اتصال راه آهن رشت_کاسپین منجر به افزایش ترانزیت کالا در کشور می‌شود

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز خرسندی از پیشرفت پروژه اتصال خط ریلی رشت_کاسپین گفت: اتصال خط ریلی رشت_کاسپین به بندر انزلی منجر به رشد اقتصادی استان و افزایش ترانزیت کالا از کشورهای حاشیه دریای خزر می‌شود.

به گزارش مجله خبری تپـــــور از بندرانزلی، اسدالله عباسی ظهر امروز در دیدار با علی اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: بندر انزلی، کیاشهر، آستارا و کاسپین جزو مهمترین بنادر موجود در کشور هستند که در سال مهار تورم و رشد تولید به توسعه صادرات محصولات غیر نفتی کمک می‌کنند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد دریامحور گفت: با توجه به عضویت و ارتباط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اوراسیا باید از ظرفیت دریای خزر و بنادر این استان در افزایش صادرات کالا بهینه شود که لازمه تحقق این امر توسعه ناوگان حمل و نقل دریایی است.

استاندار گیلان با تاکید بر اجرای برنامه‌های ویژه دولت سیزدهم در توسعه بنادر گیلان تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است استفاده بهینه و توسعه بنادر موجود گیلان است زیرا در خصوص کشتی‌های رو رو باید به حمل کامیون‌های باری توجه شود.

عباسی، بندر انزلی را مرکزیت بنادر موجود در گیلان برشمرد و گفت:بندر انزلی باید در بخش بارگیری کالا بسیار قدرتمند عمل کند و لازمه این مهم اتصال ریل راه‌آهن است از این رو باید همه مدیران اجرایی از جمله راه و شهرسازی، راهداری، منابع طبیعی و محیط زیست به طور جهادی عمل کنند.

وی با تاکید بر لزوم تکمیل بندر چمخاله لنگرود، افزود: بسیاری ار سرمایه گذاران خواهان مشارکت در حوزه فعالیت های دریامحور وبنادر هستند لذا باید در ایبن خصوص بعد از بررسی‌های به عمل آمده باید مجوز در سریعترین زمان ممکن صادر شود.

استاندار گیلان گفت: در حوزه ترانزیت کالا باید رقابت سازنده انجام شود زیرا یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری توجه به اقتصاد دریا محور است.

عباسی با تاکید بر اهتمام دولت سیزدهم بر تکمیل لایروبی در تالاب بین المللی انزلی افزود:در یک و نیم سال گذشته در حوزه احیای این تالاب اقدامات خوبی از جمله عدم ورود رسوبات و فاضلاب انجام شده است و این روند ادامه دارد.

وی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری بندر انزلی به نسبت دیگر بنادر شمال کشور بیان کرد: بر اساس اسناد بالادستی و سیاست‌های راهبردی دولت مردمی باید از ظرفیت اقتصاد دریامحور استفاده کرد و هیچ دستگاهی حق کوتاهی ندارد.

ساخت نخستین شناور باری و مسافری در دریای خزر

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور نیز در این دیدار با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در حوزه اجرای پروژه‌های بنادر دارای وضعیت بسیار خوبی است،اظهار کرد: در طول یک سال و نیم گذشته ۱۸ هزار میلیارد تومان توسط این سازمان و پنج هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی به اجرای پروژه‌های عمرانی حوزه بنادر اعتبار هزینه شده است.

اکبر صفایی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در راستای توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد دریامحور گفت: از ظرفیت ۶ دانشگاه مطرح کشوردر این ارتباط استفاده می کنیم تا بتوانیم به دستور العمل های اجرایی سازیم.

وی با تاکید بر استقبال کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا از تبادل کالا با جمهوری اسلامی ایران افزود: با سیاست‌های دولت مردمی دراین خصوص اقدامات قابل توجه ای صورت گرفته که منجر به استقبال کشورهای حوزه خزر شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: درسراسر کشور ۲۳۴ هزار بندر و ۸۴۰ سازه دریایی وجود دارد که باید از این استعدادهای گسترده به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

صفایی با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم با بخش خصوصی در راستای توسعه و ایجاد بنادر در کشور تصریح کرد: در بندر آستارا دولت با بخش خصوصی یک تعهدی داشته و این تعهد باید اجرایی می‌شد زیرا اگر این امر عملی نشود دیگر اعتمادی میان دولت و بخش خصوصی وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی کشور نسبت به آینده بندر انزلی بسیار امیدوار است، افزود: سازمان کشتیرانی تمام توان خود را به حوزه خزر خواهد آورد و برای نخستین بار شناور باری و مسافر بری در خزر ساخته خواهد شد ولی تحقق این مهم منوط به این است که سازمان محیط زیست همکاری لازم را داشته باشد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور با ابراز خرسندی از رشد ناوگان دریایی گفت:در طی چندسال گذشته و به خصوص بعد از روی کار آمدن دولت مردمی وزارت دفاع در حال ساخت کشتی‌های متنوع است که این نشان دهنده رشد ناوگان دریایی در کشور است.

صفایی با بیان اینکه قیمت تمام شده حمل کالا از شمال به جنوب باید کاهش پیدا کند، گفت:در بخش گردشگری دریایی باوزرات میراث فرهنگی در ارتباط بوده و این مسئله در گیلان به ویژه در بندرانزلی و چمخاله باید اجرایی شود.

انتهای پیام/۱۳۰۳