منوعیت واردات برنج خارجی از طریق ۱۷ تعاونی مرزنشینی گیلان

ناظر گمرکات استان گیلان از رسیدن ایران به تراز بازرگانی ۸۰ میلیارد دلاری با وجود تحریم‌های همه جانبه خبر داد و گفت: واردات برنج از طریق ۱۷ تعاونی مرز نشینی گیلان ممنوع شده است.

به گزارش مجله خبری تپور؛ «صادق برزگر» شامگاه جمعه (۱۳ آبان) در جمع خبری اظهار داشت: برنج محصول استراتژیک گیلان محسوب می‌شود و باید بازار این محصول به گونه‌ای مدیریت شود که حقوق تولیدکننده و مصرف کننده آن به خوبی رعایت شود.

ناظر گمرکات استان گیلان واردات برنج برای جلوگیری از افزایش زیاد قیمت برنج داخلی را اقدام مناسب دولت سیزدهم دانست و تصریح کرد: اگر قیمت برنج همچنان روند اوجی خود را پیش می‌بُرد، ممکن بود این محصول داخلی از سبد مصرفی خانوارها حذف شود.

برزگر با تاکید بر اینکه برنج و کالاهای اساسی می‌تواند از طریق تجاری وارد کشور شود تصریح کرد: ۱۷ تعاونی مرزنشینی در گیلان وجود دارد و از آنجا که گیلان و مازندران دو استان مهم کشت محصول استراتژیک برنج هستند، این استانها و تعاونی‌ها را از واردات کالای برنج خارجی ممنوع کردند تا کشاورزان آن آسیب نبینند.

مدیرکل گمرک شهرستان بندر انزلی اضافه کرد: ما باید یاد بگیریم که اگر تولیدی انجام می‌دهیم بخشی از آن را صادرات کنیم و تنها از این طریق می‌توانیم خود را در یک اشل بازار بین‌المللی قرار دهیم که خوشبختانه این اتفاق یعنی صادرات محصولات خصوصا از استان گیلان به خوبی رقم خورده است.

وی با بیان اینکه در کشورمان به جای اقتصاد آزاد، اقتصاد برنامه‌ای خوب جواب می‌دهد ادامه داد: زمانی حجم صادرات کشورمان تنها سه میلیارد دلار بود اما این حجم هم اینک به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است و تمام این موفقیت‌ها در شرایطی به دست آمده که بسیاری از زیرساخت‌های کشور، حمل و نقل، بیمه و حتی بانکها تحریم هستند.

ناظر گمرکات استان گیلان خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت هیچ کشوری نمی‌تواند چنین حجم از تحریم‌ها را تحمل کند اما ما می‌بینیم که کشورمان به تراز بازرگانی ۸۰ میلیارد دلاری رسیده است.

پایان پیام/1301