حافظیه بندرانزلی مرمت و رنگ‌آمیزی شد

به گفته شهردار بندرانزلی با هماهنگی و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان، موزیک‌جیگای (حافظیه) شهر مرمت و رنگ‌آمیزی شد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ شهرداری بندرانزلی با هماهنگی و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان، به منظور مرمت و رنگ‌آمیزی موزیک‌جیگا (حافظیه) آگهی مناقصه محدود برگزار کرد و پیمانکار واجد شرایط با پایین‌ترین قیمت پیشنهادی، برنده مناقصه شد.

به گفته شهردار بندرانزلی پیمانکار شهرداری از حدود یک ماه پیش، کار رنگ‌آمیزی ستون‌ها و مرمت سقف حافظیه انزلی را آغاز کرد و این عملیات هفته گذشته به اتمام رسید.

شهردار انزلی با بیان اینکه رنگ‌آمیزی و مرمت موزیک‌جیگا خواسته بحق شهروندان بود، خاطرنشان کرد: شهرداری این بنای میراثی را با هدف حفظ و حراست از آثار تاریخی شهر با هزینه‌ای حدود دو میلیارد ریال مرمت و بازسازی کرده است.

حافظیه (موزیک‌جیگا) سال ۱۳۱۱ شمسی به سفارش شهرداری توسط گروهی از مهندسان آلمانی در مجاورت ساختمان شهرداری و مشرف به بوستان ساحلی (بلوار) ساخته شد.

مساحت کلی این بنا ۷۶ مترمربع و ستون‌های بلند، دیواره کوتاه نرده‌ای شکل و بام گنبدی از مشخصه‌های این بنا است و دو سوی بنا پنج پلکان کوتاه قرار دارد. پس از احداث حافظیه شیراز در سال ۱۳۱۴ این بنا به دلیل شباهت بسیار به آرامگاه حافظ و علاقه مردم به این شاعر بزرگ به حافظیه انزلی تغییر نام پیدا کرد.

این بنا در گذشته مکان برگزاری کنسرت‌های موسیقی بوده است و به همین دلیل از آن به عنوان موزیک‌جیگا (در گویش گیلکی به معنی جایگاه نواختن موسیقی) نام برده می‌شود. این بنا در سال ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۱۳ در لیست آثار تاریخی کشور به ثبت رسید.

بندرانزلی با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت در ۴۰ کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع شده است.

انتهای پیام/1301