کاهش 13 درصدی تولید برگ سبز چای

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به کاهش 13 درصدی تولید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته گفت: ۸۱۳ میلیارد تومان پول چایکاران به آنان پرداخت شده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ حبیب جهانساز با اشاره به پرداخت ۸۱۳ میلیارد تومان پول چایکاران اظهار کرد: از این میزان خرید ۷۶ درصد سهم دولت بوده و ۲۴ درصد دیگر از سهم دولت باقی مانده که برای پرداخت به موقع وجه چایکاران، مکاتبات و اقدامات لازم را برای تخصیص پول از سازمان برنامه و بودجه کشور انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه سهم پرداختی کارخانجات دولت به چایکاران تاکنون حدود ۹۰ درصد بوده است، افزود:: خرید برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران به دلیل شرایط خاص و اقلیمی با موافقت و ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی تا دهم آبان امسال ادامه داشت.

به گفته رئیس سازمان چای کشور به رغم تغییرات اقلیمی و خشکسالی شدیدی در سال جاری تا دهم آبان بالغ بر ۱۱۶ هزار و ۳۱۶ تن برگ سبز چای به ارزش ۹۴۹ میلیارد تومان خریداری و بالغ بر ۲۶ هزار ۱۷۱ تن چای خشک تولید شده است.

وی با اشاره به این که تولید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته حدود ۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد، گفت: اگر عملیات بهزراعی و افزایش سطح احیای باغات چای را نداشتیم، امسال با کاهش بیش از ۲۵ درصد تولید برگ سبز چای مواجه می‌شدیم.

جهانساز با اشاره به اینکه در اردیبهشت امسال، هم سرمای دیررس داشتیم و هم در فصل بهره‌برداری میزان بارندگی حدود یک سوم حد نرمال بود که خساراتی به باغات چای کشور وارد کرد، گفت: ۸۰ درصد باغات چای کشور در اراضی دیم و به بارندگی وابسته هستند و گیاه چای به شدت به رطوبت خاک و هوا نیازمند است.