلف مقاله گفته شد، بسیاری از نهال‌ها در شرایط آب و هوایی گرم رشد می‌کنند و برخی از آن‌ها نیز مخصوص مناطق سردسیر هستند و مقاومت‌شان در برابر سرما زیاد است. برخی نهال‌ها نیز با انواع آب‌وهوا سازگاری دارند و می‌توانید در مناطق مختلف آن‌ها را بکارید. پیش از خرید باید به این نکته توجه کنید که نهال مورد نظر با شرایط آب و هوایی شما بیشترین سازگاری را دارد و یا خیر.

بازدهی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زمانی که می‌خواهید نهال‌هایی را تهیه کنید، باید ببینید کدام‌ یک بازدهی بهتری دارد و میزان نهایی محصولات آن‌ها چقدر است. به‌ ویژه زمانی که می‌خواهید این نهال‌ها را به‌عنوان سرمایه‌گذاری خریداری کنید، این نکته باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد. بهتر است ارزیابی کنید که کدام نهال‌ ارقام بالاتری را تولید می‌کند.

زمان بازدهی نهال‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برخی نهال‌ها از سال دوم بار می‌دهند و اندازه بار آن‌ها به‌گونه‌ای است که می‌تواند شمارا به سوددهی برساند. برخی نهال‌ها هم بین 5 تا 6 سال طول می‌کشد تا به ثمر عمده برسند. این نکته اهمیت زیادی دارد و باید پیش از خرید در نظر بگیرید که برنامه‌ریزی کرده‌اید، چه زمانی این ثمر به سوددهی برسد.

شرایط نگهداری از مسائل مهم دیگری است که هنگام خرید نهال گردو باید به آن توجه کرد. برخی نهال‌ها در شرایط ویژه‌ای رشد می‌کنند و نیاز به مراقبت دارند. برخی در برابر سرما مقاومت زیادی ندارند و باید برای آن‌ها تدابیری اندیشید. برخی دیگر نیز نیاز به رسیدگی خاصی دارند تا بتوانند ثمر خوبی داشته باشند. برخی نیز سازگاری بالایی دارند و نگهداری از آن‌ها ساده‌تر است؛ بنابراین بررسی این نکته می‌تواند مفید باشد. بودجه شما نیز برای خرید نهال اهمیت دارد. باید بودجه، تعداد نهال‌ها و محلی که می‌خواهید برای پرورش آن‌ها در نظر بگیرید را مورد بررسی قرار دهید. برخی نهال‌ها با توجه به اینکه زودتر بار می‌دهند و یا بار آن‌ها زیاد و مرغوب است، قیمت بالاتری دارند.

جمع‌بندی

نهال گردو انواع مختلفی دارد. این نهال‌ها عمدتاً بازدهی‌ و محصولات متنوعی دارند، البته بازدهی آن‌ها به نکات مختلفی بستگی دارد، به گونه‌ای که برخی از آن‌ها زودتر و برخی دیرتر شکوفه می‌زنند و بار می‌دهند. یکی دیگر از نکاتی که باعث تفاوت نهال‌ها شده است، این است که در شرایط آب و هوایی مختلفی رشد می‌کنند. با توجه به‌ تمامی نکات می‌توانید بهترین نهال گردو را با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوای منطقه خود تهیه کنید و مراقبت‌های لازم نیز باید انجام پذیرد تا در زمان مناسب بار خوبی به عمل بیاید.

انتهای پیام/1301