هفته مازندران فرصتی برای یادآوری هویت بخشی فرهنگی

مازندران همواره دارای پیشینه تاریخی، علمی، فرهنگی و طبیعی بوده و غنای فرهنگی، هنری و آداب و رسوم بسیار زیبای این استان برای همگان مورد توجه است و باید در راستای استفاده از این ظرفیت‌ها تلاش کرد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ هفته مازندران  فرصت مناسب و میراثی ماندگار برای هویت بخشی فرهنگی است که باید از همه ظرفیت‌های موجود در این استان برای بالندگی دیار علویان استفاده شود.

بی گمان مازندران، مامن و خاستگاە مردان و زنانی بودە و هست که با عشق و ایمان، سخت کوشی، شجاعت و جسارت، میراثی گرانبها و گنجینه‌ای پر از هنر و دانایی و خرد از خود به یادگار گذاشته اند.

مازندران در طول تاریخ دارای جایگاە بسیار خاص بوده و دارای شخصیت ها و بزرگانی بودە که باعث فخر و سربلندی ایران اسلامی بودە و هستند.

ثبت روز مازندران در تقویم ملی حق مردم‌ مازندران 

استاندار مازندران در این راستا با اشاره به ثبت ۱۴ آبان با عنوان “روز مازندران” در تقویم کشور گفت: ثبت این روز به نام‌ مازندران بیانگر هویت فرهنگی دیار علویان است.

سید محمود حسینی پور افزود:  تلاش برای ثبت این روز در دوره های قبل آغاز شد و در این دولت با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید و ثبت یک روز به نام مازندران در تقویم کشور حق مردم این استان بود.

نماینده عالی دولت در مازندران با بیان اینکه دستاوردهای تاریخ و فرهنگ استان مازندران فراوان است، خاطرنشان کرد:دستاوردهای مازندران تنها منحصر به دستاوردهای مادی نیست و بُعد معنوی و فرهنگی آن نیز حائز اهمیت و توجه است و عشق و علاقه به ائمه اطهار و پایبندی و محبت به امامان در وجودشان نهادینه شده است و همه این داشته ها باید به نسل جدید منتقل شود.

حسین جوادی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: ۱۴ مازندران سالروز اولین حکومت علویان در مازندران است که سالیان سال تلاش شد تا بعنوان روز ملی در تقویم رسمی ثبت شود که با هماهنگی و تلاش شورای فرهنگ عمومی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ رسمی رئیس جمهوری این‌مهم اجرایی شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران افزود: از ۱۲ تا ۱۸ آبان ماه به نام هفته مازندران نامگذاری شده و امسال برنامه های مختلفی را در دستور کار داریم.اس

وی یادآور شد: مازندران دارای داشته های فراوان از آداب و رسوم و فرهنگ و سنت های مختلف است و در منطقه صالحان کجور و برنامه نام آوران  در تالار مرکزی ساری برنامه ای با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و همچنین برپایی نمایشگاه خوشنویسی سردار کابلی در بهشهر و تجلیل از خانواده این سردار شهیدهنرمند، کشتی لوچو بابل، نمایشگاه دستاوردهای مازندرانی ها در قائمشهر و برنامه ای در تالار مرکزی در دست اقدام داریم که میزبان گروهی از تاجیکستان و گیلان باشیم.

مهدی روحی کارشناس فرهنگی و هنری و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا هم در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، مازندران را استانی با غنای فرهنگی، تاریخی، طبیعی، دینی و عرفانی فراوان عنوان کرد که تمام ظرفیت‌های لازم را برای رسیدن به افق‌های درخشان دارد.

وی یادآور شد: روز مازندران فرصتی مهم برای بیان آیین ها و فرهنگ و تمدن مردم این استان است و امیدواریم با مدیریت صحیح و دلسوزانه و همکاری و هم‌افزایی میان دستگاه‌های اجرایی، در راستای معرفی ظرفیت‌های بالقوه استان مازندران در سطح ملی و بین‌المللی گام‌های مهمی برداریم.

۱۴  آبان  گامی برای همراهی و همسویی تشکل های فرهنگی و هنری

محمدرضا حسن‌پور دبیر ستاد بزرگداشت هفته مازندران،هم گفت: مازندران مهد آیین‌ها و فرهنگ‌ها است و نام‌گذاری روزی به نام مازندران، فرصتی برای بازخوانی برخی آیین‌های فراموش‌شده بومی و محلی است که نسل امروز با آن آشنایی ندارند و باید این آیین‌هایی که هر یک ریشه در آداب و اعتقاد گذشتگان دارد و دارای مضامین و مفهوم گران‌بهایی است به نسل جدید منتقل شود.

به گزارش ایلنا، بر اساس بخشنامه سال ۱۳۸۸ سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر انتخاب روزی با عنوان روز مازندران، پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ و تمدن استان با هم‌اندیشی و همفکری ۱۴ آبان را آغاز حکومت علویان نخستین حکومت شیعی به نام روز مازندران انتخاب کردند و اکنون هم با تلاش این دولت روز مازندران در ۱۴ آبان در تقویم ملی به ثبت رسید.

این روز بهانه‌ای برای شناخت بیشتر از زبان، آداب‌ورسوم و گسترش گردشگری، انتقال فرهنگ و سنت های در استان زیبا و فرصتی برای معرفی مشاهیر، فرهیختگان، نوابغ، شعرا، پهلوانان و چهره‌های برجسته تاریخی این استان به مازندرانی‌ها ، مردم ایران عزیز و حتی جهانیان است.

انتهای پیام/