ضرورت نوسازی و تأمین تجهیزات تخلیه و بارگیری در بنادر استان گیلان

تخلیه و بارگیری مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با تاکید بر ضرورت نوسازی و تامین تجهیزات تخلیه و بارگیری مورد نیاز در بنادر استان گیلان، گفت: نیازمند کاهش سن ناوگان تجاری متردد در دریای خزر هستیم.

به گزارش مجله خبری تپور؛ حسین یونسی، مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان، با اشاره به اینکه میزان عملیات تخلیه و بارگیری بندر انزلی طی ۶ ماهه نخست امسال معادل ۶۹۳ هزار و ۹۸۸ تن و حجم کل عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری در بندر انزلی ۳۷۱۰ TEU است، اظهار کرد: همچنین تخلیه و بارگیری کالا‌های نفتی و غیرنفتی در بندر آستارا معادل ۱۱۴ هزار و ۷۲۸ تن و حجم کل عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری در این بندر ۲۱۷ TEU بوده است.

وی با بیان اینکه سهم عملیات تخلیه و بارگیری کالا‌ها در بندر انزلی به گونه‌ای بود که ۹۹ درصد سهم عملیات تخلیه و بارگیری کالا‌های غیرنفتی و یک درصد سهم عملیات تخلیه و بارگیری کالا‌های نفتی بود، عنوان کرد: سهم عملیات تخلیه و بارگیری کالا‌های غیرنفتی در بندر آستارا معادل ۹۹، ۹ درصد و سهم عملیات تخلیه و بارگیری کالا‌های نفتی در این بندر ۰. ۱ درصد گزارش شده است.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان سهم تخلیه و بارگیری کالا‌های نفتی و غیرنفتی بندر انزلی طی شش ماه نخست سال جاری در بین بنادر شمالی کشور معادل ۲۳ درصد و سهم بندر آستارا معادل چهار درصد بوده است.

یونسی با اشاره به اینکه تعداد شناور‌های ورودی بالای یک هزار تن به بندر انزلی ۲۲۷ فروند و تعداد شناور‌های زیر یک هزار تن ۱۶ فروند طی شش ماهه نخست سال جاری بوده است، بیا کرد: همچنین تعداد شناور‌های بالای یکهزار تن ورودی به بندر آستارا ۴۹ مورد و تعداد شناور‌های ورودی کمتر از یکهزار تن به این بندر هفت مورد بود.

وی با تأکید بر ضرورت نوسازی و تأمین تجهیزات تخلیه و بارگیری مورد نیاز در بنادر استان گیلان، گفت: نیازمند کاهش سن ناوگان تجاری متردد در دریای خزر هستیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در مورد حوادث بندری و دریایی در بنادر انزلی و آستارا، تصریح کرد: تعداد حوادث بندری در انزلی طی شش ماهه نخست سال جاری پنج مورد و تعداد این حوادث طی شش ماهه نخست سال گذشته ۱۲ مورد بود، این در حالی است که تعداد سوانح دریایی طی شش ماهه نخست سال جاری یک مورد گزارش شد که یک لنج به علت اضافه بار در چهار مایلی حسن رود غرق شد، اما چهار نفر ملوان آن، توسط اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان با کمک ناجی نجات یافتند.

طبق گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در بندر آستارا نیز طی شش ماهه نخست سال جاری هفت مورد حادثه بندری رخ داد که نسبت به سال گذشته یک مورد کاهش یافته و در بخش سوانح دریایی نیز خوشبختانه سانحه‌ای رخ نداده است.

انتهای پیام/۱۳۰۱