صدور سند مالکیت اراضی کشاورزی مانعی بر تغییر کاربری آن نیست

همایش سند روستایی شهرستان ماسال روز پنج شنبه سوم آذرماه با حضور مدیرکل ثبت اسنادواملاک استان گیلان، دادستان شهرستان ماسال، فرماندار ماسال، بخشداران ودهیاران و جمعی ازمدیران شهرستانی درسالن آمفی تئاتر آموزش وپرورش این شهرستان برگزار شد.

همایش سند روستایی شهرستان ماسال روز پنج شنبه سوم آذرماه با حضور مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گیلان، دادستان شهرستان ماسال، فرماندارماسال، بخشداران و دهیاران و جمعی ازمدیران شهرستانی درسالن آمفی تئاترآموزش وپرورش این شهرستان برگزارشد.

فرماندار ماسال در این ابتدای همایش به بررسی مشکلات کشاورزان پرداخت وگفت: ۸۶درصد از اراضی شهرستان ماسال جز منابع طبیعی است و این درصورتی است که حفظ روستاییان در روستا، موضوع مهم و مورد تاکید دولت است که رفع مشکل مذکور در تحقق هدف دولت تاثیر بسزایی خواهد داشت.

غلامرضاگیل چالانی با اشاره به طرح صدور سند مالکیت اراضی تصریح کرد: اجرای این طرح مانعی بر تغییر کاربری اراضی نیست بلکه زمین‌ها و اراضی سنددار می‌تواند به طرح هادی نیز ملحق شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه با اجرای طرح حدنگاری صدور اسناد دربخش اراضی کشاورزی، مالکیت‌ها و حدود زمین در طرح مشخص می‌شود، تصریح کرد: در این طرح بروزرسانی اسناد دفترچه‌ای و قید مشخصات زمین در سند لحاظ می‌شود.

محمد نوذری تسریع دردریافت تسهیلات کشاورزی، امکان وثیقه‌ای، تسریع در ارائه خدمات کشاورزی و شناسنامه‌دارشدن اراضی کشاورزی را از فواید اجرای این طرح برشمرد و گفت:یکی از مشکلاتی که در استان‌های شمالی بالاخص گیلان با آن مواجه هستیم خرد شدن اراضی کشاورزی است که باید جلوی آن گرفته شود تا این ذخیره غنی برای آیندگان حفظ شود.

وی با اشاره به قانون منع خردشدن اراضی کشاورزی تصریح کرد: طرح سنداراضی کشاورزی در گذشته برای متراژهای بالای سه هکتار اجرا می‌شد که درحال حاضر با همکاری خوب شورای حفظ حقوق بیت المال استان و با حضور دادستان استان درتصمیم ووتغییر صحیح ازقانون،هم اکنون این طرح باهرمیزان متراژزمین مزروعی که دراختیار کشاورزان عزیز باشد انجام می‌پذیرد.

نوذری همچنین ضمن یادآوری اجرای رایگان طرح خاطرنشان کرد:این طرح متقاضی محوراست ودهیاران منطقه ضمن همکاری لازم جهت توجیه کشاورزان بایدتقاضای خودرادراین زمینه مطرح کنندتادرتسریع وترویج این فرهنگ کمک رسان باشند.

وی درپایان سخنان خودتاکیدکرد:داشتن سنداراضی کشاورزی هیچگونه تاثیرمنفی برتغییرکاربری این اراضی نخواهدداشت.

دادستان شهرستان ماسال نیزدراین همایش یکی ازوظایف قوه قضائیه راپیشگیری ازوقوع جرم ذکرکردوخاطرنشان کرد: برای جلوگیری ازتخلفات ساخت وسازهای غیرمجازاداره ثبت اسنادواملاک به عنوان رابط وزیرمجموعه قوه قضائیه مسئول بررسی وپیگیری امورسندواملاک است.

امیرعلی بهدادی خطاب به دهیاران حاضردرجلسه گفت: دهیاران جز سازمانهای دولتی هستند ودباید براساس مستندات قانونی دراین حوزه همکاری نمایند که این امر با ترغیب روستائیان به اجرای طرح و همچنین همکاری همه جانبه باشوراهای هر منطقه درجهت پیگیری اجرای طرح محقق خواهد شد.

نویسنده:مینارضائی

انتهای پیام/۱۳۰۳