افزایش سقف وام ازدواج

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس، به مشکلات اقتصادی حوزه ازدواج و افزایش هزینه ها اشاره کرد و متذکر شد: سقف وام ازدواج کم است و باید ریل گذاری لازم انجام شود تا علاوه بر افزایش وام ازدواج، روند دریافت وام نیز تسریع شود.

به گزارش مجله خبری تپور؛ رسول فرخی، یکی از بحث های مهم کشور را تدوین برنامه هفتم توسعه دانست که باید براساس اسناد بالادستی، راهبردها و اهداف مشخص شود و اظهار کرد: بعد از ریل گذاری برنامه هفتم توسعه، تدوین بودجه سالانه را در دستور کار قرار خواهیم داد.

وی یکی از دستاوردهای بسیار مهم مجلس یازدهم را طرح شفافیت آرای نمایندگان دانست و افزود: در این زمینه بحث های زیادی شده و جلسات متعددی شکل گرفته تا مردم کاملا بدانند نمایندگانشان در مجلس چه رای هایی می دهند و چه اقداماتی را دنبال می کنند و موضع گیری های آنان چیست.

نماینده شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی خبری باران، طرح شفافیت را مربوط به همه قوا دانست و تصریح کرد: مردم می فهمند که دولت و مجلس چگونه مشکلات آنان را پیگیری می کنند و لذا در انتخاب های بعدی شان مفید است؛ البته طرح شفافیت در رفت و برگشت شورای نگهبان بوده و بعد از رفع مسائل امنیتی تایید می شود.

فرخی در ادامه به مشکلات اقتصادی حوزه ازدواج و افزایش هزینه ها اشاره کرد و متذکر شد: سقف وام ازدواج کم است و باید ریل گذاری لازم نجام شود تا علاوه بر افزایش وام ازدواج، روند دریافت وام نیز تسریع شود.

وی با اشاره به موافقت مجلس با دو فوریت افزایش سقف وام ازدواج تا ۱۵۰ میلیون تومان، خاطرنشان کرد: باید بخش ضامن و بدهکاری و مشکلات اداری را نیز تسریع کنیم.

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس افزایش بی رویه قیمت مصالح را عمده ترین مشکل تقاطع غیر همسطح لاهیجان دانست که از سال ۹۴ آغاز شده و اضافه کرد: از محل سفر رئیس جمهور ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه تخصیص یافته و لذا از طریق تسهیلات بانکی تا نیمه اول سال آینده شاهد بهره برداری از آن خواهیم بود.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات کم برای جاده بازکیاگوراب – سیاهکل و عدم پاسخگویی منابع دولتی، گفت: از سال ۹۹ اقدام به تامین منابع ۲۷۰ میلیارد تومانی از طریق تسهیلات بانکی و اعتبارات راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کردیم.

فرخی با بیان اینکه کارخانه سیمان مشکلاتی زیادی را برای کمربندی خیام سیاهکل ایجاد کرده است،  افزود: زندگی مردم در مسیر این کارخانه واقعا سخت شده و برای پیگیر اخد اعتبار ۲۰ میلیاردی استانی و ۳۰ میلیاردی بنیاد مستضعفان هستیم و تا پایان شاهد ۱۴۰۲ اتمام پروژه کمربندی خواهیم بود.

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس همچنین از بهره برداری از فاز اول مجتمع فرهنگی و هنری لاهیجان تا دهه فجر امسال خبر داد و بیان کرد: از محل سفر رئیس جمهور ۲۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت، اما از سال آینده منابع مطمئن مالی را تخصیص خواهیم داد.

وی با اشاره به مشکلات رفت و آمد مردم روستای گندلاور از توابه سیاهکل و جابجایی آنان با قایق، تصریح کرد: به دلیل احداث سید آیت الله بهجت(ره) شهربیجار باید اقدام به جابجایی مردم این روستا میشد، اما هنوز این جابجایی اتفاق نیفتاده و به دلیل فاصله سه ساله راه جایگزین تا شهر، مردم از قایق برای جابجایی استفاده می کنند که امیدوارم با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان این تخلیه و جایگزینی در محل جدید قبل از زمستان انجام شود.

فرخی در ادامه به تخصیص اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومانی از محل تهاتر نفت برای فاضلاب لاهیجان و اخذ تسهیلات بانکی ۱۰۰ میلیارد تومانی برای اتمام پروژه فاضلاب سیاهکل اشاره کرد و گفت: ۱۰۰ کیلومتر کابل خودنگهدار در لاهیجان و ۷۰ کیلومتر در سیاهکل اجرایی شده است.

وی لاهیجان را پایتخت چای کشور دانست و اضافه کرد: چای نوشیدنی پرطرف در جهان است و لاهیجان پایتخت چای ایران است و اراضی این شهرستان مستعد کشت چای است لذا باید برای کشاورز ارزش افزوده ایجاد کنیم تا چای به قیمت واقعی خودش برسد و کشت برای کشاورز اقتصادی شود تا به فعالیت خودش ادامه دهد.

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس، با اشاره به معضل بیکاری در استان، خاطرنشان کرد: یک سرمایه گذار که در سیاهکل ۱۲۰ هکتار زمین دارد بدون طلب مالی از دولت به دنبال راه اندازی اکوپارک با آورده ۱۰ هزار میلیارد تومانی در این منطقه است که برای ۳۰۰۰ نفر شغل ایجاد می شود.

وی گیلان را یک محیط گردشگری دانست و گفت: اکوپارک مقصد گردشگری بوده و اقامت گردشگران نیز در آن پیش بینی شده است و لذا امیدواریم اکوپارک سیاهکل به نتیجه برسد.

انتهای پیام/1301