کشاورزان کود بیشتری استفاده کنند

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه با بیان اینکه در سال زراعی گذشته ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن مصرف شد، گفت: افزایش مصرف کود در شالیزارهای گیلان منجر به افزایش تولید برنج سفید در سال آینده خواهد شد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ علی موسوی با بیان اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، اظهار کرد: یکی از مهمترین اهداف سازمان جهاد کشاورزی استان این است که عملکرد تولید را در سطح واحد بالا ببرد و جبران کمبود کود می‌تواند در جهت تحقق این هدف مهم مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن مصرف شد، گفت:این افزایش مصرف کمک کرد تا شاهد افزایش ۱۵ درصدی تولید برنج سفید در استان باشیم.

موسوی با اذعان به اینکه به دنبال این هستیم در سال زراعی پیش رو نیز مصرف کود در شالیزار‌ها به میزان کافی صورت گیرد، افزود: علاوه بر این به دنبال مدیریت مصرف آب برای تولید برنج سفید گیلان نیز هستیم.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: همه تلاش ما این است که شالیزار‌ها برای تولید برنج حفظ شوند و افراد این اراضی ارزشمند را به صورت نکاشت ر‌ها نکنند تا برای تبدیل ویلا در معرض فروش بگذارند.

موسوی با بیان اینکه ارتقای مکانیزاسیون نیز در تولید برنج گیلان بسیار مؤثر است و خوشبختانه رشد خوبی در بحث مکانیزاسیون برنج وجود دارد، گفت: افزایش رشد مکانیزاسیون موجب شده که ۲۰ روز صرفه مصرف آب در بخش تولید برنج استان را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری نیز کمک می‌کند تا شاهد کاهش رنج تولید برنج و کاهش قیمت تمام شده این محصول باشیم، گفت: از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان ۸۷ هزار هکتار یکپارچه‌سازی شده و امسال نیز برنامه داریم ۲۴۰ هکتار دیگر از این اراضی را تجهیز و نوسازی کنیم.

انتهای پیام/1301