برنامه‌ریزی جهت رشد و ارتقای سرمایه‌گذاری مناطق آزاد

دکتر نصرالله ابراهیمی سرپرست دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که به گیلان سفر کرده است، با اسدالله عباسی استاندار گیلان دیدار و گفت‌وگو کرد.

اسدالله عباسی امروز در دیدار سرپرست دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی کشور اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی و دیگر نقاط استان گیلان دارای ظرفیت‌های خوبی به لحاظ افزایش صادرات محصولات مختلف به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و حاشیه خزر است.

به گفته وی، با استقرار دولت سیزدهم، در راستای تقویت و توسعه تجارت بین‌الملل و اشتغالزایی، با رفع موانع و توجه به زیرساخت‌های لازم؛ توسعه حمل و نقل ریلی و زمینی، هوایی و دریایی به طور همزمان، نظیر راه آهن رشت کاسپین و رشت آستارا، مسیر جنوب به شمال و خطوط کشتی رانی منطقه با رایزنی و برگزاری جلسات کاربردی با حضور سرمایه گزاران این بخش و اختصاص اعتبارات از سوی دولت به طور جد پیگیری شده و در حال انجام است.

استاندار گیلان با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه راه آهن رشت آستارا و نیز دستورات رئیس جمهور در توسعه روابط خارجی برای تحقق شاخص اقتصادی کشور و رونق اقتصادی گفت: تشکیل فضای جدید و پویای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای از سوی دبیرخانه مناطق آزاد کشور با محوریت حاشیه دریای خزز و استان گیلان در منطقه آزاد انزلی، نقش مهمی ایفا می‌کند.

نماینده عالی دولت در گیلان، بهره مندی از همه ظرفیت‌های منطقه آزادانزلی در راستای رونق اقتصاد ملی و اشتغالزایی با نگاه توسعه استان و فرا استانی را خواستار شد و تاکید کرد که باید تحول همه جانبه منطقه آزاد انزلی در گیلان و کشور با رویکرد جهادی و انقلابی سیزدهم برای مردم ملموس باشد.

عباسی با بیان اینکه با رویکرد جدید مدیریتی، نگاه تحولی برای تپیدن منظم نبض اقتصادی منطقه آزاد انزلی و نمود عملکردی جهادی و انقلابی از سوی متولیان امر در سفر دوم رئیس جمهوری به گیلان مورد انتظار است، افزود: الحاق اراضی به منطقه آزاد انزلی نیز منجر به بهبود شرایط جذب سرمایه‌گذاران می‌شود.

سرپرست دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی کشور نیز در این دیدار با تمجید از رویکرد دولت و به تبع آن نماینده عالی دولت در گیلان به توسعه زیرساخت‌ها در جهت رشد فعالیت‌های منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: با توجه به اهتمام دولت سیزدهم و نیز شرایط ارزشمند گیلان و ظرفیت‌های فروان موجود برای توسعه تجارت بین الملل از طریق این استان با کشورهای حاشیه دریای خزز و نیز دیگر کشورهای دنیا، ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و کشورهای همسایه در راستای تشکیل فضایی جدید منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در دستور کار است.

نصرالله ابراهیمی با بیان اینکه در تلاشیم که سهم مناطق آزاد در رشد شاخص اقتصادی هشت درصدی کشور احیا و اهداف تعریف شده سازمان؛ به درستی در راستای توسعه صادرات، سرمایه‌گذاری خارجی، تولید ناخالص و اقتصاد ملی اجرایی شود، گفت: تعامل موجود دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی با بدنه اقتصادی دولت سیزدهم در رفع موانع و توسعه مناطق آزاد، بسیار اثربخش است.

عیسی فرهادی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این دیدار با بیان اینکه منطقه آزاد باید در خدمت توسعه و رشد استان باشد، اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی علی رغم محدودیت‌های مکانی و سرزمینی، با اهتمام ویژه دولت سیزدهم در گیلان در حال فعال شدن و حمایت استان در این بخش بسیار موثر است.

انتهای پیام/1301