چشم‌ها را نباید شست آب را باید گِل کرد!

به راستی انگار برخی رسانه‌ها و سیاسیون عزمشان را جزم کرده‌اند تا چشم‌هایشان را بسته و آب را گلالود کنند تا شاید آنچه که می‌خواهند برایشان همان شود که باید!

به گزارش مجله خبری تپور از رشت؛ حسین علیپور در یادداشتی نوشت: طبق روال هرروزه در حال گشت زنی در فضای مجازی بودم که تیتر خبری یک رسانه با عنوان«مستندسازی استاندار گیلان سوژه کاربران فضای مجازی شد!»توجهم را جلب کرد. البته این سایت را تقریباً چند سالی است که هرروز به‌صورت اجمالی، دنبال می‌کنم و می‌دانستم که نذر کرده که تقریباً از هر کاهی کوهی بسازد و این‌جوری استاندار را به‌صورت رگباری موردعنایت ویژه خود حداقل هفته‌ای یک‌بار، قرار دهد اما این حجم از خصومت برایم قابل‌هضم نیست آن‌هم استاندار بومی! چون این سایت، در طی این سال‌ها، برای استانداران قبلی و البته غیربومی گیلان، به‌صورت ویژه و محیرالعقولی در حال باز کردن نوشابه آن‌هم تگری بود و فقط کم مانده بود مدال‌های لیاقت و شایستگی تقدیم آنان کند و چه اتفاقی افتاده که این رویه مرسوم خود را برای استاندار بومی که هنوز چند ماهی از دوران خدمت خود را سپری می‌کند و آن‌هم در دورانی که مدیریت کلان کشور با مشکلات و مسائل متعدد در حال دست‌وپنجه نرم کردن است، تغییر داده و از هر دو لبه شمشیر در حال تقابل و تهاجم بی‌رحمانه‌ای است و …

به‌هرحال، برای ارضای حس کنجکاوی خود، ویدئو بازدید استاندار گیلان از زمین‌های کشاورزی در حال نشاء و روند آب‌رسانی به شالیزارها در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ را چند بار با دقت نگاه کردم تا شاید نکته منفی در آن مشاهده کنم تا شاید قضاوت زودهنگام نکرده باشم که صدالبته برایم ثابت شد که از دید آن سایت، مرغان همسایه‌های خیلی دورهم غاز هستند و بقول گیلک‌ها، اَمی پیتِنَک خونه وَر، بو نُکُنَه!

اینکه استاندار در این وضعیت کم‌سابقه خشک‌سالی بخواهد با بازدیدهای میدانی و با بررسی مسائل و مشکلات از نزدیک و همراهی و هم‌کلامی با کشاورزان عزیز بذر امید را در دل کشاورزان بکارد و حداقل با یک خدا قوت به آنان، دلگرمی به این قشر عزیز و زحمتکش بدهد و با تهیه فیلم و کلیپ بخواهد این پیام را برای همه کشاورزان استان مخابره کند که در کنار شما هستیم و از مسائل و مشکلات شما با خبریم و در حال تلاش هستیم که بر مشکلات فائق بیاییم، نه‌تنها نقطه‌ضعف نیست بلکه اوج درایت و هوش کسی است که اقتضائات حال حاضر را به‌خوبی درک کرده و در حال ایجاد محیط امن‌وامان جهت پیشبرد امور است که اولین وظيفه هر شخصی در قامت استاندار است.

به‌هرحال همه را همگان دانند و وظيفه رسانه‌ها در این مقطع حساس ملی این است که حداقل آب در آسیاب دشمنان نریزیم و آبی باشیم بر روی آتش و نه بنزین بر روی آن و در این راستا به استاندار پیشنهاد می‌کنم که برای سال زراعی آینده از هم‌اکنون در کنار لایروبی بهنگام انهار و رودخانه‌ها، به فکر احیای آب‌بندان ها و ترمیم و مرمت و در مدار آوردن کانال‌های آب هوایی در سطح استان باشد که سال‌هاست در سایه کم‌توجهی دست‌اندرکاران ذی‌ربط به فراموشی سپرده‌شده و در برخی نقاط استان، از حیز انتفاع خارج‌شده و در برخی نقاط، از بین رفته است. یادمان نرود که همین سیستم آبیاری با کانال‌های بتنی که از زمان‌های مدیدی احداث‌شده است در همین حال حاضر چقدر هزینه جایگزینی دارد. پس بهتر است از همین‌الان هم که هنوز دیر نشده به فکر بازسازی آن باشیم.

با احیای آب‌بندان ها نیز، هم می‌توان ذخیره آب کشاورزی مناسبی در اختیار داشته باشیم و هم با واگذاری مدیریت آن‌ها به بخش خصوصی یا دهیاری‌ها یا شرکت‌های تعاونی، هم در بحث گردشگری و هم در بحث پرورش اردک و غاز و ماهی و… اقتصاد محلی را رونق داد و اگر تمهیدات و مجوزات لازم صادر شود همه این امور را با لایروبی و فروش گل‌های مرغوب و مازاد آن، استارت زد.

انتهای پیام/۱۳۰۱