چرا احزاب سوم در آمریکا به قدرت نمی‌رسند؟

سید محمد شفیعی، فعال دانشجویی دانشگاه گیلان، در یادداشتی به بهانه انتخابات میان‌ دوره‌ای در آمریکا نوشت:

به گزارش مجله خبری تپور؛ با دیدن اخبار گوناگون و روسای‌جمهور و سناتورهایی که یا جمهوری‌خواه بوده‌اند یا دموکرات،این سوال پیش می‌آید که در آمریکا فقط این دو حزب وجود دارند؟ خیر احزاب دیگری هستند موسوم به احزاب سوم برای مثال حزب سبز، حزب قانون‌اساسی و‌‌‌…

پس احزاب دیگری نیز وجود دارند اما چرا به قدرت نمی‌رسند و روسای جمهور تماما از دو حزب دموکرات و جمهوری‌‌خواه بوده‌اند و سناتورها هم اکثرا از این دو حزب بوده‌اند؟

یک عامل سیستم‌انتخاباتی خود آمریکاست،معمولا یک برنده در انتخابات حال می‌خواهد رئیس‌جمهور، فرماندار، سناتور و…. باشد، در انتخابات همه رای‌ها را به خود اختصاص می‌دهد برای مثال در انتخابات ریاست‌جمهوری، ایالت کالیفرنیا ۵۵ رای الکترال کالج و شخص کاندید که در این ایالت پیروز شود تمامی ۵۵ رای الکترال کالج را به خود اختصاص می‌دهد و اینطور نیست که به تعداد آرایی که کسب‌کرده، به او آرای‌ الکترال کالج داده شود. البته که در قوانین انتخاباتی هر ایالت با ایالت دیگر متفاوت است که این بحث سیستم دو حزبی را تشدید می‌کند.

از سوی دیگر کاندیداهای دو حزب اصلی (جمهوری‌خواه و دموکرات) به طور اتوماتیک نامشان در برگه رای تمام ایالت‌ها وجود دارد ولی احزاب غیر اصلی اینچنین نیست و در بحث دسترسی به برگه رای نیز هر ایالت تعریف خاص خودش را دارد که این هم بر ضرر احزاب سوم است.

بحث دیگه توجه رسانه‌ها به دو حزب اصلی است و اینکه هر یک از این دو حزب رسانه‌های خاص خودشان را دارند و رسانه‌های دیگر هم توجه خاصی به این دو حزب دارند و نخبگان و سلبریتی‌ها هم توجهشان به این دو حزب است. برای مثال در انتخابات ۲۰۲۰ شاهد بودیم که ورزشکاران و بازیگران معروف آمریکایی که در سطح جهان نیز آوازه‌ای دارند، برخی از بایدن حمایت کردند و برخی از ترامپ.
پس احزاب سوم توجه رسانه و حمایت نخبگان را نیز ندارند.

مانع بعدی عامل اقتصادی می‌باشد،نامزدهای دو حزب اصلی خودشان جز سرمایه‌دارهای آمریکا محسوب می‌شوند برای مثال خالص ثروت ترامپ۲/۵میلیارد دلار است و خرج کردن برای انتخابات پرهزینه آمریکا برایش کاری ندارد.

ولی احزاب سوم منابع مالیشان محدود بوده و یکی از دلایل این عدم‌موفقیتشان نیز همین هست.

قوانین انتخابات فدرال آمریکا نیز که تصویب شد،بر منابع مالی نامزدها محدودیت‌هایی اعمال کرد که بیشترین ضرر را احزاب سوم متحمل شدند.

یکی دیگر از عوامل، که می‌توان گفت از برخی عوامل دیگر نیز مهم‌تر می‌باشد افکار عمومی و مانع فرهنگی است.

هر دو حزب اصلی آمریکا لیبرال هستند، ولی روی موضوعات مختلف دیدگاه‌ها و روش‌های خود را دارند. خود آمریکایی‌ها نیز نسبت به این دو حزب نظر متفاوتی دارند،برای موضوعاتی نظیر: فقر، عدالت، محیط زیست، بیمه‌های‌درمانی و نظیر آنها، مردم آمریکا توجهشان می‌رود به سمت حزب دموکرات به این دلیل که معتقدند آنها برای این موضوعات برنامه‌های بهتری دارند.

اما موضوعاتی نظیر: مسائل نظامی، دفاع ملی، تجارت خارجی یا مبارزه با جرم و جنایت نگاهشان می‌رود به سمت حزب جمهوری‌‌خواه.
بررسی این مسائل نیز سبب می‌شود به این نتیجه برسیم که مردم آمریکا رای دادن به احزاب سوم را بی‌فایده می‌دانند، چون گمان نمی‌کنند که این احزاب بتوانند پیروز شوند و با رای دادن به نامزدهای این احزاب رایشان هدر می‌رود.

و همه این عوامل دست به دست هم داده تا سیستم ‌سیاسی دو حزبی شده و احزاب سوم هم مجالی برای عرض‌اندام و پیروزی نداشته باشند.

انتهای پیام/1301