واردات برنج ظلم به کشاورز است

عضو فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس واردات برنج باتوجه به هزینه سنگین تولید آن را ظلم به کشاورزان داشنت و گفت: بنده این موضوع را به وزیر جهاد کشاورزی اعلام کردم که عملکرد برخی مدیران در حوزه مدیریت توزیع برنج سبب می‌شود تا محصول برنج نیز شکست سنگین سال‌های گذشته چای را تجربه کند.

به گزارش مجله خبری تَپور؛ پرویز محمدنژاد در آستانه رفع ممنوعیت فصلی واردات برنج با اشاره به تبعات واردات برنج بر معیشت کشاورزان اظهار کرد: واردات در نظام اقتصادی زمانی انجام می‌شود که بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار نباشد.

عضو فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس با بیان اینکه وقتی تولید برنج داخلی کفاف مصرف داخل را می‌دهد دیگر چه نیازی به واردات داریم گفت: در حال حاضر عرضه برنج در کشور زیاد و تقاضای آن کمتر است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور موجود است، افزود: افرایش قیمت برنج را باید در بازار جستجو کرد زیرا در تولید مشکلی نداریم و افزایش قیمت‌ برنج و کاهش قدرت خرید مردم به ضرر کشاورز است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه واردات تنها راه درمان بازار نیست و باید مدیریت عرضه و تقاضا را اعمال کنیم عنوان کرد: مدیران نباید تعادل بازار برنج را در واردات آن ببینند این واردات آسیب ۱۰۰ درصدی به برنج‌کار وارد می‌کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با اشاره به اینکه مدیران با این روش با کشاورز مقابله می‌کنند، ابراز داشت: سئوال اینجاست واردات برنج با قیمت ۱۸ تا ۲۰ تومان و تغییر ذائقه مصرف‌کننده به برنج خارجی با کدام قاعده مدیریتی سنخیت دارد.

وی با بیان اینکه مدیریت توزیع و خرید تضمینی برنج باید مورد توجه قرار گیرد افزود: دولت می‌تواند ۱۰ ماه برنج وارد نکند و تمام اهتمام خود را بر مدیریت بازار داخلی بگذارد اما تا امروز در حوزه نظام توزیع برنج در کشور شاهد اجرای برنامه جامعی نبودیم.

عضو فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی با بیان اینکه واردات برنج با قیمت مشابه برنج داخلی و یا پایین‌تر قاعده‌ای بسیار قدیمی است که در زمان گذشته استفاده می‌شد افزود: اکنون نظام توزیع کالا در بازار نیازمند یک علم پیشرفته است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس گفت: بنده این موضوع را به وزیر جهاد کشاورزی اعلام کردم که عملکرد برخی مدیران در حوزه مدیریت توزیع برنج سبب می‌شود تا محصول برنج نیز شکست سنگین سال‌های گذشته چای را تجربه کند. در مجلس ششم و هفتم فکر مدیران ما این بود که واردات چای به صرفه‌تر از تولید آن است و با این توجیه به چای‌کار اعلام کردند به ازای هر هکتار ۷۵۰ هزار تومان دریافت کند و وارد باغ خود نشود و این فکر کشاورز را متحمل آسیب‌های بسیاری کرد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با اشاره به اینکه تجربه نشان داده تصمیمات نادرست و عدم استفاده از فنون روز به کشاورزی ما آسیب بسیاری وارد کرده است گفت: البته ما توجه به موضوعات مذکور را مرکبات و نوغان هم انتظار داریم و نمایندگان برای حمایت از کشاورزان پیگیر این موضوع هستند و ما مطالبات خود را همچنان ادامه می‌دهیم تا در این حوزه به نقطه مثبتی دست یابیم.

انتهای پیام/۱۳۰۱