مقابله با تحریم از طریق توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه سفر هیئت بزرگ تجاری روسیه محصول شکل‌گیری پیوندهای اقتصادی ایران با همسایگان است، گفت: بدون شک توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه بهترین روش تقابل با اثرات مخرب فشار تحریم‌ها می‌باشد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ روز دوشنبه هفته جاری به دعوت اتاق بازرگانی ایران یک هیئت بزرگ اقتصادی به سرپرستی سرگی کاترین رئیس اتاق بازرگانی و صنعت فدراسیون روسیه وارد تهران خواهد شد و ضمن دیدار با همتایان اقتصادی و شرکت در اجلاس دو جانبه، تعدادی از مهمانان برای آشنایی با ظرفیت‌های اقتصادی و بازدید از برخی شرکت‌های تولیدی از استان‌های تهران، گیلان، مازندران و اصفهان نیز بازدید خواهند کرد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر هیات بلند پایه تجاری روسیه به ایران اظهار کرد: سفر هیئت بزرگ اقتصادی روسیه به ایران، محصول شکل‌گیری پیوندهای اقتصادی ایران با همسایگان است که در دولت سیزدهم این روابط انسجام و توسعه بیشتری یافته است.

هادی تیزهوش تابان، سفر هیئت تجاری روسیه به ایران را یک هیئت بزرگ متشکل از ۱۲۰ فعال اقتصادی و تاجر روسیه عنوان کرد و گفت: این سفر در راستای توسعه مراودات همه جانبه با کشورهای همسایه، گسترش روابط با فدراسیون روسیه در دستور کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران قرار گرفته است.

به گفته وی، شرایط جدید منطقه‌ای نیز باعث شده تا روسیه برای توسعه روابط اقتصادی با ایران تمایل بیشتری نشان دهد، بدین منظور اتاق بازرگانی روسیه تصمیم گرفته تا یک هیئت بزرگ اقتصادی و تجاری را به ایران اعزام نماید.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه با استفاده از ظرفیت تفاهم‌نامه «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» و توان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی می‌توان کیفیت و کمیت این همکاری‌ها را ارتقا داد، تصریح کرد: بدون شک توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه بهترین روش تقابل با اثرات مخرب فشار تحریم‌ها می‌باشد و استان‌های مرزی نقش موثری در توسعه روابط با همسایگان را دارند.

تیزهوش تابان در رابطه با هدف و مدت حضور هیئت بزرگ تجاری فدراسیون روسیه به ایران بیان کرد: در ترکیب هیئت روسی بیش از ۱۲۰ نفر از تجار و فعالان اقتصادی از مسکو و مناطق مختلف روسیه قرار دارند و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته صبح روز سه‌شنبه هفته جاری به میزبانی اتاق بازرگانی ایران همایش تجاری ایران – روسیه و نشست‌های (بی‌تو بی)، در محل هتل اسپیناس پالاس برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در این همایش یک روزه مقامات دولتی و فعالان تجاری و اقتصادی ۲ کشور حضور خواهند داشت، اعضای هیئت روسی صبح روز چهارشنبه در چهار گروه به فعالیت خود در ایران ادامه خواهند داد که گروه دوم به استان گیلان سفر می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه به ابراز تمایل این هیئت برای حوزه‌های مختلف اقتصادی کشورمان گفت: طبق اعلام طرف روسی، حوزه فعالیت اعضای این هیئت در زمینه‌های حمل‌ونقل، مواد غذایی، مصالح ساختمانی، داوری بین‌المللی، برگزاری نمایشگاه‌ها، تولید دارو و حوزه‌های دیگری است.

به گفته تیزهوش تابان، ۲۷ آذر ماه سال جاری هم یک هیئت بزرگ تجاری به ریاست غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایرانی با هدف گسترش مبادلات تجاری و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری و تولیدی فدراسیون روسیه به مسکو عزیمت خواهد کرد.

پایان پیام/1301