رونمایی از کشتی جدید یخ‌شکن هسته‌ای روسیه

روسیه هم اکنون در قطب شمال، گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) تولید می‌کند و پوتین توضیح داده که کشتی یخ شکن هسته ای "اورال" کار خود را از دسامبر (ماه آینده) در منطقه قطب شمال آغاز می‌کند.

به گزارش مجله خبری تپور به نقل از خبرگزاری فرانسه،

یخ‌شکن هسته‌ای روسیه برای حرکت در مسیرهای قطب شمال با توانایی یخ‌شکنی در این منطقه طراحی شده و با سوخت اتمی حرکت می‌کند.

ماموریت این کشتی “صادرات سوخت به آسیا از مسیر قطب شمالی” اعلام شده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: این خبر در حالی منتشر می‌شود که روسیه در حال بازنویسی استراتژی خود در زمینه انرژی در سایه تحریم‌های غربی علیه این کشوراست.

ولادیمیر پوتین رئیس فدراسیون روسیه در سخنرانی مجازی در مراسم رونمایی از این کشتی در بندر سنت پترزبورگ گفت توسعه راه‌های دریایی در شمال به روسیه اجازه می‌دهد امکانات صادراتی خود را به طور کامل تحقق ببخشد و مسیر لوجستیکی از جمله به سمت جنوب شرقی آسیا ایجاد کند.

این کشتی جدید به طول بیش از 170 متر می‌تواند قطعات یخ به عمق 3 متر را از میان بردارد. این سومین کشتی است که توسط گروه “روس اتم” ساخته و راه اندازی می‌شود.

“روس اتم” هم گفت: کشتی یخ شکن جدید به نام “اورال” می‌تواند 54 خدمه داشته باشد و پیش بینی می‌شود راه اندازی این کشتی یخ شکن، برتری روسیه در قطب شمال را تقویت کند.

با گرم شدن کره زمین و آب شدن یخ‌های بیشتری در قطب شمال، روسیه امیدوار است مسیرهای جدیدی در قطب شمال در برابر حمل ونقل دریایی باز شود و کشتی‌های روسی بتوانند با فاصله کمتری به دیگر کشورها دسترسی داشته باشد.

هم اکنون دریانوردی در بخش‌هایی از قطب شمال به دلیل سرمای زیاد و یخبندان، غیرممکن است اما احتمالاً دسترسی به آنها در آینده نزدیک، امکان پذیر خواهد شد.

 

آبراه‌های جدید در قطب شمال می‌توانند انقلابی در راه‌های حمل و نقل دریایی کالا ایجاد کنند که این وضعیت شرایط برای عملیات های جستجو و برداشت نفت و گاز در قطب شمال را نیز بهتر می‌کند.

روسیه هم اکنون در قطب شمال، گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) تولید می‌کند و پوتین توضیح داده که کشتی یخ شکن هسته ای “اورال” کار خود را از دسامبر (ماه آینده) در منطقه قطب شمال آغاز می‌کند.

روسیه بیشترین مرز مشترک با قطب شمال و بیشترین تعداد نظامیان و تسلیحات نظامی را در این منطقه دارد. 8 کشور روسیه، کانادا، آمریکا (آلاسکا)، دانمارک (گریلند)، ایسلند، سوئد و نروژ و فنلاند، کشورهای منطقه قطب شمالی هستند.

روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی و دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است.

بعد از تحریم‌های تدریجی اروپا علیه نفت روسیه، مسکو تلاش می‌کند صادرات سوخت خود را به سمت آسیا تغییر دهد.

روسیه همچنین از کشتی دیگری به نام “یاکوتیا” رونمایی کرد که از همان نسل کشتی اورال است. یاکوتیا کشتی مین روب است و به گفته پوتین در پایان 2024 فعالیت خود را شروع می‌کند.

قرار است روسیه در سال 2027 نیز کشتی غول پیکر هسته ای دیگری نیز بسازد و به آب بیاندازد.

روسیه تنها کشور جهان است که کشتی مین روب با سوخت هسته ای می‌سازد.

انتهای پیام/1301