نقش شبکه راه‌های روستایی در شکوفایی اقتصادی روستا بسیار حائز اهمیت است

سرپرست فرمانداری رشت با اشاره به قرار داشتن روستاییان در صف نخست تامین زنجیره غذایی کشور، گفت: باید با بهسازی و آسفالت راه‌های روستایی، انگیزه ماندگاری در روستاها را با هدف شکل‌گیری مهاجرت معکوس؛ بالا ببریم.

به گزارش مجله خبری تپـــور، حمیدرضا امام‌پناهی صبح امروز در نشست با دکتر خداداد مقبلی معاون راه‌های روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور‌که با حضور مهندس کوچکی‌نژاد نماینده مردم شریف شهرستان‌های رشت و خمام و مهندس مرادی مدیرکل راهداری گیلان برگزار شد، با اشاره به تراکم بالای جمعیتی و مهمانپذیر بودن شهرستان رشت، اظهار کرد: رشت به عنوان مرکز استانی گردشگری و با دارا بودن ۱۱۹۰ کیلومتر شبکه راه روستایی و فرعی، متاسفانه با شاخص‌های رفاه کشوری و استانی علی الخصوص در زمینه سطح برخورداری از راه‌های روستایی استاندارد‌؛ فاصله معنا داری دارد.

سرپرست فرمانداری رشت با بیان این که برغم دارا بودن پتانسیل فراوان‌، تاکنون این شهرستان نتوانسته آنطور که باید در ریل توسعه حرکت کند، گفت: به صرف مرکز استان بودن‌، شهرستان رشت از تخصیص اعتبارات توسعه‌ای مناطق محروم برکنار مانده است.

وی با بیان اینکه در بخش راه‌های روستایی، شهرستان رشت از آسفالت و روکش مناسبی برخوردار نیست، گفت:ضرورت دارد تا هرچه سریع‌تر در جهت برآورد مشکلات و اقدام جهادی در رفع محرومیت‌ها گام برداریم.

دکتر امام‌پناهی با اشاره به قرار داشتن روستاییان در صف نخست تامین زنجیره غذایی کشور، تاکید کرد: باید با بهسازی و آسفالت راه‌های روستایی، انگیزه ماندگاری در روستاها را با هدف شکل‌گیری مهاجرت معکوس؛ بالا ببریم.

نماینده عالی دولت در مرکز استان با اشاره به اثرات تخریبی شرایط اقلیمی و آب و هوایی بر آسفالت راه‌ها و عمر کم آسفالت در رشت نسبت به سایر نقاط کشور، بیان کرد: اظهار امیدوارم با پیگیری مسئولان؛ بزودی شاهد ایمن سازی راه‌های روستایی شهرستان و از بین رفتن جاده‌های خاکی در رشت باشیم.

وی با بیان این که ارتقاء شاخص های بهره‌مندی از راه مناسب، نقش تعیین کننده در شکوفایی اقتصادی روستاها و انتقال بموقع و آسان محصولات روستایی به بازارهای مصرف و همینطور روان سازی چرخه تولید، عرضه و فروش فراورده‌های روستایی دارد، گفت: با تکمیل طرح‌های بهبود کیفیت راه‌های روستایی؛ علاوه بر افزایش سطح رفاه عمومی، از به خطر افتادن جان و اتلاف مال روستا نشینان نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

به گزارش تپور، در این نشست دکتر مقبلی با تاکید بر نقش محوری راه در رونق اقتصادی روستاها، گفت: با بررسی و ارزیابی وضعیت شاخص های برخورداری روستاهای شهرستان رشت در زمینه دسترسی به راه های مناسب؛ در بودجه سال آینده به صورت ویژه در مورد تخصیص اعتبارات لازم به طرح‌های ترمیم، بهسازی و اصلاح راه های فرعی و روستایی رشت، تصمیم‌گیری خواهد شد.

انتهای پیام/۱۳۰۳