اسناد واگذاری تالاب “کیاکلایه لنگرود” باطل و پهنه‌های تحت تصرف احیاء می‌شود

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به آخرین اقدامات برای حفظ تالاب کیاکلایه لنگرود گفت: تالاب یک میراث گرانبها است که از گذشتگان به ما رسیده و به هیچ عنوان قابل انتقال و تغییر کاربری نیست.

به گزارش مجله خبری تپــور، حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی ظهر امروز در نشست حفظ حقوق بیت‌المال اظهار کرد: تالاب کیاکلایه نگین گرانبهای لنگرود و میراث ملی و میهنی استان بوده اما زباله و پسماندهای شهری آسیب جدی برای این تالاب است.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به آخرین اقدامات برای حفظ این تالاب، بیان کرد: پس از بازدید سال گذشته از تالاب کیاکلایه و اخذ تصمیماتی در این حوزه، شهرداری بخش زباله‌ها را به محل استقرار زباله‌سوز انتقال داد و آن مکان را به فضای سبز تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه تالاب یک میراث گرانبها است که از گذشتگان به ما رسیده و به هیچ عنوان قابل انتقال و تغییر کاربری نیست، گفت: قسمت‌های زیادی از تالاب کیاکلایه در سال‌های اخیر در پی غفلت و بی‌تدبیری مسئولان به صورت غیر‌قانونی و محرمانه تغییر کاربری داده است.

خلیلی با اشاره به اینکه کاربری تالاب کیاکلایه لنگرود زیستگاه پرندگان و همچنین محل ذخیره‌سازی آب اراضی کشاورزی است، بیان کرد: وسعت اولیه تالاب ۸۰۰ هکتار بود که با صرفات غیرقانونی و تغییرات اکوسیستمی اکنون ۱۲۰ هکتار است.

رئیس شورای قضایی استان گیلان با بیان اینکه آب گرفتگی شهر در پی باران‌های موسمی و جاری شدن سیلاب‌ها نتیجه کوچک شدن این تالاب است، تصریح کرد: تالاب‌ها به منزله آب‌بندان‌هایی هستند که از شدت آسیب‌های ناشی از سیلاب‌ها جلوگیری می‌کنند.

وی با اشاره به اهتمام جدی و عزم راسخ دستگاه قضایی برای صیانت از تالاب‌ها و آب‌بندان‌های گیلان، گفت: با همت مردم و مسئولان و دستگاه‌های اجرایی باید از این نعمت‌های الهی محافظت کنیم تا با احیای کیاکلایه و جذب گردشگر، اقتصاد مردم منطقه نیز رونق گیرد.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه اسناد سابق واگذاری‌های این تالاب باید ابطال شود و اداره آب منطقه‌ای پهنه آبی مناطق تحت تصرف را احیاء کند، بیان کرد: ذخیره‌سازی آب، منبعی برای مزارع کشاورزی و مانعی از جاری شدن سیلاب‌ها است.

 

انتهای پیام/۱۳۰۳