رئیس صمت گیلان خبر داد

درآمد سه برابری معادن گیلان در سال جاری

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، در سال ۹۹ کل وصول حقوقی دولتی از معادن گیلان حدود پنج میلیارد تومان بود که این میزان در هفت ماهه امسال به ۱۲ میلیارد و ۴۶۶ میلیون تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد سه برابری را نشان میدهد.

به گزارش مجله خبری تپور؛ فرهاد دلق پوش در جلسه شورای معادن استان گیلان در محضر استاندار به ارائه گزارش پرداخت و اظهار داشت: از مجموع ۱۰۸ معدن موجود در استان گیلان، ۵۰ معدن فعال هستند و ۵۸ معدن غیرفعال، راکد و فاقد پروانه بهره‌برداری هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان گفت: از مجموع معادن موجود در گیلان، ۲۶ معدن غیرفعال هستند که از این تعداد، چهار معدن مربوط به بخش غیرفلزی و ۲۲ معدن نیز مربوط به بخش تامین مصالح ساختمانی بوده و ضمن اینکه ۳۲ معدن نیز راکد و فاقد پروانه بهره‌برداری هستند.وی ادامه داد:

وی با بیان اینکه سال ۹۹ در مجموع از معادن فعال گیلان چهار میلیون و ۵۴۹ هزار تن مواد معدنی استخراج شد، ادامه داد: اما امسال طی هفت ماه ۲ میلیون ۷۱۶ هزار تن مواد معدنی از معادن استان استخراج شد و در بخش اشتغالزایی نیز ۱۴۰ فرصت شغلی ایجاد کرده است.

رئیس سازمان صمت گیلان گفت: همچنین از ابتدای امسال تاکنون یک درخاوست صدرو پروانه اکتشاف برای بخش فلزی ، یک مورد در بخش غیرفلزی و سه مورد نیز در بخش مصالح ساختمانی ارائه شد و در بخش مزایده نیز، ۱۹ مورد برای پروانه بهره‌برداری به مزایده گذاشته شد که هفت مورد برنده داشت.

به گفته دلق پوش، همچنین ۱۱ مورد در بخش پروانه اکتشاف به مزایده گذاشته شد که یک مورد برنده داشت و در درخواست اکتشاف نیز، هشت مورد پروانه بهره‌برداری به مزایده گذاشته شد که ۲ مورد برنده داشت.

وی در ادامه جلسه شورای معادن گیلان به درآمد حاصله از معادن این استان نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۹۹ کل وصول حقوقی دولتی از معادن گیلان حدود پنج میلیارد تومان بود که این میزان در هفت ماهه امسال به ۱۲ میلیارد و ۴۶۶ میلیون تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد سه برابری را نشان میدهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اعلام کرد: پیش بینی می شود وصول حقوقی دولتی از معادن گیلان تا پایان سال جاری به ۱۷ میلیارد تومان افزایش یابد.

وی افزود: با توجه به مصارف مصالح به دلیل احداث راه آهن، سال گذشته مجوز برداشت موقت زیادی انجام شد چون برای ریل گذاری به مصالح زیادی نیاز داشتیم که در این راستا، ۱۹۲ مورد مجوز موقت برداشت مصالح صادر شد تا مصالح مورد نیاز برای ریل گذاری فراهم شود.

انتهای پیام/۱۳۰۱