پژوهشگر گیلانی مدعی شد

فرمانده شهید تامر الکیلانی، شهید گیلانی در راه آزادی قدس

«تامر کیلانی» یکی از فرماندهان گیلانی الاصل بیشه شیرها که چند شب قبل بر اثر انفجار بمبی دست ساز در منطقه قدیمی نابلس در کرانه باختری اشغالی به شهادت رسید.

به گزارش مجله خبری تپور؛ میثم عبدالهی پژوهشگر گیلانی در یادداشتی نوشت: شهید تامر الکیلانی، شهیدی دارای اصالتی گیلانی از فلسطین است. این شخصیت یکی از فرماندهان گروه مقاومت «بیشه شیران» است که در عملیات تروریستی رژیم صهیونیستی در نابلس به شهادت رسید.

گروه عرین الاسود اعلام کرد: شهید الکیلانی یکی از سرسخت‌ترین مبارزان بود. پاسخی دردناک در انتظار صهیونیست‌ها خواهد بود.

بنا بر شواهدی که وجود دارد، این شهید فلسطینی از نسل شیخ عبدالقادر گیلانی است که جایگاه رفیعی در عرفان دارد.

عبدالقادر گیلانی از مفاخر ایران و جهان اسلام است، او در سال ۴۷۰قمری در یکی از روستاهای صومعه‌سرا در گیلان به دنیا آمد و در ٨ جمادی‌‌الثانی ۵۶۱ق در بغداد از دنیا رفت. ابن عربی چهره تابناک عرفان اسلامی، متوفی ۶۳۸ تقریباً با عبدالقادر همعصر بود و در کتاب فتوحات، بارها از عبدالقادر گیلانی و ابوالسعود، از شاگردان مشهورش، به بزرگی یاد می‌کند و آنها را دارای جایگاه رفیعی در عرفان دانسته است.

در صوفیه اهل سنت، طریقت قادریه، منسوب به شیخ عبدالقادر گیلانی از جریان‌های صوفیانه‌ی فراگیر در جهان اسلام به شمار می‌رود. قادریه با تمام شاخه هایی که دارد، آموزه های عرفانی عبدالقادر معروف به غوث اعظم را در سیر و سلوک سرمشق خود قرار می‌دهد. این طریقت امروزه در مناطق متعددی از جهان اسلام به عنوان جریانی تاثیرگذار حضور دارد و پیروان بی‌شماری را گرد وچاندیشه‌های شیخ جمع کرده است. پیروان این فرقه از منطقه کردستان ایران تا کشورهای اندونزی، مالزی، عراق، کویت، سوریه، ترکیه، لبنان، فلسطین، مصر و… ساکن اند و حمعیت قابل توجهی دارند.

عبدالقادر از طرف پدر از سادات حسنی بوده و با ٩ واسطه به امام حسن مجتبی و سپس امیرالمؤمنین علیه السلام، میرسد. نسب او از طرف مادر با هفت واسطه به امام رضا و در نهایت به امام حسین ع و امیرالمؤمنین ع می‌رسد.

عبدالقادر گیلانی فرزندان و نسل بسیاری داشت که در اقصی نقاط سرزمین‌های اسلامی سکنی گزیدند و طی حدود هزار سال با شهرت «گیلانی» را حفظ کردند و با افتخار خود از نسل عبدالقادر می‌دانند. علما و دانشمندان بسياری از نسل او به وجود آمدند که باعث بالا رفتن جایگاه فرزندان او شدند و راه عبدالقادر را ادامه دادند. (عبدالقادر گیلانی، زندگی، آثار، دیدگاه‌ها، دلاور گورر، ترجمه: داود وفایی، مولی، تهران، اول، 1399، ص ٣٩-١١٧.)

انتهای پیام/1301