معافیت‌های تعرفه‌ای حاکم بر اوراسیا به سختی برای تجار قابل استفاده است

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با تأکید بر اینکه تجار ایرانی و روسی به شناخت بیشتر ظرفیت‌های دو طرف توجه کنند، گفت: متأسفانه معافیت‌های تعرفه‌ای حاکم بر اوراسیا که به سختی از سوی فعالان اقتصادی ایرانی قابل استفاده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ همایش تجاری ایران و روسیه روز سه شنبه ۲۴ آبان به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در هتل اسپیناس پالاس تهران آغاز شد.

هم‌زمان با سفر هیأت تجاری ۱۲۰ نفره روسی که به میزبانی اتاق ایران انجام می‌شود، همایش تجاری ایران و روسیه برگزار خواهد شد.

تجار و فعالین اقتصادی روسی حاضر در این هیأت که به سرپرستی سرگی کاترین، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه و به دعوت اتاق ایران به تهران آمده‌اند و در کنار ۶۰۰ تاجر و بازرگان ایرانی در همایش تجاری ایران – روسیه شرکت خواهند کرد.

مقامات دولتی و فعالین تجاری و اقتصادی دو کشور از جمله غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، الکسی ددوف سفیر روسیه در ایران، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، سرگی کاترین رئیس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه، رضایی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه، ژیگانشین رئیس نمایندگی بازرگانی روسیه در ایران، قربانی مشاور رئیس سازمان راهداری ایران در امور راهبردی و آموزش، وادیم چوباروف نایب‌رئیس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه، کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌المللی گمرک، ولادیمیر پادالکو نایب‌رئیس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه، هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه و الکسی والکین مدیرعامل اکسپوسنتر روسیه، در این همایش سخنرانی خواهند کرد.

هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در حاشیه برگزاری همایش تجاری ایران و روسیه در هتل اسپیناس پالاس تهران با اشاره به دستاوردهای این همایش اظهار کرد: شناسایی ظرفیت‌ها، موانع و تلاش برای برطرف کردن مشکلات از راهکار‌های تقویت مبادلات تجاری است.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک ایران و روسیه ناشی از تحریم‌های غربی و تحولات منطقه گفت: در حال حاضر سطح روابط تجاری ایران و روسیه به چهار میلیارد دلار در سال رسیده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه بر بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی مانند شورای همکاری ICBC که با همکاری اتاق ایران، اتاق قزاقستان و اتاق روسیه با هدف تقویت روابط تجاری تشکیل شده تأکید کرد.

وی از افتتاح سرای تجاری ایران در آستاراخان روسیه و فعالیت‌های آن خبر داد و گفت: متأسفانه معافیت‌های تعرفه‌ای حاکم بر اوراسیا که به سختی از سوی فعالان اقتصادی ایرانی قابل استفاده است.

به گفته تیزهوش تابان  اصلاح و هم‌سازی رویه‌های تجاری بین ایران و روسیه، توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی به شکل سرمایه‌گذاری مشترک، ارائه تسهیلات برای صدور روادید، آسان‌سازی قوانین برای تأسیس صندوق‌هایی برای تبادل راحت‌تر روبل و ریال، بررسی راهکار‌های کشت فراسرزمینی، طراحی نقشه راه بین اتاق‌های دو کشور و برگزاری نشست‌های سالانه مشترک بین اتاق‌های شمالی ایران و جنوبی روسیهف در تسهیل تجارت فی مابین بسیار مؤثر است.

وی با بیان اینکه با نزدیک شدن به آغاز سال جدید میلادی، کامیون‌های بیشتری به سمت روسیه حرکت می‌کنند، افزود: بدین ترتیب شاهد توقف طولانی مدت کامیون‌ها در توقف‌گاه‌های مرزی هستیم که خوشبختانه تا حدودی با رایزنی اتاق ایران و اتاق مشترک این موضوع حل شد.

وی با تأکید براینکه معطلی بیش از حد برای کامیون‌های حامل مواد و محصولات فسادپذیر قابل تحمل نیست، بیان کرد: باید برنامه‌ریزی دقیق برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی در گذرگاه‌های مرزی انجام شود کمااینکه با پیگیری‌هایی که از طرف روسیه و ایران صورت گرفت، مشخص شد که امکان حرکت و عبور کامیون‌ها ظرف مدت دو روز وجود دارد.

به گزارش فارس، این هیأت قرار است علاوه بر تهران، به رشت، انزلی و اصفهان نیز سفر کند و در این هیأت تجار و بازرگانانی در حوزه‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل، مواد غذایی، مصالح ساختمانی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، داوری بین‌المللی، برگزاری نمایشگاه‌ها و…. حضور دارند.

بر اساس مذاکرات انجام شده هیأت روسی علاقه‌مندی خود را به واردات مواد غذایی همچون خشکبار، خوراک ماهی و میگو، محصولات پتروشیمی مانند پلی استایرن، مصالح ساختمانی مانند کاش، سیمان و سنگ، واردات دارو مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و ویتأمین‌ها دارو‌های استروئیدی بانداژ، لبنیات مانند خامه یخی، واردات فرش ماشینی، واردات صنایع پلاستیکی مانند ورق فویل، نوار پلیمر‌های ونیل کلریدی، پلی استال‌ها، رزین‌ها، رنگ‌های پلاستیکی و پایه آب، واردات تجهیزات پزشکی مصرفی و سرمایه‌ای و ماشین‌آلات صنعتی (‌های تک) در صورت وجود توان صادراتی ایران اعلام کرده است.

دست‌اندرکاران این هیأت همچنین از فراهم بودن شرایط برای صادرات مواد شیمیایی مانند بوتیل، غلات و روغن، چوب از روسیه به ایران خبر داده‌اند.

پایان پیام/1301