منطقه آزاد انزلی موقعیت ویژه برای توسعه تجارت با کنیا دارد

جاشوا گاتیمو سفیر جمهوری کنیا با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی موقعیتی ویژه برای توسعه تجارت، بازرگانی و اشتغال با کشور کنیا دارد، گفت: با توجه به این موقعیت استراتژیکی و ترانزیتی به طور قطع همکاری های دو کشور کنیا و جمهوری اسلامی ایران بسیار سودمند است.

به گزارش مجله خبری تپور از از بندرانزلی، جاشوا گاتیمو سفیر جمهوری کنیا عصر امروز در جریان بازدید از منطقه آزاد انزلی با اشاره به فرصت‌ها وظرفیت ایران برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: ایران دروازه ورود به بسیاری از کشورهای منطقه از جمله روسیه، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقزستان و آذربایجان است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کش.ر کنیا در بخش کشاورزی گفت: ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی به ایران می‌تواند نقطه آغازی برای همکاری‌های فی‌مابین باشد. ‌

وی با بیان اینکه ایران در زمینه صادرات به کنیا بسیار موفق عمل کرده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران می تواند در حوزه صادرات محصولات ساختمانی، پتروشیمی، نفت و گاز به کنیا نیز حضوری مؤثر داشته باشد ضمن آنکه ما نیز از بزرگترین و بهترین تولیدکننده‌های چای و قهوه دنیا هستیم و توانایی عرضه این دو محصول با قیمت مناسب در بازارهای ایرانی را داریم.

سفیر کنیا با تأکید بر مراودات و همکاری‌های مطلوب ایران و کنیا افزود: در آینده‌ای نزدیک نمایشگاهی دائمی از دستاوردهای مشترک ایران و کنیا در زمینه‌های مختلف از جمله مصالح ساختمانی در این کشور راه‌اندازی خواهد شد.

۱۱ شرکت دانش‌بنیان آماده همکاری با کنیا

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در نشست با سفیر کنیا اظهار کرد: با توجه به اختیاراتی که به مناطق آزاد داده شده امکان تشکیل بانک‌های مشترک، شرکت‌های بیمه، صرافی و نهادهای مالی مشترک نیز وجود دارد تا به نقل و انتقال مالی دو کشور کمک کند.

وحید طالب پور بابیان اینکه دولت به مناطق آزاد اختیاراتی در زمینه ثبت شرکت‌ها از جمله معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برای عملکرد شرکت‌ها داده است، تصریح کرد: ما اگر شناخت درستی از نیازهای کشور کنیا داشته باشیم می‌توانیم برای صادرات به این کشور برنامه‌ریزی کنیم از این‌رو به‌زودی فهرستی از واحدهای صنعتی و محصولات تولیدی منطقه آزاد تهیه شده و در اختیار سرمایه‌گذاران کنیایی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه سفارت کنیا لیستی از نیازمندی‌های این کشور برای مبادلات تجاری با ایران تهیه کرده و در اختیار منطقه آزاد انزلی قرار دهد، گفت: تجار کنیایی می‌توانند با احداث صنایع تبدیلی بسته‌بندی قهوه در بخش صادرات مجدد به کشورهای همسایه و منطقه اوراسیا فعالیت کنند.

طالب پور با بیان اینکه در منطقه آزاد انزلی ۱۱ شرکت دانش‌بنیان وجود دارد که می‌تواند همکاری خوبی با کنیا در حوزه صنایع برق و الکترونیک و صنایع های‌تک داشته باشد، افزود: در بخش نفت و گاز هم از ظرفیت شرکت‌های فنی و مهندسی مستقر در مناطق آزاد کشور در قالب همکاری های متقابل در اکتشافات می‌توان بهره گرفت.

وی منطقه آزاد انزلی را بهترین گزینه برای سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: این منطقه می‌تواند در تأمین کالاهای مورد نیاز کنیا از روسیه و قرقیزستان نقش ایفا کند و کالاها را آن کشورها تحویل گرفته و از طریق بنادر جنوبی در کنیا تحویل دهد و ضمن آنکه با توجه به ظرفیت کنیا در تولیدات محصولات غذایی ازجمله قهوه منطقه آزاد انزلی می‌تواند بازارهای خوبی برای عرضه این تولیدات باشد.

در نشست مشترک مسؤولان منطقه آزاد انزلی و سفیر کنیا، مهدی کاظمیان سخنگو و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی هم گزارش کاملی از دستاوردها، ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی ارائه کردند.

گفتنی است ظرف ۲ سال اخیر ۴۷ هیأت تجاری کنیایی از ظرفیت‌های سرمایه گذاری چابهار، اصفهان، کاشان، لاهیجان و منطقه آزاد انزلی بازدید کرده‌اند.

انتهای پیام/