یادداشت| رسول سماکچی

یادداشت| چرا یزد باید کارخانجات فولادی داشته باشد؟

استان یزد ازلحاظ وسعت تقریباً دونیم برابر وسعت گیلان و جمعیتش کمتر از نصف جمعیت گیلان است فکر بکنید با وسعت زیاد و پراکندگی چقدر هزینه کردند تا آب را در آن وسعت جاری کردند.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ محمدرصول سماکچی از کارشناسان اقتصادی در یادداشتی نوشت: با توجه به کمبود آب در کشور عزیز ایران و خشک‌سالی نوع صنعت، نوع کشاورزی در استان‌های مختلف باید مشخص و به‌صورت مدون در دسترس سرمایه‌گذاران استان‌ها و مسؤولین قرار گیرد.

بعد از انقلاب اسلامی و زمانی که سرمایه‌گذاران صنعتی گیلان آستین‌ها را بالا زدند تا صنعت را در گیلان دوباره رونق دهند مصوب کردند که استان‌های شمالی گیلان و مازندران استان‌های با اولویت کشاورزی هستند و به این بهانه مردم این دو استان را از استفاده ارز ارزان ۷۶ ریال یا نهایت ۲۰۰ ریالی محروم کردند و سهم ارزی این دو استان شمالی را در اختیار کرمان، یزد، اصفهان، اراک و…قرار دادند.

آقایان هاشمی و خاتمی بیشتر از بودجه سالانه دو استان شمالی را فقط جهت آب‌رسانی به یزد هزینه کردند.

استان یزد ازلحاظ وسعت تقریباً دونیم برابر وسعت گیلان و جمعیتش کمتر از نصف جمعیت گیلان است فکر بکنید با وسعت زیاد و پراکندگی چقدر هزینه کردند تا آب را در آن وسعت جاری کردند. برای آب شرب باید این کار را می‌کردند هیچ هم‌وطنی نباید برای آب شرب مسئله و مشکل داشته باشد.

اما آب را به یزد رساندند تا حدود ۲۰ کارخانه فولادی در یزد احداث کنند که بیش از آب شرب و کشاورزی استان یزد مصرف آب دارند چرا استانی که مشکل آب دارد اجازه داده‌شده حدود ۲۰ کارخانه فلزی و فولادی تأسیس کنند و آب را از چهارمحال بختیاری با هزینه گزاف به یزد برسانند و در کارخانجات فولادی هدر دهند.

گیلان که بیش از ۲ برابر جمعیت استان یزد را دارد و از اوایل انقلاب تاکنون بیکاری بیداد می‌کند و استان دارای آب و کنار دریا کارخانجات فولادی‌اش به کمتر از نصف استان یزد می‌رسد.

دیگر تصمیم‌گیری‌های قومیتی و سیاسی را پایان دهید در یک برنامه مدون و تصویب‌شده کارخانجات استان‌های یزد و اصفهان در میان‌مدت به استان‌های ساحلی شمال و جنوب ایران منتقل نمایند تا این راهبرد اساسی را دولت انجام ندهد امکان ندارد بتوانند مشکل آب چهارمحال بختیاری، اصفهان و یزد را حل کند.

انتهای پیام/۱۳۰۱